چاپ کردن این صفحه

سال ها است آواز خوبی شنیده نمی شود

سال ها است آواز خوبی شنیده نمی شود سال ها است آواز خوبی شنیده نمی شود

محمد علی کیانی‌نژاد:

سال‌ها است آواز خوبی شنیده نمی‌شود

یک نوازنده نی گفت: متأسفانه سال‌هاست آواز خوبی شنیده نمی‌شود در حالی که تا چند دهه پیش به طور همزمان چندین آوازخوان خوب و درجه یک در فضای موسیقی کشورمان داشتیم.

به گزارش ایسنا، هجدهمین نشست تخصصی «آیین‌ آواز» با پخش بخش‌هایی از مستند «کیان نی» درباره محمدعلی کیانی‌نژاد ـ نوازنده نی ـ آغاز شد.

این مستند توسط علی عرب خوانسازی نوازنده جوان نی درباره استادش ساخته شده است.

علی شیرازی ـ کارشناس مجری برنامه ـ در این‌باره گفت: من با دیدن این فیلم، هم خوشحال شدم وهم ناراحت. خوشحال از اینکه امشب در کنار یکی از مهمترین نمادهای دوره طلایی موسیقی ملی خودمان هستیم و ناراحت از اینکه متأسفانه چند سال است دیگر چنان آثار خوب و ارزشمندی در بازار موسیقی ایرانی تولید و عرضه نمی‌شود یا اگر هم تولید و ارائه می‌شود ما از وجود آنها بی‌خبریم. یعنی به سبب بغرنج بودن اوضاع، چنین آثاری بی‌سر و صدا می‌آیند و بی‌سر و صدا می‌روند.

در بخش دیگری از این برنامه که عصر سوم بهمن‌ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، کیانی‌نژاد درباره «تنفس در آواز ایرانی» اظهار کرد: متأسفانه سالهاست آواز خوبی شنیده نمی‌شود در حالی که تا چند دهه پیش به طور همزمان چندین آوازخوان خوب و درجه یک در فضای موسیقی کشورمان داشتیم. شاید یک مشکل اصلی برخی خوانندگان امروز ما شیوه نادرست تنفس آنها باشد.

او تاکید کرد: در واقع هر یک از ما با یادگیری این شیوه‌های علمی و دقیق می‌توانیم به اوضاع صدای خودمان سر و سامان ببخشیم و به بهبود کلی اوضاع هنر آواز هم کمک کنیم.

این نوازنده نی در ادامه به همراه شیرازی و یکی از شاگردانش نمایشی از نفس‌گیری علمی و تمرین‌های لازم برای رسیدن به تنفس مطمئن و پایه‌ای اجرا کرد.

نوزدهمین نشست آیین آواز از ساعت ۱۸ سه‌شنبه ۸ اسفند در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
موسیقی هنری ایران

آخرین‌ها از موسیقی هنری ایران

موارد مرتبط