×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 27

تلفیق موسیقی و شعر در کتاب گویای دیادلام

تلفیق موسیقی و شعر مدرن در یک کتاب گویا

تلفیق موسیقی و شعر در کتاب گویای دیادلام

تلفیق موسیقی و شعر مدرن در یک کتاب گویا
تلفیق موسیقی و شعر مدرن در یک کتاب گویا

آلبوم اجرای شعر و موسیقیِ «دُیادُلام»، اولین اثر رسمی «ارژنگ آقاجری»، از سوی مؤسسه‌ «نُوین کتاب گویا» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آلبوم اجرای شعر و موسیقیِ «دُیادُلام»، اولین اثر رسمی «ارژنگ آقاجری»، از سوی مؤسسه‌ی «نُوین کتاب گویا»، روانه‌ی بازار محصولات فرهنگی و آثار صوتی شد.

این اثر حاصل خوانش سه شعر، به همراهی موسیقی است که در کنار هم یک پرفرمانس صوتی تولید کرده‌اند.

در کتاب گویای«دیادلام»، از اشعار سه شاعر از شاعران یک جریان شعری‌ مدرن موسوم به «شعر دیگر» و مربوط به دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ شمسی استفاده شده است که محتوای هر سه شعر نگاهی متفاوت به داستان کهن «لیلی و مجنون» است.

دُیادُلام پرفرمنسی شنیداری است، از سه مواجهه با سوگستانِ لیلی و مجنون، در شعر مُدرن ایران. این کار در سه پرده با استفاده از جریان «شعرِ دیگر» ساختار پیدا کرده است، اما خود نیز به تنهایی رفتاری است موسیقایی با این اشعار و تجربه‌ای است نو، در جایی که موسیقی به خوانشِ شعر برخاسته است.

 «دُیادُلام» در فضایی از روایت، اجرا و موسیقی، در سه پرده‌‌ی «شبانه‌ی اشباحِ شرقی» بر اساس سروده‌ای از «بهرام اردبیلی» با عنوان «هفت پیکر» که برای نخستین بار در شماره اول جزوه شعر دیگر منتشر شد، «شقیقه‌ی سرخ لیلی»، بر اساس سروده‌ی «پرویز اسلامپور» که در کتاب شعر «پرویز اسلامپور» منتشر شده است و «مکتوب قیس عامری»، بر اساس سروده‌ای با عنوان «لیلی» از «محمدرضا فَشاهی» و ابیاتی از شعر شاعران عرب، و با حضور جمعی از نوازندگان و آواپردازان موسیقی کشورمان به اجرا در آمده است.

نکته قابل توجه در این اثر گروه شدن این سه شعر از این سه شاعر نوگرا است که بر اساس یک تم یا موتیف برگرفته از اشعار کهن فارسی سروده شده‌اند.

به عبارت دیگر حضور «لیلی و منون« در هر سه شعر، به مثابه موتیف کلی برای مصرف شاعر است. هر سه تنها قاب‌ و سه لحن هستند از داستانی با شکوه.

در این اثر میثاق مهرپور، کورُش قزوینه، سیاوش ولی‌پور، امیرحسین کیان‌پور، نبیل یوسُف ‌شریداوی و ساناز حمیدی به عنوان نوازندگان فعالیت داشته و ارژنگ آقاجری خوانشِ اشعارِ فارسی، مهدی ساکی آواز و خوانش اشعار عربی و حمیده موسوی آواپردازی را بر عهده داشته‌است.

همچنین کتاب «دُیادُلام» مکمل سی‌دی صوتی اثر بوده و با بخش‌هایی همچون تاریخچه‌ی «شعر دیگر»، تاریخ داستان «لیلی و مجنون»، متن اشعار و... همراه با این اثر عرضه شده است.

این اثر که برای اولین بار در حوزه‌ی اجرای شعر و موسیقی برای فضاهای نمایشی-صوتی به این شکل ساخته و پرداخته شده است، ساخته‌ی «ارژنگ آقاجری» بوده و توسط «نوین کتاب گویا» در اسفند  ۱۳۹۵ به بازار عرضه شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131