درباره کنسرت شهرام ناظری در تبریز

 • %ب ظ، %12 %399 %1394 ساعت %12:%دی
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 548 دفعه

درباره کنسرت شهرام ناظری در تبریز

دو نکته درباره کنسرت  شهرام ناظری در تبریز

در یکی از تصنیف‌های بسیار زیبا که غزلی از حافظ در آن بکار رفته و با این مصرع آغاز می‌شود:

مرا می بینی و هر دم زیادت می کنی دردم

عبارت زیادت میکنی دردم، دو بار تکرار می‌شود. در بار نخست هجای ‹در› در کلمه ‹دردم› نسبت به هجای ‹دم› در نت پائین‌تری قرار گرفته است و معنی کلمه که ‹رنج مرا›، ‹مرا› و ‹درد مرا› می باشد، معنی ‹در لحظه›پیدا می کند. یعنی تآکید یا بهتر بگویم تکیه کلمه (Accent) به جای اینکه روی هجای در قرار بگیرد، روی هجای دم واقع شده است و معنی درستی از این عبارت با توجه به کل مصرع احساس نمی شود. اما در بار دوم که این عبارت تکرار می شود، چون تکیه کلمه روی هجای اول کلمه دردم واقع شده است معنی عبارت و در نتیجه کل مصرع درست از آب در می آید. لازم به ذکر است که در بعضی از نسخه های دیوان حافظ مصرع یاد شده اینگونه آمده است:

مرا می بینی و در دم زیادت می کنی دردم

پر واضح است که اگر در دوباری که واژه دردم به کار رفته است اگر تکیه روی هر کدام از هجاهای آن قرار دهیم معنی آن فرق می کند. بطور مثال می توان در اولین باری که این واژه بکار رفته است، تکیه را روی هجای دوم گذاشت تا معنی در لحظه پیدا کند و در دومین باری که این واژه استفاده شده، تکیه در روی هجای اول گذاشت تا معنی در برابر از آن استنباط شود. اما در جای دیگری از این تصنیف عبارت ‹نمی‌دانی مگر دردم› دوبار تکرار می شود که در بار اول باز تکیه روی هجای دوم کلمه ‹دردم› واقع شده است، و معنی ‹در لحظه› را پیدا می کند و معنی کل مصرع را دچار اشکال می کند، ولی در تکرار دوباره همین عبارت تکیه روی هجای اول کلمه مذکور قرار دارد و معنی درد مرا که مقصود شاعر است را آشکار می کند.

دو. در تصنیف آخر، مصرع، منم در موج دریاهای عشقت، هجای ها نسبت به دیگر هجاهای کلمه دریاها در نت بالاتری قرار گرفته است و هنگامی که این مصرع خوانده می شود های در کلمه دریاهای در معنی حقیقی خود به کار نرفته است و از های معانی متفاوتی چون: آی، وای و امثال این استنباط می شود.

سید احمد حسینی

بیست و سوم فروردین هشتاد و چهار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131