نریمان: تقدیر از موسیقیدانان پیشکسوت در جشنواره فجر ضرورت دارد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 529

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نریمان: تقدیر از موسیقیدانان پیشکسوت در جشنواره فجر ضرورت دارد

موسیقی هنری ایران: یک نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی گفت: تقدیر از هنرمندان پیشکسوت در جشنواره موسیقی فجر ضرورت دارد چرا که موجب انگیزه بخشیدن به فعالان این هنر می شود.

منصور نریمان نوازنده پیشکسوت عود ضمن بیان این مطلب به خبرنگار مهر، گفت : موسیقی ردیف دستگاهی ایران ازجمله هنرهایی است که هم به لحاظ تاریخی و هم از جهت علمی ریشه های محکمی در تاریخ موسیقی جهان دارد و اساتید بزرگی از دل این نوع موسیقی بیرون آمدند که زحمات قابل تقدیری برای حفظ و اشاعه موسیقی اصیل و ریشه ای ایران کشیده اند اما متاسفانه تلاش این اساتید آنچنان که بایسته و شایسته است در دوره های مختلف جشنواره موسیقی فجر دیده نمی شود.

وی در ادامه افزود : من از دوران کودکی و زمانی که هشت سال بیشتر نداشتم در برنامه های رادیویی که ویژه کودکان ساخته می شد اجرای برنامه داشتم و در تمام دوران زندگی خود در جهت پیشبرد موسیقی اصیل ایرانی کوشیده ام اما احساس می کنم افراد مسئول قدردان نیستند؛ به خوبی به یاد دارم من به همراه ۲۶ نوازنده برجسته موسیقی ایرانی در برنامه تکنوازان رادیو اجرای برنامه داشتیم و قطعات بسیاری را ماندگار کردیم اما از آن جمع تنها ۵ نفر باقی مانده اند آقای فرهنگ شریف، همایون خرم ، خود من و همچنین آقای مجید نجاهی نوازنده سنتور که او در شرایط نامناسبی جسمی و روحی به سر می برد اما هیچ مسئولی سراغی از او نمی گیرد.

این نوازنده عود در ادامه صحبت های خود افزود : وقتی به گذشته برمی گردم و خاطرات سخت کوشی های اساتید موسیقی ایرانی را که در طول تاریخ تاثیرات فراوانی برفرهنگ موسیقایی ایران داشتند را مرور می کنم با حسرت از آن روزها یاد می کنم و مدام با خود زمزمه می کنم چه حیف که زود گذشت و امروزه سخت تر نیز می گذرد.

این آهنگساز در پایان به فعالیت های آتی خود اشاره کرد و گفت : کتاب ردیف موسیقی ایران برای عود را در دست انتشار دارم و قرار است به زودی توسط انتشارات حوزه هنری منتشر شود نگارش این کتاب یازده سال به طول انجامید و با تمام مشکلات جسمانی که دارم فقط به عشق هنر موسیقی این کتاب را برای ماندگار شدن نوشتم اما انتظار دارم تا مجموع این تلاش ها از لحاظ معنوی مورد توجه قرار گیرد و بدانم که مسئولان قدردان مجموع زحمات اساتید موسیقی هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131