کنسرت ارکستر سمفونیک تهران

برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم

برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم

برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم

دومین اجرای ارکستر سمفونیک تهران در سال جاری 21 اردیبهشت با اجرای قطعاتی از چایکوفسکی، برامس و دوکا در تالار وحدت روی صحنه می رود.

به گزارش ایلنا، کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به اجرا قطعات دریاچه قو اثر چایکوفسکی، دستیار شعبده باز اثر پائول دوکا و سمفونی شماره ۳ برامس اختصاص دارد.

به گفته شهرداد روحانی (رهبر ارکستر سمفونیک تهران)، به جز قطعه دریاچه قو، دو قطعه دیگر برای اولین بار است که در ایران اجرا می‌شود.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران همچنین درباره وضعیت نوازندگان ارکستر گفت: ارکستر سمفونیک تهران پیشرفت بسیار خوبی داشته است و ماهانه برنامه‌های ثابتی را روی صحنه می‌برد. برنامه‌های مشترکی با ارکسترهای خارجی نظیر ارکستر فستیوال پوچینی داشتیم و همین طور از رهبران ارکستر خارجی برای رهبری دعوت شد. ازجمله دو رهبر ارکستر ایتالیایی و یک رهبر ایرانی- فرانسوی که در هر حال تجربه خوبی برای نوازندگان جوان ارکستر به شمار می‌رود. اگر اجراهای قبلی را تا به امروز رصد کرده باشید متوجه این پیشرفت می‌شوید.

روحانی در پاسخ به این سوال که کلاس‌های آموزشی برگزار شده برای نوازندگان ارکستر تا چه اندازه مفید بوده، عنوان کرد: مسترکلاس‌ها در هر سطحی کمک کننده هستند. حتی بهترین نوازندگان هم می‌توانند از تجارب اساتید بهره ببرند. از این رو، چنین کلاس‌هایی بسیار کمک می‌کند به نوازندگان که مهارت خود را ارتقا دهند.

افزود: این اولین بار است که چنین کلاس‌های منسجمی برای ارکسترها تشکیل می‌شود. قرار است ماهانه و به شکل منظم اساتید سازهای مختلف انتخاب و به ایران دعوت شوند. ماه گذشته دو مسترکلاس با اساتید ایتالیایی داشتیم برای سازهای ویولن و ابوا اما برنامه داریم برای سازهای کوبه‌ای و بادی برنجی هم کلاس‌هایی تشکیل دهیم.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران درباره نحوه گزینش اساتید برای کلاس‌های تخصصی افزود: اساتید مستقیم زیر نظر رهبر ارکستر انتخاب می‌شوند. خود من در کلاس‌ها حاضر می‌شوم و بر نحوه تدریس نظارت می‌کنم و البته پیشنهادهای لازم برای ارتقای کیفی کلاس‌ها را ارائه می‌کنم. بعضی از این اساتید را به واسطه همکاری‌های قبلی خودم می‌شناخته‌ام و عده‌ای هم براساس اطلاعاتی که راجع به آنها داده می‌شود انتخاب خواهند شد

روحانی در انتها درباره اجراهای داخلی و خارجی ارکستر سمفونیک گفت: طی هشتاد سالی که از تاسیس ارکستر سمفونیک می‌گذرد این اولین بار بود که ما جز تهران اجرایی در  شهرهای دیگری داشتیم.  در سفر ارکستر به جنوب ما اجراهایی در عسلویه، اهواز، آبادان و بوشهر روی صحنه بردیم که با استقبال بی‌نظیری همراه شد. تنها در آبادان حدود چهار هزار نفر برای اجرا حضور پیدا کردند که کنسرت را در ورزشگاه روی صحنه بردیم. این برنامه برای شهرهای مختلف هم در آینده دنبال می‌شود. اما برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم، اگرچه اجراهای مشترکی که سال گذشته با فستیوال پوچینی ایتالیا داشتیم به نوعی موجبات شناخته شدن استعدادهای ارکستر سمفونیک تهران را فراهم کرد به طوری که از چند نفر از نوازندگان برای اجرای مشترک در ارکسترجوانان اروپا در ایتالیا دعوت شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131