حسین علیزاده

موسیقی ملت ایران هر جای دنیا پخش شود اسلحه‌هایشان را زمین می گذارند

موسیقی ملت ایران هر جای دنیا پخش شود اسلحه‌هایشان را زمین می گذارند موسیقی ملت ایران هر جای دنیا پخش شود اسلحه‌هایشان را زمین می گذارند

حسین علیزاده:

موسیقی ملت ایران هر جای دنیا پخش شود اسلحه‌هایشان را زمین می گذارند/اگر رادیو و تلویزیون، محترمانه با موسیقی برخورد می‌کردند وضعیت فرهنگی بهتری داشتیم

علیزاده در اختتامه جشنواره موسیقی جوان گفت:‌ این موسیقی ملت ایران است که هر جای دنیا پخش شود اسلحه‌هایشان را زمین می‌گذارند. اگر یک دوربین کوچک اینجا بود و چنین برنامه‌هایی را ضبط می‌کرد و به خارجی‌ها نشان می‌داد ما هیچ وقت نگران تهاجم فرهنگی نمی‌بودیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین علیزاده شب گذشته در جریان مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: ماموریت سختی به من واگذار شد و آقای اسعدی (دبیر جشنواره ملی موسیقی جوان) گفتند که به نمایندگی از هنرمندان گرامی حاضر در این جشنواره سخن بگویم؛ امیدوارم این دوستان این نمایندگی را به من بدهند. دوست دارم از احساسم درباره این جشنواره بگویم، احساسی که شاید بسیاری از مردم ایران امروز آن را داشته باشند. در یک ساعتی که از مراسم اختتامیه می‌گذرد و اینجا حضور داریم شمه‌ای از ایران واقعی را دیدیم. کشور ایران به خاطر گستردگی که دارد دارای تنوع قومیتی و فرهنگی بسیار زیادی است.

این موسیقیدان در ادامه افزود: اگر یک دوربین کوچک توسط دولت یا تصمیم‌گیرندگان این مملکت امروز در اینجا حضور داشت و این برنامه را ضبط می‌کرد و به خارجی‌ها نشان می‌دادند ما هیچ وقت نگران تهاجم فرهنگی نمی‌بودیم. اگر رادیو و تلویزیون ما درباره موسیقی صحبت می‌کرد و به موسیقیدان‌ها احترام می‌گذاشت و چهره خوبی از موسیقی نشان می‌داد؛ وضعیت ما بسیار بهتر از این بود. امروز کسانی به رادیو و تلویزیون می‌روند که شاید عنوان موسیقیدان برای آنها زیاد باشد؛ یعنی این افراد و بعضی خواننده‌ها به جایی می‌روند که حاضر نیستند ساز را نشان دهند.

 وی همچنین عنوان کرد: این موسیقی ملت ایران است که هر جای دنیا پخش شود اسلحه‌هایشان را زمین می‌گذارند. این فرشتگانی که امروز در اینجا حضور دارند نماینده‌ای از لشکر موسیقی نواحی هستند که باید حتما به خانواده‌ها و معلمان آنها تبریک بگوییم.

حسین علیزاده همچنین در بخش دیگر سخنان خود گفت: بهتر است نگاهی نیز به خود جشنواره موسیقی جوان داشته باشیم. باور کنید هر جایی که احساس کنم حس دولتی وجود دارد آنجا نمی‌توانم باشم چون معتقدم هنرمند باید آزاده و آزاداندیش باشد. باید به تمام کسانی که باعث و بانی این جشنواره هستند تبریک بگوییم. سالیان سال طول کشید تا این جشنواره عنوان ملی را به دست آورد و این بسیار مهم است.

این آهنگساز گفت: فکر نمی‌کنم هیچ روزی در وزارت ارشاد به طراوت این روزها باشد که جشنواره موسیقی جوان برگزار می‌شود چون در این روزها فرشتگانی می‌آیند و می‌گویند که ما پاسدار فرهنگ این مرز و بوم هستیم.

علیزاده ادامه داد: ما نباید از دولت بترسیم و دولت وحشتناک نیست. در واقع دولت وظیفه ای در مقابل ما دارد؛ آنها خدمتگذار ما هستند. این نفت نیز متعلق به ملت است و شاید اگر آن را نمی‌داشتیم بهتر بود. این هنر بسیار غنی‌تر از نفت است.

حسین علیزاده همچنین گفت: در هیچ جای ایران در این چهل- پنجاه سال گذشته این تعداد هنرمند در کنار یکدیگر ننشسته‌اند تا برای یک کار بسیار مهم تصمیم بگیرند. اینجا این اتفاق افتاد چون دخالت دولت کمتر است و کار به کاردان سپرده شده است. ما کارمان را خوب بلد هستیم. می‌بایست امکانات در اختیار کسانی که بلد هستند قرار گیرد.

وی عنوان کرد: به گمان من جشنواره موسیقی جوان موفق‌ترین و معنوی‌ترین و آینده‌نگرترین جشنواره‌ای است که در ایران برگزار می‌شود. بدون هیچگونه اغراقی چنین جشنواره‌ای در جهان بی‌نظیر است و این را ما با مطالعه می‌گوییم.

وی افزود: من امروز اینجا هستم تا به تمام دوستانم و کسانی که این جشنواره را برگزار کردند تبریک و خسته نباشید بگویم. باور کنید بارها همه ما در این جشنواره و بر اثر اتفاتی که روی صحنه می‌افتاد به گریه افتاده‌ایم. من معتقدم باید به خانواده‌ها و معلمان این عزیزان تبریک بگوییم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  طنز روز

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان سه ساعت به سی دقیقه تقلیل پیدا می‌کنند. چهار: در مرده‌شورخانه هیچ‌کس نگران اختلاط نیست چون آنجا آن قدر مخوف است که ملت خودبه‌خود به جای مخلوط شدن با هم از هم جدا می‌شوند. پنج: صدا در مرده‌شورخانه می‌پیچد و اگر کسانی با کاپشن آنجا باشند و از میت هم…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

  آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131