منتقدان جشنواره موسیقی فجر به وزیر نامه نوشتند

منتقدان جشنواره موسیقی فجر به وزیر نامه نوشتند منتقدان جشنواره موسیقی فجر به وزیر نامه نوشتند

منتقدان جشنواره موسیقی فجر به وزیر نامه نوشتند

با وجود گذشت یک سال و تصویب نشدن اساسنامه جشنواره موسیقی فجر، نماینده‌های منتقدان این جشنواره نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر ارشاد منتشر کردند.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، نمایندگان منتقدان و هیات منتخب تهیه و تدوین اساسنامه جشنواره موسیقی فجر، نامه‌ای را به سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) نوشته‌اند که نسخه‌ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته است.

این نامه به امضای نمایندگان منتقدان و هیات منتخب تهیه و تدوین اساسنامه جشنواره موسیقی فجر، یعنی  پیروز ارجمند،کیوان ساکت، میدیا فرج نژاد، کیوان فرزین، مهدی قادری و علی قمصری، رسیده است.

در متن این نامه آورده شده:

«جناب آقای سید عباس صالحی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و تقدیم احترام.

 با اینکه موضوع عملکرد «جشنواره موسیقی فجر» همواره محل نقد و پرسشگری اصحاب هنر موسیقی بوده است، اما حتما مستحضرید که این انتقادات طی دو دوره گذشته و به واسطه ورود «خانه موسیقی ایران» به مدیریت این رویداد مهم موسیقایی، آن هم درست در زمانی که این نهاد به واسطه تخلفات و رفتارهای غیرصنفی، محفلی و جناحی گردانندگانش زیر شدیدترین انتقادات اهالی موسیقی قرار داشت و با تسری همین دیدگاه‌ها به جشنواره موسیقی فجر و ایجاد فضایی غیر شفاف و غیر منطقی، ابعاد بسیار وسیع‌تری به خود گرفته‌است که در صورت بی‌پاسخ ماندن (کما اینکه تا به امروز چنین بوده) می‌تواند با بی‌اعتماد ساختن جامعه موسیقی به این رویداد و متولیان فرهنگی کشور لطمات جبران ناپذیری را برای آینده موسیقی سرزمینمان به همراه داشته باشد. لذا لازم دیدیم تا با ارائه گزارشی کوتاه از تلاش‌ها و اقدامات منتقدان در این خصوص، که تماما از مجاری قانونی و بر طبق اصول حاکم بر یک جامعه مردم‌سالار و مدنی انجام شده برای بار چندم تلاش نماییم تا بلکه گره‌ای که سال‌هاست در کار اهالی موسیقی افتاده و همچنان باقیست به تدبیر و حسن نیت جنابعالی و معاونت محترم امور هنری، جناب آقای حسینی گشوده گردد.

۱.  در شهریور ماه ۱۳۹۴و دقیقا همزمان با اوج انتقادات به عملکرد خانه موسیقی و تخلفات صنفی و اساسنامه‌ای آن از سوی اهالی موسیقی که از چند ماه پیش از آن شدت گرفته بود و عدم پاسخگویی مسوولین آن نهاد، معاونت وقت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خبری عجیب و غیر معمول از قصد خود برای سپردن مدیریت جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر  به خانه موسیقی خبر داد. با اینکه واکنش اهالی موسیقی و رسانه‌ها معاونت هنری را مجبور به اعلام انصراف از این تصمیم تا پاسخگویی و شفاف‌سازی مدیران خانه نسبت به انتقادات وارده کرد اما ایشان در اقدامی عجیب‌تر این مسوولیت را به جناب آقای نوربخش، مدیر عامل همان نهاد سپرد، با این توجیه که در این انتصاب شخصیت حقیقی ایشان مورد نظر قرار گرفته و این تصمیم ربطی به شخصیت حقوقی ایشان در خانه موسیقی ندارد. بگذریم که بعدها همین توجیه غیر منطقی نیز رعایت نشد و خانه رسما بسیاری از مسوولیت‌های جشنواره را آشکارا بر عهده گرفت و اعتبار و بودجه جشنواره به طرق مختلف وسیله مقابله گردانندگان خانه موسیقی با منتقدانشان قرار گرفت.

۲.  این اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای علی مرادخانی باعث گردید تا ۱۳۹ نفر از اهالی موسیقی طی نامه‌ای به وزیر محترم وقت جناب آقای علی جنتی از دخالت و جانب داری این وزارتخانه و معاونت هنری آن به نفع جناح و یا گروهی خاص در مساله‌ای صنفی انتقاد کرده و خواستار رسیدگی شوند. (این نامه به شماره ۱۲۶۶۱۱ مورخ ۱۶/۹/۱۳۹۴ در دبیرخانه وزارت ثبت شده).

۳.  با اینکه مقام محترم وزارت وقت جناب آقای جنتی  به سرعت نسبت به این نامه واکنش نشان داده و جناب آقای دکتر مظاهری (مشاور عالی) را جهت پیگیری مسائل معرفی کردند اما با وجود برگزاری جلساتی مشترک نهایتا به محض ارجاع مسئله به معاونت هنری، علی‌رغم پیگیری فراوان نمایندگان منتقدان نهایتا تمامی رایزنی‌ها علی‌رغم وعده‌ها بی‌پاسخ ماند و جشنواره ۹۴ با مدیریت آقای حمیدرضا نوربخش (خانه موسیقی) و به صورتی غیر شفاف و با ایرادات و انتقادات فراوان و بی‌سابقه‌ای از سوی جامعه موسیقی برگزار شد.

۴.  در آذر ماه سال ۱۳۹۵، در پی اعلام ابقای جناب آقای نوربخش به عنوان ریاست جشنواره موسیقی فجر سال ۹۵ و با توجه به انتقادات فراوانی که به نحوه برگزاری، گزینش‌ها و مسائل مالی دور پیشین مدیریت ایشان شده بود، نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از اهالی موسیقی طی نامه‌ای سرگشاده به جناب آقای دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ وقت، ضمن برشمردن موارد اصلی مورد اعتراض و انتقاد، نسبت به ادامه این روند بدون شفاف‌سازی ابهامات دوره گذشته اعتراض کرده و همکاری با این رویدادهنری را تا روشن نشدن چارچوب‌های مدون و شفاف برای آن خلاف مصالح موسیقی کشور عنوان کردند. پس از گذشت چند روز پر تنش و ایراد اتهاماتی به تهیه‌کنندگان و امضاکنندگان نامه از سوی برگزار کنندگان جشنواره یا نزدیکان ایشان و معاونت هنری وزارتخانه نهایتا آقای علی مرادخانی در پاسخ به این نامه ضمن اعلام استقبال از انتقادات از ارجاع موضوع به مدیرکل دفتر موسیقی برای رسیدگی خبر داد.

۵.  هرچند اینبار نیز وعده معاون هنری به مانند بارهای پیش علیرغم پیگیری منتقدان تا مدتی محقق نشد اما منتقدان بالاخره توانستند در اوایل دی ماه و طی نشست ضرب اصول و حضور آقای مرادخانی در این جلسه مجددا مساله را در حضور اهالی موسیقی و رسانه مطرح و پیگیری نمایند. در این جلسه معاون محترم امور هنری ضمن تاکید بر رسیدگی سریع، انتخاب آقای نوربخش به ریاست جشنواره را بر خلاف گفته سال گذشته خود (بند۱) ناشی از الزام دولت به برون‌سپاری جشنواره و بنا بر شخصیت حقوقی آقای نوربخش به عنوان مدیر عامل خانه موسیقی برشمردند.

۶.  در پی وعده فوق‌الذکر معاونت جلساتی بین نمایندگان منتخب امضا کنندگان نامه و مدیران دفتر موسیقی انجام شد و مقرر گردید هرچه سریعتر اساسنامه‌ای توسط طرفین برای جشنواره موسیقی فجر تدوین و حتما از سال آتی (۱۳۹۶) اجرایی گردد و در اولین قدم پیش‌نویسی توسط دفتر موسیقی با مشورت از اهالی موسیقی و کارشناسان حقوقی تهیه و به اطلاع منتقدان برسد تا پس از اصلاح نهایی و جمع‌آوری همه نظرات نهایی شود. پیش‌نویس اساسنامه در روزهای پایانی سال ۹۵ توسط دفتر موسیقی برای نمایندگان منتقدان ارسال گردید و از آنجا که این متن نتوانست حداقل انتظارات منتقدان را برآورده سازد این گروه ضمن نظر سنجی از اعضا و بهره‌گیری از تجارب حقوق‌دانان نهایتا با انتخاب هیاتی برای نگارش اساسنامه، متنی کامل از اساسنامه را با رعایت موارد حقوقی، صنفی و هنری، همچنین پیش‌بینی راهکارهایی برای نظارت جامعه موسیقی و ابهام زدایی از روند اجرا تهیه و پس از تایید اعضای گروه منتقدین در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به دفتر موسیقی ارسال کردند.

۷.  جشنواره سال ۹۵ نیز به مانند دور قبل با کاستی‌ها و ابهامات فراوان برگزار شد و همانگونه که انتظار می‌رفت با انتقادات و اعتراضات فراوانی نیز همراه گشت. مدیر جشنواره نیز علی‌رغم تاکیدهای پیش از هر دوره بر شفافیت در روند جشنواره و وعده بر تشکیل اتاق شیشه‌ای، نه تنها دعوت میزبانان جلسه نقد و بررسی جشنواره سال ۹۴ با حضور اهالی موسیقی و رسانه را بی‌پاسخ گذاشت و تنها به ارائه گزارشی ناقص، مبهم و ناکارآمد پس از گذشت چند ماه از پایان جشنواره آن هم در حضور نمایندگان رسانه‌هایی گزینش شده اکتفا کردند، اما متاسفانه همین حداقل هم در مورد جشنواره سال ۹۵ هیچگاه اتفاق نیفتاد.

۸.  در بینابین فرآیند گفته شده در دو بند پیش و در بهمن ماه ۱۳۹۵جلسه‌ای نیز به دعوت آقای دکتر حیدریان مشاور عالی وقت جناب آقای دکتر صالحی امیری با حضور برخی منتقدان خانه موسیقی و جشنواره  با حضور مدیرکل دفتر موسیقی تشکیل شد. در این جلسه منتقدان نسبت به اعلام انتصاب مجدد آقای نوربخش به ریاست جشنواره بعدی از سوی معاونت هنری برای بار سوم در اختتامیه جشنواره سال ۹۵ و پیش از تهیه اساسنامه اعتراض کرده و آن را خلاف وعده‌های وزارت فرهنگ مبنی بر تهیه سریع و عمل بر اساس اساسنامه در دست تهیه دانستند. در این خصوص جناب حیدریان از یک طرف ابقا یا برکناری مدیریت جشنواره را منوط به تهیه اساسنامه و محتوای آن دانستند و و از سوی دیگر جناب آقای طالبی را مامور پیگیری این مهم و گزارش نتیجه مستقیما به دفتر وزیر قرار دادند. متن اساسنامه همانطور که در بندهای پیش اشاره شد در اردیبهشت ۹۶ تهیه و به دفتر موسیقی ارسال شد که متاسفانه تا به امروز هیچ اقدام و  پاسخی را از سوی مسئولین در پی نداشته است.

جناب آقای وزیر، ارائه این گزارش به این قصد است که شما را در جریان روند مسائل گذشته در وزارتخانه در ارتباط با موضوعات صنفی موسیقی و موضع غیر شفاف و جانبدارانه معاونت وقت امور هنری وزارتخانه متبوع جنابعالی، طی صدارت سه وزیر فرهنگ در پشتیبانی از گروهی کوچک اما تمامیت خواه و به تبع آن دوقطبی ساختن و تقابل اهالی جامعه موسیقی قرار دهیم و امیدواریم به کناره‌گرفتن معاونت امور هنری پیشین به چشم دلیلی بر عدم پاسخگویی و رفع مسئولیت از ایشان و مدیران مربوطه، نگاه نشود. ما نیز در نهایت احترام به جنابعالی و معاونت محترم امور هنری، به نمایندگی از طیف بزرگی از جامعه موسیقی مجددا با تاکید بر مواضع سال گذشته‌مان مبنی بر به رسمیت نشناختن جشنواره موسیقی فجر تا زمان تبیین و اعلام و عمل به چارچوبی مشخص و مطابق بر اصول عادلانه و منطبق با موازین هنری و صنفی، امیدواریم در دوران مسئولیت جنابعالی شاهد تغییرات مثبتی در اصلاح مناسبات میان وزارتخانه و نهادهای صنفی موسیقی و به تبع آن جشنواره موسیقی فجر به نفع تمامی جامعه موسیقی و اعتلای فرهنگ کشور باشیم.»

به گزارش ایسنا، چند روز پیش معاون جدید امور هنری وزارت ارشاد در حالی خبر می‌دهد که «شیوه‌نامه برگزاری» جشنواره موسیقی فجر به دست او رسیده که جشنواره موسیقی فجر چندی است پا از سی‌سالگی فراتر گذاشته اما هنوز فعالیت آن در چارچوب هیچ اساسنامه‌ای انجام نمی‌شود. تدوین و اجرای این اساسنامه، مطالبه منتقدان این جشنواره در سال گذشته بود که مسوؤلان وعده انجام آن را دادند؛ اما با گذشت یک سال در حالی به برگزاری دوره جدید این رویداد نزدیک می‌شویم که این وعده هنوز تحقق نیافته است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131