پیگیر چرایی اخذ تعهدنامه ازسوی اداره اماکن هستیم

پیگیر چرایی اخذ تعهدنامه ازسوی اداره اماکن هستیم پیگیر چرایی اخذ تعهدنامه ازسوی اداره اماکن هستیم

 

در آستانه آغاز جشن خانه موسیقی مطرح شد؛

پیگیر چرایی اخذ تعهدنامه ازسوی اداره اماکن هستیم/نظارت فقط باید در دفتر موسیقی انجام شود

جشن خانه موسیقی ایران؛ سه‌شنبه ۲۱ آذر با برگزاری اجراهایی از موسیقی نواحی، کلاسیک، ایرانی، پاپ و با معرفی آلبوم‌های برتر دو سال اخیر در تالار وحدت برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگارایلنا، نشست خبری هجدهمین جشن خانه موسیقی؛ صبح امروز شنبه ۱۸ آذر در محل خانه موسیقی با حضور حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، هوشنگ کامکار (عضو شورای عالی خانه موسیقی) و سیدمحمد میرزمانی (رئیس هیات مدیره خانه موسیقی) برگزار شد.

در ابتدای این نشست حمیدرضا نوربخش درباره جشن خانه موسیقی گفت: جشن خانه موسیقی روز سه شنبه ۲۱ آذر در تالار وحدت برگزار می‌شود. جشن خانه را معمولا در مهرماه برگزار می‌کردیم چراکه نهم مهر روز جهانی موسیقی، تولد فارابی و سالروز تاسیس خانه موسیقی است. اما به علت تقارن این تاریخ با ایام خاص، تاریخ جشن خانه موسیقی جابه جا شده است. امسال بنا داشتیم که جشن را قبل از ماه محرم برگزار کنیم اما کارهای‌مان هماهنگ نشد و در نهایت به این تاریخ رسیدیم. امسال خانه موسیقی هجده ساله می‌شود و این نهال نوپا امروز به درختی تنومند تبدیل شده است. هنرمندان بزرگی هم در این سال‌ها در کنار خانه بوده‌اند و اعتبارشان را پای این نهاد گذاشته‌اند. امروز تعداد اعضای ما از ۱۵ هزار تن فراتر رفته است. ما در این سال‌ها در تلاش بوده‌ایم که امور موسیقی را پیگیری کنیم و به دنبال مطالبات صنفی اهالی موسیقی باشیم.

وی در ادامه افزود: کانون‌های دهگانه خانه موسیقی هر کدام در حوزه کارهای تخصصی تعریف شده است. تنها کانونی که تا امروز موفق به تاسیس آن نشده‌ایم کانون خوانندگان پاپ است. علت این امر هم کم‌کاری خودِ خوانندگان پاپ است. متاسفانه مشغله‌هایی که دوستان خواننده پاپ دارند هنوز این فرصت را به آنها نداده که کنار هم بنشینند و این کانون را تاسیس کنند. البته فعالان حوزه موسیقی پاپ در کانون‌های دیگرِ خانه موسیقی عضو هستند.

مدیرعامل خانه موسیقی همچنین عنوان کرد: در جشن امسال بخش‌های اجرای موسیقی در حوزه موسیقی ایرانی، نواحی، استعدادهای جوان، موسیقی کلاسیک و موسیقی پاپ اجراهایی داریم. تلاش کرده‌ایم که در مراسم امسال سخنرانی نداشته باشیم. بخش بررسی آلبوم سال هم در جشن امسال هست. چون در بخش پاپ کانون خوانندگان پاپ تشکیل نشده است، آلبوم های‌مان را در بخش موسیقی ایرانی و موسیقی کلاسیک بررسی کرده‌ایم. آلبوم‌هایی که از تیر ۱۳۹۴ تا تیر ۱۳۹۶ منتشر شده‌اند مورد بررسی قرار گرفته‌اند.۲۵۳  آلبوم به دبیرخانه رسید که از این میان ۱۷۹ آلبوم ایرانی و ۷۴ آلبوم در بخش موسیقی کلاسیک بود.

سیدمحمد میرزمانی (رئیس هیات مدیره خانه موسیقی) نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: من شما خبرنگاران را از جامعه موسیقی می‌دانم و خودم را هم از شما می‌دانم. شرایط موسیقی در حال حاضر خوب نیست اما در همین شرایط هم اتفاق‌های خوبی می‌افتد. متاسفانه موسیقی در کشور ما آنقدر معضل دارد که باید همه دست به دست هم دهیم تا از این شرایط عبور کنیم و به سمت شکوفایی موسیقی اصیل و جدی برویم. من در هیات داوری جشن امسال خانه موسیقی حضور داشتم و متاسفانه دیدم که کارهای ارزشمند و ویژه در عرصه موسیقی تعدادشان انگشت شمار است. ما هنگام داوری باید با آثاری روبه رو شویم که انتخاب بهترین از میانشان دشوار باشد. وقتی قرار است قطعه ای بازسازی یا بازخوانی شود انتظار این است که از اثر پیشین گیراتر و قوی‌تر باشد اما متاسفانه شاهد این ماجرا نیستیم. خلاقیت در نغمه‌پردازی و آهنگسازی کمتر دیده می‌شود. در اجرای ارکسترها گاهی حتی شاهد ناکوکی هستیم.

وی همچنین در ادامه افزود: در هیات مدیره خانه موسیقی خوشبختانه همدلی وجود دارد و همکاری خوبی داریم. چند طرح برای درآمدزایی داریم که امیدواریم طیِ امسال و سال آینده این طرح‌ها را به اجرا درآوریم.

هوشنگ کامکار (عضو شورای عالی خانه موسیقی) نیز گفت: من به شخصه انتظار بسیار زیادی از شما اهالی رسانه برای اعتلای فرهنگ موسیقی کشورمان دارم؛ متاسفانه موسیقی کشور ما با مشکلات بسیاری مواجه است و این شما هستید که باید با دقت به بررسی و نقد موسیقی امروز کشورمان بپردازید تا جامعه را آگاه‌ کنید.

حمیدرضا نوربخش نیز در ادامه سخنان کامکار افزود: منظور آقای کامکار این است که اگر کسی در زمینه موسیقی حرفی زد و ادعایی کرد حتما از او سند بخواهید. در این سال‌ها ما مدام می‌بینیم آدم‌هایی می‌آیند و می‌گویند در فلان فستیوال مدال گرفته‌اند و بدون اینکه سندی از آنها خواسته شود خبرهایشان منتشر می‌شود. به هر حال این انتظار وجود دارد که در این زمینه دقت بیشتری صورت گیرد.

نوربخش درباره تفاوت بخش رقابتی جشن خانه موسیقی و جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: کار ما نسبت به جشنواره موسیقی فجر مختصرتر است. ما اینجا تنها آلبوم‌های برتر را معرفی می‌کنیم. اما در جشنواره موسیقی فجر در تمام بخش‌ها برگزیدگان معرفی می‌شود. در خانه موسیقی هم در بخش تقدیرها و هم در بخش اجراها سعی می‌کنیم تمام حوزه‌ها را پوشش دهیم. در بخش اجراهای موسیقی نواحی، موسیقی کلاسیک، موسیقی ایرانی و بخش خاصی در حوزه استعدادهای جوان داریم. در حوزه موسیقی پاپ هم اجرا داریم.

وی همچنین عنوان کرد: خانه موسیقی در حال آغاز دوران جدیدی است و هیات مدیره ما با جدیت کارش را دنبال می‌کند. این جشن فرصتی است تا برآیندی از موسیقی کنونی کشور ارائه شود. در بخش تقدیرها براساس پیشنهادهای کانون‌ها عمل می‌کنیم. ما ۱۰ کانون تخصصی داریم و از این کانون ها می‌خواهیم که نظرشان و پیشنهادشان را برای تقدیر از هنرمندان ارائه کنند و در نهایت با بررسی این پیشنهادها به جمع‌بندی می‌رسیم و تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهیم.

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: من از اولین کسانی هستم که با مسئله‌ی دریافت وجه از سوی اماکن تقابل کردم. اولین بار هم از کنسرت استاد شجریان در سال ۱۳۸۳ در تالار وزارت کشور با این مسئله مواجه شدیم. پارسال این موضوع را به جایی رساندیم که از سالن‌هایی مانند فرهنگسرای ارسباران که در حدود ۳۰۰ نفر ظرفیت دارند وجهی دریافت نشود. نگاه ما اینگونه است که همه‌ی ساز و کار نظارت بر امر موسیقی فقط و فقط باید در دفتر موسیقی وزارت ارشاد باشد و قانون هم همین را می گوید.

نوربخش همچنین گفت: ما منکر نظارت‌های دیگر هم نیستیم؛ اما شورای صیانتی که در دفتر موسیقی به وجود آمده برای همین کار است. در این شورا افرادی از حوزه‌های دیگر هم عضو هستند و نظراتشان را ارائه می‌کنند. اما درنهایت خروجی از دفتر موسیقی بیرون می‌آید.

هوشنگ کامکار نیز گفت: متاسفانه شرایط بسیار بدی در موسیقی داریم و می‌بایست منتظر یک رنسانس طی چند سال آینده باشیم تا از این وضعیت رهایی پیدا کنیم. من واقعا از شرایط امروز موسیقی ایران ناامید هستم. باید تحولی جدی در زمینه فرهنگ موسیقایی مردم به وجود بیاید تا از این شرایط بیرون برویم.

وی در ادامه افزود: اینکه فرم‌هایی در نهادهای دیگر از موزیسین‌ها گرفته می‌شود این مورد قبول ما نیست و من حتی معتقدم گروهی که سه یا چهار بار کنسرت برگزار کرده نیز از آنجا که مشخصاتش تغییر نکرده است باید این کارهای تکراری در مورد آنها صورت نگیرد.

سیدمحمد میرزمانی نیز گفت: برخی از این فرم‌ها که در دفتر موسیقی از موزیسین‌ها دریافت می‌شود به خاطر قانونی شدن کار و ثبت شدن آثار به نام موزیسین‌هاست اما من هم معتقدم که موزیسین باید تنها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سر و کار داشته باشد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131