لطفی در دوره ای روزی ۱۷ ساعت ساز تمرین می کرد

لطفی در دوره ای روزی ۱۷ ساعت ساز تمرین می کرد لطفی در دوره ای روزی ۱۷ ساعت ساز تمرین می کرد

شهبازیان در بیستمین شب‌آواز ایرانی:

موسیقی ایرانی تنها تحریر نیست/ لطفی در دوره‌ای روزی ۱۷ ساعت ساز تمرین می‌کرد

رهبر ارکستر ملی موسیقی ایران گفت: موسیقی ایرانی تنها تحریر نیست. بلکه دارای ادوات بسیاری است که قابلیت‌های فراوانی به آواز خواهد داد و باید از جانب هنرمندان این عرصه مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بیستمین شب‌آواز ایرانی با اجرای پنج گروه موسیقایی و آوازی و با حضوراساتید بنام موسیقی کشور متشکل از فریدون شهبازیان، مظفر شفیعی و علی‌اصغر شاه‌زیدی برگزار شد.

شهبازیان در این برنامه میان اجراهای برگزار شده با تاکید بر تلفظ صحیح واژه‌های شعر انتخابی، گفت: زبان فارسی یکی از سخت‌ترین زبان‌ها برای موسیقی و آواز است. همچنین آواز ایرانی یکی از سخت‌ترین، دشوارترین و بی‌نظیر‌ترین نوع موسیقی خود در جهان است. در نتیجه باید واژه‌ها درست بیان و تلفظ شوند. در غیر این‌صورت نمی‌تواند حق مطلب را به خوبی ادا کند و کار را ناقص و مخاطب را دلزده می‌کند.

وی در ادامه گفته‌های خود با اشاره به استفاده به موقع تحریر در آواز گفت: موسیقی ایرانی تنها تحریر نیست. بلکه دارای ادوات بسیاری است که قابلیت‌های فراوانی به آواز خواهد داد و باید از جانب هنرمندان این عرصه مورد توجه قرار گیرد. چرا که ادوات مهم‌تر از تحریر است. استفاده از تحریر هنگامی لذت‌بخش و صحیح است که در کنار ادوات موسیقی قرار گیرد.

شهبازیان همچنین در پایان برنامه ضمن تبریک به همه شرکت‌کنندگان در این برنامه برای محک توانایی‌هایی‌های خود گفت: برای کسب مهارت در کار خود، به ویژه موسیقی و آواز باید ساعت‌ها تمرین مداوم داشته باشیم. زنده‌یاد محمدرضا لطفی زمانی که در رادیو مشغول به کار بود، می‌گفت برای دستیابی و مهارت و توانایی لازم در کار خود، روزانه 17ساعت در زیرزمین خانه اش تمرین می‌کرد. البته که بخشی از موسیقی به استعداد و ذوق و قریحه هنرمند مربوط است. اما این استعداد ذاتی نعمتی خدادادی است که باید از سوی هنرمند پخته و پرداخته شود. برای دستیابی به قابلیت‌های کافی در موسیقی باید آنقدر تمرین کرد تا ملکه ذهن و عمل شود.

در این برنامه که شب گذشته در تالار «سوره» حوزه هنری برگزار شد، سید محمود موسوی به همراه مهدی احمد پور (نوازنده ‌تار) به اجرای آوازی در مایه افشاری با استفاده از غزل‌های حافظ پرداختند. همچنین ادامه برنامه با اجرای آواز مهرداد جعفری به همراه موسیقی مصطفی فارغی (نوازنده سنتور) در مایه بیات زند با استفاده از شعرهای علی نصری پرداختند.

مهدی اصغرپور به همراه داریوش قانع (نوازنده ‌نی) و پیمان آعلی  (نوازنده تار) یکی دیگر از گروه‌‌های شرکت کننده در مراسم شب گذشته بودند که به اجرای آوازی در مایه مخالف سه‌گاه با استفاده از غزل‌های شهریار پرداختند.

همچنین میرمسعود مدنی به همراه فرشاد خزایی (نوازنده تار) به اجرای آوازی در دستگاه ماهور با استفاده از شعرهای عماد خراسانی پرداخت و علی اصغر فروزانفر به همراه محمود نوذری (نوازنده سنتور) در قالب یک گروه دیگر به اجرای آواز در مایه بیات ترک با استفاده از اشعار معینی کرمانشاهی پرداختند.

پایان این برنامه با نوای کمانچه هادی منتظری دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد و آواز حسین علیشاپور از شاگردان صدیف تعریف همراه بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131