احمد احمدی از دنیا رفت

احمد احمدی از دنیا رفت احمد احمدی از دنیا رفت

گنجینه‌ای دیگر زیر خاک رفت

تنها بازمانده نسل قدمای ایلات جنوب شرق زاگرس خاموش شد

احمد احمدی استاد آوازهای ممسنی و کهگیلویه و بویر احمد روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه بر اثر کهولت سن از دنیا رفت.

علی مغازه ای؛ دبیر هنری فستیوال آینه دار در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: احمد احمدی استاد آوازهای مردمی ممسنی و کهگیلویه و بویر احمدی که شاید تنها بازمانده از نسل موسیقیدانان قدیم ایلات و عشایر این منطقه از دامنه های زاگرس بود، برای همیشه خاموش شد.

او ادامه داد: خالق آواز«ککی جونیم» در واپسین سال عمر خود در سومین دور از فستیوال آینه‌دار، صرفا به قصد تجلیل  و نه اجرا که از توان جسمانی این استاد خارج بود، دعوت شد تا در جمع مهمانان آینه دار باشد. این هنرمند برجسته ظهر روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه دیده از دنیا بست تا یکی از واپسین نامداران موسیقی دیار کهگیلویه و بویر احمد و ممسنی در تاریخ آوازی مردمان این ایلات، مهر خاتمه بر دفتر ارزشمند آوازهای این سرزمین بزند.

مغازه ای بیان کرد: این هنرمند برجسته موسیقی اقوام با بیش از ۸۰ سال سن، آخرین خواننده نسل موسیقیدانان تاریخی اقوام دامنه های جنوب شرقی زاگرس بود که در کمال تاسف، در تنهایی و بی توجهی مسئولان موسیقی کشور از دنیا رفت و گنجینه سخن و آوازهای محلی را با خود به زیر خاک برد.

این پژوهشگر موسیقی اقوام اضافه کرد: این استاد بزرگ آواز که سال ها فراموش شده بود، توانست در سومین فستیوال آینه دار همراه با جوانان دیارش به مناسبت تجلیل از هنر و جایگاه آوازی خود در یک عرصه ملی حاضر شود و تندیس آینه دار را دریافت کند.

او گفت: جایگاه استاد احمد احمدی در موسیقی منطقه همچون برجسته ترین استادان موسیقی ایران است و فقدانش شاهدی ست بر از میان رفتن بخش دیگری از آوازهای مردمان ایلات ممسنی و بویراحمد و کهگیلویه که همچون آوازهای سایر اقوام ایران بسیار کمرنگ و کم صدا شده اند.

دبیر هنری فستیوال آینه دار با بیان اینکه استاد احمدی متولد سال ۱۳۰۸ بود، افزود: این خواننده‌ی پیشکسوت، از دوران کودکی آواز می‌خواند و این هنر را به صورت خود آموخته  یاد گرفته بود.

وی بیان کرد: آثاری با نام‌های «دل گورودار»، «چشم آشفته» و «ککی جونیم» در منطقه‌ی کهگیلویه و بویر احمد با آواز احمدی منتشر شده است. آوازهای این هنرمند  در کنار خوانندگان بزرگی همچون «خدامُراد»، کارگان آوازی ارزشمندی را شکل داده است که بسیاری از خوانندگان نسل‌های بعد کوشیدند آن را دنبال کرده و بیاموزند.

مغازه ای گفت: استاد احمدی، زیبایی‌های بسیاری از موسیقی قوم خود را در آینه وجود خود بازتابانده‌ و از پیشکسوتان بی مانند قوم و فرهنگ منطقه خودشان به شمار می‌آید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131