اساتید برجسته حوصله تدریس موسیقی ندارند

اساتید برجسته حوصله تدریس موسیقی ندارند اساتید برجسته حوصله تدریس موسیقی ندارند

حمید متبسم عنوان کرد

اساتید برجسته حوصله تدریس موسیقی ندارند/ مدرسین ساز شیوه نوازندگی هنرجو را جدی نمی‌گیرند

حمید متبسم نوازنده و آهنگساز در حاشیه کارگاه‎های آموزشی موسیقی در فرهنگسرای نیاوران بزرگترین مشکل در زمینه آموزش موسیقی ایرانی را کم بودن و نیز بی‌حوصلگی اساتید برجسته عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه برگزاری کارگاه‌های مختلف هنری و ادبی، کارگاه تخصصی آموزش ردیف نوازی و اجرای قطعات توسط حمید متبسم طی هفت روز در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. حمید متبسم در گفتگویی با ذکر این مطلب که کارگاه های موسیقی موثرتر از کلاس های جمعی است عنوان کرد: نوازندگانی که در سطح خوبی ساز می زنند با حضور در چنین کلاس هایی می توانند بیشترین درک و دریافت را از تجارب و دانسته های اساتید کسب کنند.

وی برگزاری سمینارهای تخصصی در زمینه تدوین شیوه های صحیح آموزشی را بسیار لازم ضروری دانست و گفت: در بین مدرسین و اساتید موسیقی هرکس شیوه خودش را در زمینه آموزش موسیقی دارد. اساتید موسیقی ایرانی هیچ وقت سمینار و یا گردهمایی در این خصوص نداشته اند تا شیوه ثابت و تثبیت شده ای در امر آموزش موسیقی به وجود بیاید. از سویی دیگر بعضی از مدرسین ساز شیوه نوازندگی هنرجو را زیاد جدی نمی گیرند و هنرجویی که مدت زمان زیادی به شیوه نادرست ساز زده است را به حال خود رها می کنند. اینها باعث میشود که هنر آموزان با مشکل مواجه شوند. البته باید بگویم من در این زمینه ها بسیار سخت گیر هستم و در کارگاه های آموزشیم می خواهم ساز زدن و شیوه نواختن درست باشد تا این اتفاق به صورت یک فرهنگ در بیاید.

متبسم ادامه داد:باید سازمان های بزرگ فرهنگی و هنری  هر سال و به صورت مستمر و پیوسته نوازندگان و اساتید صاحب نام در زمینه موسیقی ایرانی را دور هم جمع کنند تا در زمینه تدوین روش های آموزشی بتوان به نتایج خوبی رسید و در ادامه آن را مکتوب کرد و در اختیار همگان قرار داد. بدین طریق می توان در زمینه شیوه های آموزشی به یک نتیجه مطلوب و واحد رسید .

حمید متبسم که به تازگی و در تاریخ 6 مردادماه به همراه وحید تاج کنسرتی را در حیاط هنر کاخ نیاوران برگزار می کند بزرگترین مشکل تدریس موسیقی ایرانی را کم بودن تعداد اساتید برجسته عنوان کرد و گفت:همچون داریوش طلائی و ... در زمینه آموزش موسیقی اساتید کم داریم و کسانی هم که به درک خوبی از موسیقی ایرانی رسیده اند بیشتر تمایل به اجرای صحنه ای دارند و اگر درس هم می دهند تدریسشان با بی حوصلگی همراه است. یکی از دلایل این اتفاق در ایران این است که اساتید برجسته موسیقی در تدریس از مزایای مناسبی برخوردار نیستند و باید در این زمینه از آنها حمایت های لازم صورت پذیرد.

وی افزود: در قدیم در مراکز وابسته به دولت مثل کارگاه های رادیو و تلویزیون صدا و سیما و یا کانون پرورش فکری اساتید می توانستند به خوبی به همگان موسیقی یاد بدهند. امروزه آن مراکز جایشان را به آموزشگاه هایی در ایران داده اند که نگاهشان به مقوله تدریس تجاری شده است و کمتر آموزشگاهی وجود دارد که افراد حرفه ای در آن مشغول به فعالیت باشند.

آهنگساز آلبوم هایی همچون «سیمرغ»، «به نام گل سرخ» و «توکیستی؟» پیرامون تکنیک نوازندگان جوان گفت: تکنیک نوازندگان معاصر متاسفانه پشتوانه معنویش خیلی کم شده و مثل قدیم نیست. در گذشته نوازندگانی با تکنیکی چون وزیری که قطعاتی مثل «بندباز» و یا «حاضر باش» را خلق می کردند درکشان پیرامون موسیقی ایران بسیار زیاد بود و ردیف موسیقی ایران را به خوبی می شناختند ولی امروز متأسفانه مسابقه تکنیک و سرعت بدون پشتوانه ردیف موسیقی ایرانی در نوازندگی مطرح شده است. غالب کسانی که امروز ساز می زنند تکنیک بدون محتوا را دنبال می کنند و سعی می کنند چیزهایی بنوازند که دیگران به راحتی نتوانند بزنند.

متبسم در ادامه افزود: ما در گذشته نت نداشتیم و مجبور بودیم زمان تمرینمان کنسرتو ویلن و یاچهار فصل ویوالدی بزنیم چرا که دسترسی ما به نت های موسیقی محدود بود. از طرفی دسترسی به اساتید نیز سخت بود. ولی امروزه گویا زدن قطعات اروپایی و تکنیکی مد شده و در واقع حاشیه پر رنگ تر از متن شده است.

وی در پایان صحبت هایش با اعلام رضایت از برگزاری مسترکلاس های آموزشی در فرهنگسرای نیاوران اظهار داشت: در محیط فرهنگسرای نیاوران آدمی انگار در تهران زندگی نمی کند. در اینجا محیط کاملاً هنری است و می توان عطر هنر را استشمام می کند. از این رو از مدیران این مجموعه کمال تشکر و سپاس را دارم.

گفتنی است کارگاه ردیف نوازی و اجرای قطعات توسط حمید متبسم نوازنده و آهنگساز نام آشنای موسیقی ایران به مدت هفت روز از تاریخ 17 تیرماه و با حضور 24 نوازنده در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131