کتاب معارف پایور منتشر شد

کتاب "معارف پایور" منتشر شد

موسیقی هنری ایران: زندگی نامه و آثار استاد فرامرز پایور آهنگساز و نوازنده سنتور با عنوان "معارف پایور" به قلم ارفع اطرایی توسط انتشارات "ماهور" منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب در دو بخش بررسی زندگی و شخصیت های هنری و همچنین آثار مکتوب موسیقایی زنده یاد پایور منتشر شده است.

در بخش نخست از این کتاب زندگی هنری این استاد مسلم موسیقی ایران از تولد و آموزش، زندگینامه تحصیلی و اداری ، پایور و رسالت زندگی اش، پایور معلم ،کلاس تدریس خصوصی، فرهنگ و هنر و.. را در بر دارد و بخش دیگری از قسمت نخست این کتاب به هنر استاد پایور اختصاص یافته است که در این بخش تکنیک های اجرایی در نوازندگی و آثار مکتوب،آهنگسازی و تنظیم کنندگی و ریتم در آثار پایور مورد بررسی قرار می گیرد.

بخش دیگری این کتاب به نگارش آثار مکتوب موسیقایی اختصاص دارد که در این بخش سی قطعه چهارمضراب ، قطعات موسیقی مجلسی در راست کوک های سنتور، دونوازی ها مطرح شده است بخش دیگری از این کتاب به آثار آموزشی و تحقیقی این هنرمند اختصاص دارد.

محمد رضا درویشی آهنگساز موسیقی ایرانی در بخش معرفی این کتاب چنین آورده است : در مقایسه با آثاری که درباره استادان در گذشته موسیقی ایرانی (از جمله مرتضی حنانه ، حشمت سنجری و دیگران) تالیف و منتشر شده است و عمدتا شامل مقالات گوناگون و خاطرات پراکنده است، کتاب معارف پایور کتابی متفاوت ، منسجم و یکدست است. معارف پایور را یک موسیقیدان آن هم قدیمی ترین دوست و نزدیک ترین شخص به پایور ، تالیف کرده است و بخش مهمی از آن به معرفی و تفسیر آثار پایور اختصاص دارد. این کتاب را شاید بتوان به نوعی با جلد دوم سرگذشت موسیقی ایران ، تالیف روح الله خالقی مقایسه کرد؛زیرا در این کتاب خالقی شرح زندگی و آثار استاد خود، علینقی وزیری پرداخته است.

ارفع اطرایی(از شاگردان این استاد ) نوازنده سنتور در بخش معرفی این کتاب به ایده اولیه نگارش این کتاب اشاره کرده و چنین آورده است : ایده اولیه نگارش این مجموعه توسط محقق و آهنگساز ارزنده آقای محمدرضا درویشی مطرح شد.آقای سیامک  بنایی بخش سوم (آثار صوتی) را با آرشیو خود تطبیق داده نکاتی را خاطرنشان کردند و همچنین دوستان عزیزم خانم پایور (همسر استاد) و خانم پایور (خواهر استاد)، امکان دسترسی به بعضی از تاریخ ها و عکس ها را میسر کردند که به این وسیله مراتب سپاسگزاری خود را به جا می آورم.

سیزدهم اسفند هشتاد و نه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131