چاپ کردن این صفحه

گزارشی از سمینار تار و سه تار در هلند

گزارشی از سمینار تار و سه تار در هلند

Seminar Tar&Setar1Mdm

واحد مرکزی خبر، هلند، خبرنگار سایت: نهمین سمینار تار و سه تار با تلاش انجمن هنرمندان ایرانی در هلند از سوم تا پنجم اکتبر امسال در نوردویکرهوت برگزار شد. اندک زمانی پس از پایان سمینار جایزه صلح نوبل به بانوی بزرگ صلح و دوستی ایران، شیرین عبادی داده شد و  موجی از شادمانی و غرور ایرانیان را در سراسر جهان فراگرفت. بی هنری بزرگی می بود اگر این گزارش در شرایطی به چاپ می رسید که جامعه ایرانیان را دغدغه های دیگری می بود و همگان در پروای تحلیل آثار و نتایج این رخداد بزرگ تارنماهای اینترنت را می کاویدند. با تبریک دوباره این رویداد بزرگ و با چند هفته دیرکرد، این گزارش به هم میهنان هنردوست تقدیم می شود.

Seminar Tar&Setar2Mdm

سمینار تار و سه تار

تاریخچه: نخستین سمینار تار و سه تار در سال هزار و نهصد و نود و چهار در شهر ماین آلمان برگزار شد. این گردهمائی به ابتکار حمید متبسم، نوازنده تار و سه تار و با شرکت پنجاه تن از هنرآموزان کلاسهای او، که در چندین شهر بزرگ مقیم بودند، پا گرفت و پس از برگزاری آن کمتر کسی گمان می برد که که کار حتی به برگزاری سمینار دوم و سوم برسد. از سوئی برگزاری و سازماندهی این گردهمائی با توجه به امکانات بسیار محدود هنرآموزان کاری شاق و طاقت فرسا بود، از سوی دیگر شرکت کنندگان از شهرها (برلین، مونیخ، فرانکفورت و ...) و کشورهای (هلند، بلژیک و ...) دور و نزدیک می آمدند و معلوم نبود که سال بعد باز هم چنین فرصتی برای همگان فراهم شود. سالها گذشت و تجربه نشان داد که برگزارکنندگان سمینارها نه تنها چنین ناممکنی را ممکن کردند، که فراتر از آن توانستند سال به سال به کیفیت و کمیت کار خود نیز بیفزایند. در ساله ای احیر روند کار به شکلی درآمده است که شرکت در سمینار تنها با ثبت نام قبلی و تنها برای صد و بیست نفر ممکن می باشد. در سال دوهزار، محل برگزاری سمینار از آلمان به هلند تغییر یافت و به برکت تلاش های شبانه روزی بهروز نقی پور از امکانات بیشتری برخوردار شد. در کنار کلاس های آموزشی و آزمون هنرجویان، همه ساله سخنرانانی نیز از ایران و دیگر کشورهای جهان دعوت می شوند تا درباره موضوعاتی که به گونه ای به موسیقی ایران مربوط می شوند، سخن بگویند. از آن جمله اند:

شهاب الدین موسوی (نقاش)

خسرو جعفرزاده (پژوهشگر)

رامین جزایری (سازنده تار و سه تار)

محمد رضا میرهاشمی (سازنده تار و سه تار)

کیهان کلهر (آهنگساز و نوازنده کمانچه)

هوشنگ ظریف (استاد تار)

ارشد تهماسبی (پژوهشگر و نوازنده تار)

نادر مشایخی (آهنگساز و رهبر ارکستر)

رحمت اله بدیعی (آهنگساز و نوازنده ویولن)

شمس انوری (زبان شناس)

آتر ترابی (موسیقی دان و نوازنده کمانچه)

رضا متبسم (شاعر)

ژوزف الفن باین (استاد ایران شناسی و آمار ریاضی)

علی آشوری (زبان شناس)

سمینار نهم: برنامه روز جمعه سوم ماه اکتبر با نوای ساکسفون، یان پیتر فن درخسن، هنرجوی سه تار از کشور هلند آغاز شد، که پس از اجرای قطعه ای زیبا با ساکسفون، به فارسی شیرینی به حاضرین خوش آمد گفت و بعد به اجرای قطعه زیباتری با سه تار به همراه تنبک هم میهن هلندی اش، تن فن، پرداخت و همه شرکت کنندگان در سمینار را مسحور هنرنمائی خود نمود. سمینار امسال از دو جهت کاری نو بود. نخست آنکه شکل برگزاری آن به کنگره های علمی، تخصصی نزدیک تر شده بود و دیگر آنکه برای نخستین بار یک پژوهنده غیر ایرانی (پروفسور الفن باین) در آن شرکت داشت. موضوع غالب در سخنرانی همه میهمانان، پژوهش در گذشته موسیقی ایران و روابط آن با موسیقی دیگر کشورها بود:

پیوندهای موسیقی هند و ایران، فارسی و انگلیسی از آتر ترابی، موسیقی ایران در گذر زمان، فارسی از ارشد تهماسبی، ملاحظاتی در موسیقی ایرانی و واژه شناسی چند اصطلاح آلمانی (ترجمه همزمان فارسی) از ژوزف الفن باین، گفتمان موسیقی، فارسی، از علی آشوری، وزن خوانی واژگانی، فارسی، از ارشد تهماسبی، موسیقی در دوره ساسانیان، فارسی، از محسن بنائی.

پس از پایان هر سخنرانی شرکت کنندگان امکان این را داشتند که به طرح سؤالات خود بپردازند و در باره مطالب مطرح شده با سخنرانان و دیگر حاضرین بحث کنند. از دیگر برنامه های سمینار برگزاری آزمون هنرجویان پیشرفته تار و سه تار بود که بابک خضایی (هنرآموز تار از کلن آلمان) مقام نخست آن را از آن خود کرد. همنوایی سه تار حمید متبسم با شعرخوانی برادرش رضا که با تنبک رضا سامانی همراهی می شد، از دیگر برنامه های گیرا و بیادماندنی سمینار امسال بود. در پایان برنامه رسمی روز دوم سمینار، همه ساله تریبون آزادی بنام ساز و سخن اجرا می شود که در آن شرکت کنندگانی که برنامه کوتاهی را (تکنوازی، همنوازی، شعرخوانی، فیلم، قصه خوانی و ...) آماده کرده اند، امکان هنرنمایی می یابند. زیباترین کار ارائه شده در این بخش، همنوازی شش هنرمند هلندی به سرپرستی یان پیتر فون درخسن بود. یان نواختن سه تار را ده سال پیش نزد حمید متبسم آغاز کرد و به موازات آن به فراگیری زبان فارسی پرداخت و تا کنون نیز دو بار به ایران سفر کرده است. او که نوازنده چیره دست ساکسفون است، پس از سفر دوم به ایران نزد خود به نواختن نی روی آورد و اکنون در شهر محل اقامتش کلاسی دائر کرده و به دوستداران هلندی موسیقی ایرانی درس می دهد. یان را، که در بخش نخست برنامه اش نی می نواخت، همنوازان هلندی اش با دف، سه تار، بربت، تنبک و یک نی دیگر همراهی کردند. در بخش دوم سازهای دف، تنبک، سه تار و نی، سه تار یان پیتر را همراهی کردند. یان تصنیف سلطان منی، که تنظیم آن نیز از خودش بود را نیز نواخت و خواند. نکته بسیار جالب توجه دیگری که همه به آن اشاره داشتند، شرکت گسترده جوانان و نوجوانان نسل دوم ایرانیان مهاجر بود. از دریا، سارا و شروین هشت، نه ساله که درس های مقدماتی سه تار را با تسلط کامل در مقابل جمع اجرا کردند گرفته، تا کوهسار یازده ساله، که قطعه ای در ماهور از ساخته های حمید متبسم را به همراه سه تار پدرش و تنبک نیمای هجده ساله به زیبایی با ویولن اجرا کرد و دیگر جوانان و نوجوانانی که دست بالا بیست یا بیست و دو سه سالی بشتر نداشتند، همه و همه با شرکت فعالشان در برنامه ها و بحث ها و کلاس ها شور و نشاط ویژه ای به سمینار امسال بخشیده بودند.  

نمی توان از سمینار تار و سه تار سخن گفت و بخشی را به مبتکر و طراح اولیه آن اختصاص نداد. متبسم را شاید بتوان یکی از پرتلاش ترین موسیقی دانان ایرانی در اروپا دانست. او در کنار آموزش بی وقفه هنرجویان بسیار با تشکیل گروه دستان و اجرای کنسرت های پرشمار در اروپا، امریکا و شمال افریقا به شناخته شده ترین چهره موسیقی ایرانی در خارج از ایران تبدیل شده است. او از چند ماه پیش به کار تدریس موسیقی ایرانی در مدرسه عالی موسیقی هرلن مشغول است، که بخش بزرگی از هنرآموزان آن هلندی می باشند.

برای من به عنوان یکی از هنرجویان کلاس های متبسم، و همه کسانی که سهمی در آغاز و ادامه این کار داشته اند افتخار بزرگی است که توانسته ایم چراغ فرهنگ و موسیقی ایرانی را در دل اروپا روشن نگاه داریم و بویژه نگذاریم که میان نسل دوم ایرانیان و فرهنگ پربار سرزمین شان شکافی بیافتد.

هلند، محسن بنایی

بیستم آبان ماه هشتاد و دو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
persianartmusic

آخرین‌ها از persianartmusic