شاهین فرهت: معرفی آثار بزرگان موسیقی ایران، اقدامی ارزنده است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 404

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهین فرهت: معرفی آثار بزرگان موسیقی ایران، اقدامی ارزنده است

موسیقی هنری ایران: فرهت گفت: معرفی آثار بزرگان موسیقی ایران، اقدامی ارزنده است که باید از سوی مراکز هنری صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شاهین فرهت آهنگساز برجسته ایرانی گفت: ورود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به هنر، بزرگترین خدمت را به فرهنگ ما می‌کند و اقدام به انتشار آلبوم "ردیف موسیقی ایرانی با روایت نی " از استاد حسن کسایی، که یکی از بنیانگذاران مکتب موسیقی نو در ایران و ردیف ایرانی است، یکی از همین خدمات به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: ورود شهرداری به کار هنری، خیلی موثر است. در خیلی از شهرهای دنیا، شهرداری‌ها اصلا به این امور نمی‌پردازند که ما می‌پردازیم. ایجاد سازمان جداگانه‌ای به نام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و طراحی پروژه‌هایی که بیشتر در حمایت از هنرمندان و خلق آثار است، شاهدی برای این موضوع است. من آرزویم این است که علاوه بر سفارش کار به آهنگسازان جوان، از متخصصان هم نظر بخواهند که چگونه می‌شود که هم بازده و هم سطح فرهنگ جامعه بالا برود.

وی درباره تلفیق شور جوانی با تجربه و دانش گذشتگان، اظهار داشت: نیروهایی که دارای فرهنگ قدیمی و تجربه هستند، اگر با نیروی جوان همکاری کنند، شاهد به‌وجود آمدن هنرمندان خوبی برای آینده خواهیم بود. الان ما در شروع کاریم و فرهنگ موسیقایی‌مان با این‌همه غنا، به صورت خام است و باید روی آن کار کرد. همین یادکردن از هنرمندان گذشته، مثل آقای کسایی یا جلیل شهناز و ...، و معرفی آثار آنان به جامعه، سبب می‌شود که قلب‌ها آرامش بهتری پیدا بکند.

وی در پایان، استاد سیدحسن کسایی را یکی از بنیانگذاران مکتب موسیقی نو در ایران و ردیف ایران و ملودیست بزرگی دانست.

آلبوم "ردیف موسیقی با روایت نی استاد سیدحسن کسایی " شامل چهار لوح فشرده از گوشه‌های دستگاه‌های موسیقی ایرانی، از آخرین تولیدات مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که با حمایت موزه موسیقی و توسط موسسه آوای باربد، بتازگی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بیست و دوم دی هشتاد و نه