رونمایی از نسل جدید سازهای کوبه‌ای

رونمایی از نسل جدید سازهای کوبه‌ای رونمایی از نسل جدید سازهای کوبه‌ای

رونمایی از نسل جدید سازهای کوبه‌ای/ از دف‌های کوکی تا دم دم

سازهای دف‌کوکی و دم دم که با تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی توسط محسن فرمانی تولید شده و به تایید بیژن کامکار و همایون نصیری رسیده است، رونمایی خواهد شد.

محسن فرمانی (سازنده ساز) درباره سازهای جدید "دف کوکی" و "دم دم" در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: دو ساز ویژه تولید کرده‌ایم که یکی ساز "دف کوکی" و دیگری ساز "دم دم" است. این دو ساز به امضای استاد بیژن کامکار و همایون نصیری رسیده است و ما روز شنبه 18 شهریور در برج میلاد (گالری هنری غربی) این دو ساز را رونمایی خواهیم کرد.

این سازنده ساز در ادامه افزود: ساز دم دم هم یک ساز جنوبی است که همایون نصیری همیشه از این ساز استفاده کرده‌ است اما به دلیل مشکلات فیزیکی و ساختاری این ساز، نوازنده‌ها زیاد به سمت این ساز نمی‌رفتند. ما با تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی که روی این ساز داده‌ایم گونه‌ای جدید از این ساز را ساخته‌ایم که به تایید و امضای همایون نصیری نیز رسیده است.

وی همچنین عنوان کرد: درباره ساز "دف کوکی" نیز باید بگویم کوک این ساز به وسیله چهارده پیچ "توکار" که دیده نمی‌شوند و اصطلاحا درون مغز ساز قرار دارند انجام می‌شود. وجه تمایزی که این ساز با دف‌های مرسوم دارد به جنس چوب آن و تعداد تکه‌های آن مربوط می‌شود. این دف از 60 تیکه چوب با استفاده از صنعت تراش نوین ساخته شده است. "دف کوکی" پیش از ما در اسپانیا نیز ساخته شده است که حدود یک کیلوگرم وزن دارد؛ اما آنچه ما ساخته‌ایم 650 گرم وزن دارد. در واقع این دف از دف‌های مرسوم هم سبک‌تر است.

فرمانی درباره ساختار "دف کوکی" گفت: این دف از کمانه‌ی دو تکه ساخته شده و عرض آن شش سانت است. این شش سانت نیز به دو فاصله سه سانتی تقسیم می‌شود و پوست ساز به یکی از این قطعات سه سانتی متصل می‌شود. پیچ‌هایی که درون ساز قرار داده شده‌اند با سفت کردنشان باعث کشیده شدن قطعه سه سانتی دوم می‌شوند و به وسیله آن می‌توان صدای ساز را زیر یا بم کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131