علی رهبری: دلم برای ارکستری که هر ماه تهدید به بستن می شود شاد نیست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 800

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

علی رهبری: دلم برای ارکستری که هر ماه تهدید به بستن می شود شاد نیست

علی رهبری: دلم برای ارکستری که هر ماه تهدید به بستن می شود شاد نیست
علی رهبری: دلم برای ارکستری که هر ماه تهدید به بستن می شود شاد نیست

 

موسیقی هنری ایران: علی رهبری مدیر هنری و رهبرارکستر سمفونیک تهران هم اکنون مشغول تمرین و کار با ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیاست . او که بعد از اجراهای ارکستر سمفونیک تهران به ترکیه سفر کرده تا اجراهایی با این ارکستر داشته باشد از وضعیت موجود ارکستر و نوع نگاه برگزار کنندگان جشنواره موسیقی فجر انتقاد کرد.

 

علی رهبری در یادداشتی که در اختیار تابناک فرهنگی قرار داده آورده است: من هم اکنون مشغول کار کردن با ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا هستم ، ارکستری که از نظر سنی میتوان آن را  با ارکستر تهران مقایسه کرد چرا که همه نوازندگان آن  جوان  پر انرژی و پر از انگیزه  و دارای امید و آرزو هستند.

 

طی  ۲ ماه گذشته این سومین باری است که اینجا دعوت شده ام اما سابق وقتی اینجا می آمدم خوشحال می شدم ولی الان این حضور و دیدن این ارکستر مرا  خیلی غمگین می کند چرا که در تمام مدت در حال مقایسه این ارکستر با ارکستر سمفونیک تهران  هستم. ارکستر تهرانی که تقریبا تمام مسولینش قادر به درک آن نیستند  و نمیتوانند بدانند و درک کنند این ۷۵ نفر در ۱۱ ماه گذشته  چه کرده اند و چه زحماتی کشیده اند.

 

من در حال مقایسه ارکستر سمفونیک تهران هستم که در ۱۱ ماه عمرش، بیش از ۱۱ بار دست گدایی جلوی بنیاد رودکی دراز کرده  و با این وجود هیچ ماهی حقوقش را درست دریافت نکرده و هنوز هم  دستمزدش را کامل دریافت نمیکند.ارکستری که هیات مدیران به اصطلاح سیاست گذاری آن هیچ تجربه و اطلاعی در موسیقی سمفونیک ندارند.ارکستری که هر ماه تهدید به بستن آن می شود.ارکستری که برایش عمدی تبلیغ نشده که ثابت کنند مخاطب ندارد و از شرش راحت شوند و در عین حال بلیط هایش فروش میرود ؛مردم دوستش دارند و تشفیقشان میکنند .

 

ارکستری که به خاطر کیفیت کارش به جشنواره های چین و اتریش دعوت شده ولی در جشنواره مملکت خودش به زور یک برنامه برایش در نظر گرفته بودند

 

ارکستری که  در جشنواره مملکتش شاید حرفه ای ترین و بالاترین سطح هنری را عرضه کرده ولی هیچکس از آن حتی یادی هم نکرد.

 

حالا شاید متوجه شوید چرا دیگر دلم در اینجا شاد نمی شود.

 

در اینجا وقتی بیاد بچه های خودمان می افتم دلم میسوزد و راستش کمی خجالت هم می کشم.

 

جشنواره فجر آمد و رفت و مسولین هم از آن بسیار راضی بودند  چرا که  راضی نباشند .مسولین ما بیشتر از این را نه دیده اند و نه درک آن برایشان مقدور است.اگر دیده بودند متوجه می شدند که اگر اسم این برنامه ها فستیوال است پس در شهری مثل استانبول هر ۲ هفته یک فستیوال موسیقی برگزار می شود چرا که  برنامه هایشان خیلی شبیه جشنواره موسیقی فجر است .

 

آدم دلش میسوزد اکثر رسانه ها هر روز روزی چند بار  بدون انتقاد  از جشنواره حمایت کردند و این برای کسی که تجربه ای داشته باشد حیرت انگیز است. ادم دلش میسوزد که هنر مندان ایرانی  فراوانی هستند که کسی سراغشان نمیرود همانطور که ۴۰ سال سراغ ما نیامدند.آدم دلش میسوزد که ما شخصیت های فراوانی در رشته های هنری داریم ولی فقط چند نفر از آقایون و خانم ها را در همه جا میبینیم.همه جا همانها هستند؛ همان چند آهنگساز ؛ همان چند رهبر؛ همان چند نوازنده  سنتی ، انگار که بقیه وجود ندارند.

 

در ایران فرقی بین دفتر موسیقی یا خانه موسیقی وجود ندارد فقط به همینجا هم ختم نمیشود هر کجا که بروی همین ها هستند. در ایران احتیاجی به وزارت فرهنگ و ارشاد در موسیقی نیست چونکه در هر صورت یک عده بخصوصی تقریبا تمام کارها را کنترل می کنند

 

من از روزی که به ایران آمده ام هر کاری را که دیده ام توسط چند نفر بیشتر کنترل نمیشده؛ بنیاد رودکی ، دفتر و خانه موسیقی و تقریبا تمام شوراهای موجود یکی هستند. همه چیز دست یک گروه است که از خانه موسیقی شروع شده تا صدا و سیما و در تمام راهروهای وزارت فرهنگ و ارشاد.

 

مسولین،  خودشان هم در دست این افراد گیر کرده اند چونکه نه تنها این افراد ساخته و پرداخته دست خودشان بوده  بلکه دیگر نمیدانند چطور از مزاحمتشان خلاص شوند.

سوم اسفند نود و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131