امین‌الله رشیدی: قبول نمی‌کنم که 91 ساله‌ام

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 1237

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امین‌الله رشیدی: قبول نمی‌کنم که 91 ساله‌ام

امین‌الله رشیدی: قبول نمی‌کنم که 91 ساله‌ام
امین‌الله رشیدی: قبول نمی‌کنم که 91 ساله‌ام

قبول نمی‌کنم که امروز 91 ساله شده‌ام اما در شناسنامه‌ام این‌گونه نوشته‌اند. شما هم مثل من با طفل درونتان بسازید و با او درخور باشید. او بی‌ریا، صاف و بی‌شیله‌پیله است.

امین‌الله رشیدی به‌مناسبت زادروزش در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، اظهار کرد: آن طور که در شناسنامه‌ام نوشته‌اند، امروز (4 اردیبهشت) 91 ساله هستم. نجف دریابندری چند سال پیش مصاحبه‌ای کرده بود و وقتی درباره‌ی سنش از او پرسیده بودند، پاسخ داده بود که اولیای امور در شناسنامه‌اش این‌گونه نوشته‌اند اما مثل خیلی کارهای دیگرشان اشتباه می‌کنند. حالا من هم همین‌طور فکر می‌کنم.

این هنرمند پیشکسوت عرصه‌ی آواز درباره‌ی آرزوهای 91 سالگی‌اش گفت: خیلی از مردم جهان این روزها درگیر جنگ، کشتار و خون‌ریزی هستند. آرزویم این است،‌ دنیا رنگ بهتری بگیرد. 50 سال پیش که از این خبرها نبود. اما آرزوی شخصی هم دارم. شما می‌دانید، من یک نویسنده‌ام. «از کاشان تا کاناری» کتابی بود که در سال ۱۳۷۲ آن را منتشر کردم و کتاب دومم با عنوان «عطر گیسو (خاطره‌ها و نغمه‌ها)» در سال 1381 بدون یک کلمه‌ی زیاد یا کم منتشر شد اما کتاب سومم 8 سال می‌شود که در انتظار مجوز است.

او ادامه داد: این کتاب 4 سال در دولت آقای احمدی‌نژاد منتظز مجوز ماند و هنوز هم منتشر نشده است. این در حالی است که آقای جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) خودشان شخصا دستور دادند که کتاب من مجوز بگیرد اما افرادی بودند که باز هم مانع این کار شدند. از سر اجبار این کتاب را با عنوان «ایران در رهگذر زمان» روی بال عقاب تیزپرواز یعنی اینترنت قرار دادم تا همه بتوانند، این اثر را بخوانند. «ایران در رهگذر زمان» یک کتاب 700 صفحه‌ای است که 500 قطعه عکس هم در آن گنجانده‌ام و مخاطب می‌تواند با خواندن این اثر اطلاعات زیادی از موسیقی و ادبیات به دست آورد. آرزویم این است که این کتاب در ایران و در شرایط بهتری چاپ شود.

این آهنگساز قدیمی معتقد است:‌ لازم است، این کتاب را چاپ کنند تا کارکنان رادیو تلویزیون و خبرنگاران آن را مطالعه کنند و بدانند که در گذشته مثلا در رادیو چه خبر بوده است؟ آرزوی سومم این است، در این زمانه که موسیقی بی‌سر و سامان و آشفته است و شما دیگر آهنگی را که به دلتان بنشیند، نمی‌شنوید، بیایند آثاری را که دست من باقی مانده، بگیرند تا جوانان از آن استفاده کنند.

امین‌الله رشیدی یادآور شد: من تنها بازمانده‌ی هنرمندان دهه‌ی 30 و 40 هستم که دستم پر است از آهنگ‌هایی که عطر آن سال‌ها را دارند. جوان‌هایی هستند که صدایی خوب دارند و می‌توانند، این کارها را بخوانند. اصلا یک ارکستر بدهند تا خودم انجام دهم.

او در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: تولد من که چهارم اردیبهشت است، با چند واقعه‌ی تاریخی دیگر هم مصادف شده که یکی از آن‌ها تولد رادیو است.

امین‌الله رشیدی متولد سال 1304 است. او در مدت فعالیتش در رادیو ایران حدود 120 آهنگ ساخت و اغلب ساخته‌هایش توسط ارکسترهای شماره ۱ و ۲ رادیو ایران اجرا شدند که با نوازندگی و همکاری حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، عباس شاپوری، محمد میرنقیبی، انوشیروان روحانی، ولی‌الله البرز، یاوری، حدادی و... همراه بودند. این اجراها تحت نظارت و سرپرستی مشیر همایون شهردار و حسین‌علی ملاح ضبط و پخش شده‌اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131