کنسرت ارکستر سمفونیک تهران

برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم

برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم

برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم

دومین اجرای ارکستر سمفونیک تهران در سال جاری 21 اردیبهشت با اجرای قطعاتی از چایکوفسکی، برامس و دوکا در تالار وحدت روی صحنه می رود.

به گزارش ایلنا، کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به اجرا قطعات دریاچه قو اثر چایکوفسکی، دستیار شعبده باز اثر پائول دوکا و سمفونی شماره ۳ برامس اختصاص دارد.

به گفته شهرداد روحانی (رهبر ارکستر سمفونیک تهران)، به جز قطعه دریاچه قو، دو قطعه دیگر برای اولین بار است که در ایران اجرا می‌شود.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران همچنین درباره وضعیت نوازندگان ارکستر گفت: ارکستر سمفونیک تهران پیشرفت بسیار خوبی داشته است و ماهانه برنامه‌های ثابتی را روی صحنه می‌برد. برنامه‌های مشترکی با ارکسترهای خارجی نظیر ارکستر فستیوال پوچینی داشتیم و همین طور از رهبران ارکستر خارجی برای رهبری دعوت شد. ازجمله دو رهبر ارکستر ایتالیایی و یک رهبر ایرانی- فرانسوی که در هر حال تجربه خوبی برای نوازندگان جوان ارکستر به شمار می‌رود. اگر اجراهای قبلی را تا به امروز رصد کرده باشید متوجه این پیشرفت می‌شوید.

روحانی در پاسخ به این سوال که کلاس‌های آموزشی برگزار شده برای نوازندگان ارکستر تا چه اندازه مفید بوده، عنوان کرد: مسترکلاس‌ها در هر سطحی کمک کننده هستند. حتی بهترین نوازندگان هم می‌توانند از تجارب اساتید بهره ببرند. از این رو، چنین کلاس‌هایی بسیار کمک می‌کند به نوازندگان که مهارت خود را ارتقا دهند.

افزود: این اولین بار است که چنین کلاس‌های منسجمی برای ارکسترها تشکیل می‌شود. قرار است ماهانه و به شکل منظم اساتید سازهای مختلف انتخاب و به ایران دعوت شوند. ماه گذشته دو مسترکلاس با اساتید ایتالیایی داشتیم برای سازهای ویولن و ابوا اما برنامه داریم برای سازهای کوبه‌ای و بادی برنجی هم کلاس‌هایی تشکیل دهیم.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران درباره نحوه گزینش اساتید برای کلاس‌های تخصصی افزود: اساتید مستقیم زیر نظر رهبر ارکستر انتخاب می‌شوند. خود من در کلاس‌ها حاضر می‌شوم و بر نحوه تدریس نظارت می‌کنم و البته پیشنهادهای لازم برای ارتقای کیفی کلاس‌ها را ارائه می‌کنم. بعضی از این اساتید را به واسطه همکاری‌های قبلی خودم می‌شناخته‌ام و عده‌ای هم براساس اطلاعاتی که راجع به آنها داده می‌شود انتخاب خواهند شد

روحانی در انتها درباره اجراهای داخلی و خارجی ارکستر سمفونیک گفت: طی هشتاد سالی که از تاسیس ارکستر سمفونیک می‌گذرد این اولین بار بود که ما جز تهران اجرایی در  شهرهای دیگری داشتیم.  در سفر ارکستر به جنوب ما اجراهایی در عسلویه، اهواز، آبادان و بوشهر روی صحنه بردیم که با استقبال بی‌نظیری همراه شد. تنها در آبادان حدود چهار هزار نفر برای اجرا حضور پیدا کردند که کنسرت را در ورزشگاه روی صحنه بردیم. این برنامه برای شهرهای مختلف هم در آینده دنبال می‌شود. اما برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم، اگرچه اجراهای مشترکی که سال گذشته با فستیوال پوچینی ایتالیا داشتیم به نوعی موجبات شناخته شدن استعدادهای ارکستر سمفونیک تهران را فراهم کرد به طوری که از چند نفر از نوازندگان برای اجرای مشترک در ارکسترجوانان اروپا در ایتالیا دعوت شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131