گزارشی از اجرای گروه های بانوان در نخستین روز جشنواره موسیقی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 2707

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گزارشی از اجرای گروه های بانوان در نخستین روز جشنواره موسیقی

گزارشی از اجرای گروه های بانوان در نخستین روز جشنواره موسیقی
گزارشی از اجرای گروه های بانوان در نخستین روز جشنواره موسیقی

موسیقی هنری ایران: دو اجرا از سه اجرای نخستین روز سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر به کنسرتهای دو گروه از موسیقی بانوان به خوانندگی هنگامه اخوان و نجمه تجدد اختصاص داشت.

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر روز گذشته(چهارشنبه 21 بهمن) از ساعت 15:30 با اجرای گروه موسیقی بهار  به خوانندگی هنگامه اخوان رسما آغاز به کار کرد.


هنرمندانی چون آزاده امیری با ساز تار،شیما بلوکی فر با ساز کمانچه،نازنین پدرثانی با ساز تمبک ،مرجان راوند با ساز عود و شیدا قاضی با ساز نی صدای این خواننده پیشکسوت را همراهی کردند و او توانست با اجرای قطعات نوستالژیک چون تصانیف نوع بشر،ماه من شاه من،از کفم رها شد قرار دل رضایت مخاطبانش را جلب کند.

هنگامه اخوان گروه بهار را نزدیک به 20 سال قبل راه اندازی کرده و در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با اجرای قطعاتی از آهنگسازانی چون علی اکبر شهنازی،امیر جاهد،مرتضی نی داوود،ادیب خوانساری،رضا محجوبی،عارف قزوینی،موسی  معروفی و...به صحنه رفت.

هر چند این اجرا به لحاظ فنی با ضعف هایی همراه بود اما در بخش پایانی این اجرا با تشویق پیاپی مخاطبان همراه شد و آن‌ها هنگامه اخوان را «قمرالملوک زمان» و «قمرالملوک اخوان» نامیدند. پس از استقبال مخاطبان، این هنرمند قطعه «مرغ سحر» را به‌عنوان قطعه «بیز» انتخاب کرد و برخی حاضران نیز هنگام اجرا با او همراهی کردند.

تشکر تجدد برای تنها نگذاشتن بانوان

دویمن اجرای جشنواره موسیقی فجر نیز به یک گروه دیگر بانوان اختصاص داشت که طی آن از ساعت 18:15 گروه همنوازان به خوانندگی نجمه تجدد با اجرای قطعاتی چون «مستان سلامت می کند» و «مگذار و مگذر» در تالار وحدت به صحنه رفت.

تجدد که تا پیش از این با گروه موسیقی کامکارها به صحنه می رفت در جدیدترین اجرای خود در جشنواره موسیقی فجر به خاطر حمایت مخاطبان از موسیقی بانوان تشکر ویژه کرد و از آنها خواست بانوان را تنها نگذارند.

این خواننده کنسرت خود را در دو بخش برای بانوان اجرا کرد. در بخش نخست قطعاتی بر اساس موسیقی تنبور اجرا شد. در ابتدای بخش اول این برنامه «خورشید دادبه» به تکنوازی تنبور پرداخت و بعد از آن قطعه‌ی «آن سو مرو، این سو بیا» اجرا شد تا بار دیگر تک‌نوازی تنبور انجام شود و بعد از آن دونوازی این ساز. «ساربان» دیگر قطعه‌ی اجرایی در این برنامه بود که همه اعضای «همنوازان» او را در بخش یاری کردند و با او به همخوانی پرداختند. مستان سلامت می کنند آخرین قطعه بخش اول این کنسرت بود.

بخش دوم برنامه اما در حوزه موسیقی دستگاهی ایرانی برگزار شد که طی آن قطعاتی چون «مرا مگذار و مگذر»، «بوسه های باران» و «آیینه جان» به اجرا در آمد.

صدا برداری ضعیف، بالا بودن صدای همخوان ها از صدای نجمه تجدد، و اجرای نه چندان قدرتمند تکخوان در قطعه مستان سلامت می کنند برخی از حاشیه های این اجرا بود.

بیست و دوم نود و چهار

 

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131