درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

در تالار رودکی

پیمان خازنی "تار و دیوار" را روی صحنه می‌برد

پیمان خازنی "تار و دیوار" را روی صحنه می‌برد پیمان خازنی "تار و دیوار" را روی صحنه می‌برد

پیمان خازنی "تار و دیوار" را روی صحنه می‌برد

پرفورمنس "تار و دیوار" به کارگردانی رضا موسوی و آهنگسازی پیمان خازنی در تالار رودکی اجرا می‌شود.

به گزارش ایلنا، پرفورمنس"تار و دیوار" در بیست و سومین روز تیرماه جاری به آهنگسازی و نوازندگی پیمان خازنی روی صحنه خواهد رفت.

خازنی در مورد عنوان این پرفورمنس گفت: "تار و دیوار" یک برخود استعاری است با جهان پیرامونمان و اعتراضی به محدودیت‌ها و مصنوعیت‌هایی که ما برای هنر خود به وجود می‌آوریم. در واقع "تار و دیوار" ادامه نگاه من به مفهوم آزادی در خلق اثر هنری است.

پیمان خازنی در مورد شکل‌گیری این پرفورمنس گفت: سالهاست که امکان و پیشنهادات متفاوتی را برای روی صحنه بردن آثارم داشته‌ام ولی ترجیح دادم آنقدر مقاومت کنم تا آنگونه که می‌پسندم آثارم اجرا شود. حالا فرصت آن رسیده تا بتوانم یک اتفاق در خور را رقم بزنم.

همهمه کاشی‌ها اثری است که امکان بسط و گسترش را به من می‌دهد و این به خودی خود جرقه‌ای شد که من به سمت فرم اجرایی مورد علاقه‌ام یعنی پرفورمنس بروم.

وی در ادامه اظهار داشت: ایده‌های درخشان رضا موسوی من را بیشتر تشویق کرد تا بتوانم به مفهوم مورد نظرم درخصوص آنچه اجرا محسوب می‌شود، نزدیک شوم.

در پرفورمنس "تار و دیوار" علاوه بر رضاموسوی (کارگردان) نگین شکیبا، ساناز رییسى، على کوزه‌گر (عوامل تیم کارگردانی) و نوازندگانی چون هلیا محمد ولی (ویلن) کورش کشاورز (ویلنسل) ارغوان منتظری (فلوت) پریسا دلفانی (سوپرانو) امیرحسین محمدخانی (ابوا) پیام سوری (پیانو) شایان یزدی‌زاده (کوبه‌ای) پیمان خازنی (تار) سیاوش عبدی (آکوستیک افکت) آستیاژ ضیایی (دستیار آهنگساز) محمود توسلیان (مشاور رسانه‌ای) فرزام شکاری (مدیر اجرایی) جاوید علیپور (عکس و فیلم) از دیگر عوامل اجرا هستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131