مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان

جشنواره موسیقی نواحی ششم تا نهم تیرماه برگزار می‌شود

جشنواره موسیقی نواحی ششم تا نهم تیرماه برگزار می‌شود جشنواره موسیقی نواحی ششم تا نهم تیرماه برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان:

جشنواره موسیقی نواحی ششم تا نهم تیرماه برگزار می‌شود

دبیر اجرایی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: جشنواره موسیقی نواحی ایران از ششم تا نهم تیرماه ۹۶ به میزبانی کرمان و شهرستان‌های استان کرمان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا علیزاده - دبیر اجرایی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران - امروز (۲۲ خردادماه) در نشست خبری دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، اظهار کرد: این جشنواره به میزبانی کرمان و شهرستان‌های استان از ششم تا نهم تیرماه ۹۶ برگزار می‌شود و دبیرخانه دائمی برعهده انجمن موسیقی استان کرمان است.

او ادامه داد: براساس تفاهمی که در سال ۹۴ بین استاندار و وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته شد، قرار است دبیرخانه موسیقی نواحی در کرمان ایجاد شود و بعد از آن شاهد تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره باشیم. در این راستا سال گذشته بعد از وقفه هشت ساله، نهمین دوره این جشنواره برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: موسیقی نواحی این جایگاه و لیاقت را دارد که برای آن هزینه و کار کنیم تا در نقاط مختلف کشور حفظ، احیا و به نسل‌های بعد منتقل شود، از این رو برگزاری این جشنواره بسیار قابل اهمیت است.

علیزاده با اشاره به این‌که جشنواره موسیقی نواحی غنای بسیار زیادی دارد، گفت: اگر ما به موسیقی نواحی کشور نپردازیم و حمایت نکنیم، شاید زمینه را برای ورود موسیقی‌های بیگانه و غربی فراهم کرده‌ایم.

دبیر اجرایی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ادامه داد: با وجود تعطیلی چند ساله این جشنواره، وزارت بار دیگر تصمیم گرفت برای احیای این نوع موسیقی گام برداد. در همین زمینه، امسال هفت شهر استان تا کنون اعلام آمادگی کرده‌اند تا به‌صورت همزمان این جشنواره در شهرهای آن‌ها نیز اجرا شود، ضمن این‌که هنوز هم شهرستان‌های دیگر می‌توانند اعلام آمادگی کنند.

علیزاده گفت: شهرستان‌های بم، بافت، رفسنجان، سیرجان، نرماشیر، زرند و شهربابک تا کنون برای میزبانی اجراهای موسیقی نواحی اعلام آمادگی کرده‌اند. به علاوه امسال، اجراهای رقابتی تحت عنوان راویان اصالت نیز برگزار می‌شود و امکان استفاده مردم نیز فراهم است.

وی بیان کرد: تلاش کرده‌ایم جشنواره امسال با انسجام بیشتری اجرا شود. بنابراین نقاط ضعف سال‌های گذشته را رفع کرده‌ایم و جلسات شورای سیاستگذاری موسیقی نواحی برگزار و تمام موارد هم گوشزد و بررسی شده است. در نهایت امیدواریم در جشنواره امسال با رفع این نواقص شاهد اجرای به مراتب بهتری باشیم.

علیزاده سپس با بیان این‌که ششم تیرماه پذیرش مهمانان جشنواره را خواهیم داشت، گفت: امسال پارک مادر محل اصلی اجرای عمومی در کرمان خواهد بود و ۲۵۰۰ نفر هر شب در فضای باز شاهد اجرای موسیقی نواحی کشور خواهند بود. به علاوه با همکاری شهردار کرمان و شهرداران مناطق مختلف نیز به‌صورت جداگانه اجراهایی در مناطق چهارگانه شهر کرمان خواهیم داشت.

او همچنین اظهار کرد: امسال موضوع جشنواره موسیقی نواحی منظومه‌خوانی است. به همین دلیل تلاش شده اجراهای مناسبی برای عموم مردم در نظر گرفته شود.

علیزاده گفت: سعی شده است از گروه‌های بومی و استانی در جشنواره امسال بیشتر استفاده کنیم. همچنین اتفاق خوب دیگر ایجاد دبیرخانه جشنواره در کرمان است و از آنجا که دبیرخانه نقش مهمی در جمع‌آوری آثار و اطلاعات و برنامه‌ریزی دارد، امیدوارم در طول سال بتواند به خوبی این امور را دنبال کند.

دبیر اجرایی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران همچنین تصریح کرد: برای افزودن به غنای جشنواره، در حال رایزنی هستیم تا مستنداتی که در تهران است به دبیرخانه کرمان انتقال یابد و به بانک اطلاعاتی جامع و مناسبی دست یابیم.

وی با بیان این‌که در حوزه فرهنگ و هنر ظرافت‌هایی برای واگذاری‌ها وجود دارد، اظهار کرد: در زمینه واگذاری برنامه‌های فرهنگی و جشنواره‌ها نیز حساسیت‌هایی وجود دارد، اما با این حال ما آمادگی واگذاری را داریم، به‌طوری که چند برنامه به این صورت برگزار و بخش زیادی به‌صورت موفق اجرا شده است.

علیزاده یادآوری کرد: سال گذشته بر حضور مهمانان خارجی در جشنواره تلاش کردیم، اما محقق نشد و امسال در این جشنواره مهمان ما خواهند بود. همچنین بخش‌های تخصصی برای اهالی موسیقی برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اشاره به این‌که جشنواره حفظ و صیانت از موسیقی نواحی کرمان نیز در اواخر سال برگزار می‌شود، گفت: پوستر این جشنواره در فصل پاییز رونمایی خواهد شد.

وی اظهار کرد: امسال مکتب‌خانه موسیقی نواحی استان نیز در ایام برگزاری دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی افتتاح می‌شود و نقش مهمی در جمع‌آوری مستندات موسیقی نواحی، مسائل آموزشی، شناخت پیشکسوتان موسیقی نواحی و ... ایفا خواهد کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: سال گذشته، اتفاق خوب دیگر تهیه آلبومی با مشارکت هنرمندان برجسته موسیقی نواحی بود که امسال و در جشنواره دهم رونمایی خواهد شد.

علیزاده ادامه داد: موسیقی نواحی پتانسیل زیادی دارد و دستگاه‌ها و بنگاه‌های موسیقی، گردشگری و فرهنگی می‌توانند از ظرفیت‌های آن استفاده کنند. به علاوه ارتباط مستقیمی بین دبیرخانه استان و هنرمندان وجود دارد و تلاش می‌شود با مشارکت همه، دبیرخانه بیشتر پویا شود.

وی همچنین با اشاره به این‌که در اردیبهشت‌ماه امسال کارگروه اشتغال فرهنگی استان با محوریت برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در استان و تاکید بر استمرار آن انجام  شد، اضافه کرد: هماهنگی لازم برای پوشش این رویداد فرهنگی و هنری بزرگ ایران و استان توسط چند شبکه برون‌مرزی انجام شده است، ضمن این‌که دستگاه‌های مرتبط هم باید همت کنند و از این فرصت نهایت بهره را ببرند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131