عاشورا و تعزیه باعث شد موسیقی دستگاهی ما حفظ شود

عاشورا و تعزیه باعث شد موسیقی دستگاهی ما حفظ شود عاشورا و تعزیه باعث شد موسیقی دستگاهی ما حفظ شود

بهزاد عبدی:

عاشورا و تعزیه باعث شد موسیقی دستگاهی ما حفظ شود

بهزاد عبدی می‌گوید: در ایتالیا بعد از اجرای اپرای عاشورا به من گفتند اگر شما این جریان موسیقایی و نمایشی را دارید پس چرا ایتالیا فکر می‌کند اپرا برای آنها است؟!

به گزارش ایلنا، بهزاد عبدی که در برنامه  چلچراغ حاضر شده بود؛ با اشاره به همکاری خود با داود میرباقری در سریال مختارنامه گفت: امیر توسلی، آهنگساز اصلی سریال «مختارنامه» هستند اما گاهی کارگردان‌ها برای خلق یک لحظات خاصی از آهنگساز دیگر دعوت می‌کنند و آقای میرباقری از من دعوت کرد که بخش‌های بزرگی مانند جنگ را که نیاز به وجود ارکسترال بود را کار کنم. به همین خاطر من از قسمت ۲۹ سریال ورود پیدا کردم و تا قسمت ۳۷ و بعضی قسمت‌های قسمت‌های آخر کار کردم.

وی افزود: من با وجود این که در ایران زندگی نمی‌کنم اما قسمت‌های قبلی سریال را به شکل اینترنتی دیدم و با تم‌هایی که دوست عزیزم آقای توسلی کار کردند آشنا شدم و آن‌ها را واریاسیون کردم. طبیعتاً سریال «مختارنامه» دارای اتفاقات زیادی در قسمت‌های مختلف بود و موسیقی‌های جدیدی را نیاز داشت.

وی با اشاره به  آثار پیشین خود گفت: من از موسیقی کلاسیک وارد موسیقی فیلم شدم و قبل از سال ۸۸ اپرای عاشورا، اپرای مولوی و ۳ پوئم سمفونی داشتم و بعد به موسیقی فیلم وارد شدم و اعتقاد دارم موسیقی فیلم باید به شکل استاندارد ضبط شود و مثلاً اگر قرار است لحظه‌ای باشد که نیاز به یک موسیقی ارکسترال باشد باید ارکستر بنشیند و بزند. این که تک تک نوازنده‌ها را بیاوریم و ضبط کنیم و بعد در میکس و بالانس تبدیل به ارکستر سمفونیک کنیم، به نظرم جالب نیست.

بهزاد عبدی با تاکید به ترکیب و رنگ صوتی قابل نمایان در ارکستر به یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان جهان اشاره کرد و گفت: به شدت موریس ژار را دوست دارم و «مختارنامه» هم با توجه به اینکه می‌طلبید، تحت تاثیرش ساخته شد. مساله دیگر در ساخت موسیقی بحث نوانس است که به اصطلاح به ضعیفی و یا قدرت صدا می‌گویند. از این نظر وقتی یک ارکستری در کنار هم از  ضعیف بودن شروع می‌کند و به قوی بودن می‌رسد خیلی مهم‌تر از این است که هر نوازنده‌ای در تنهایی این ضعف و قدرت را ایجاد کند. به همین دلیل من سعی کردم همه موسیقی فیلم‌هایم را به صورت استاندارد ضبط کنم. من در اوکراین زندگی می‌کنم و اگر پول بیشتری داشته باشم مثل آهنگسازان بزرگ با ارکسترهای بزرگی کارم را ضبط می‌کنم چون آثارم مانند بچه‌هایم هستند و دوست دارم در بهترین شرایط متولد شوند.

میهمان برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» به ذکر خاطره‌ای از دوران کاری خود پرداخت و گفت: ارکستر اوکراین در تهران اجرا داشت. آن‌ها نوازندگانی بودند که اپرای عاشورای من را زده بودند و به خاطر من هم به ایران آمده بودند. اتفاقاً استاد غریب پور هم در حال تمرین عاشورا بودند. من به ایشان پرسیدم که شرایطی وجود دارد که این نوازندگان ارکستر به اجرا بپردازند؟ آن زمان هنوز خواننده‌ای هم وجود نداشت و من به نوازندگان ارکستر اوکراین توضیح دادم که اپرای عاشورا راجع به انسان بزرگی است و به آن‌ها گفتم که چرا این کار را نوشتم و چقدر برایم مقدس است. به هر حال آن‌ها تا درصدی حس من را گرفتند و اجرا کردند. الان از نوازندگان ارکستر اوکراین بپرسید که خاطرات سفرتان به ایران چه بود، می گویند اپرای عاشورا. بدون اغراق بگویم که زمان اجرا اشک در صورتشان جاری شد. اصلاً آن اجرا باعث شد که تصورشان نسبت به ایران و هنر ایران عوض شد.

بهزاد عبدی ادامه داد: مردم ایران به دلیل علاقه‌ای که به امام حسین دارند وقتی اسم ایشان هم بیاید گریه می‌کنند اما وقتی بتوانیم در کسی که چنین حالی را ندارد تأثیر بگذاریم، برنده هستیم. موسیقی با مذهب آمیخته است و همان طور که ایجاد موسیقی از کلیسا آمده است، موسیقی عاشورا هم این گونه است.

بهزاد عبدی ضمن اشاره به این که سال ها در آرزوی نوشتن اپرای عاشورا بوده است، ادامه داد: ایران به خاطر داشتن تعزیه خیلی پتانسیل این را داشت که کاری اپرایی در این زمینه نوشته شود و بهروز  غریب پور وقتی برای یک کار عروسکی به اوکراین آمده بود، با هم آشنا شدیم و آن جا این اتفاق رقم خورد. یک خاطره ای از دوست مهندسم بگویم که جالب است. ایشان در اوکراین موسیقی می خواند و تعریف می کرد که تعزیه خوانی داشتند که کارگری می کرد و روزی که در حال کار کردن بود، شروع به خواندن انواع نقش های تعزیه خوانی کرد. او می‌گفت خواندن آن مرد را ضبط کرد و بعد پیش استادش در اوکراین برد. آن پروفسور وقتی تعزیه را شنید گفت اگر شما این جریان موسیقایی و نمایشی دارید پس چرا ایتالیا فکر می کند اپرا برای آنها  است؟!

وی ادامه داد: عاشورا و تعزیه باعث شد که موسیقی دستگاهی ما حفظ شود و ما مدیون تعزیه هستیم. من سعی کردم موسیقی حال را با قال‌مان یکی کنم تا یک اتفاق جهانی ایجاد شود و وقتی یک غربی آن را می‌شنود، بتواند درکش کند. ما اپرای عاشورا را در ایتالیا اجرا کردیم و تاثیر گذاشت. خوشبختانه موسیقی بدون کلام هم جایش را در میان مخاطبان باز کرده است و این اتفاق خوبی است.

میهمان هنرمند برنامه «چهل چراغ» درباره اصالت مداحی‌ها در کشورمان گفت: موسیقی در مداحی جایگاه خودش را دارد و مداحی که با شنیدنش منقلب می‌شویم، آنهایی هستند که آثارشان صرفا برای آن هدف خاص نوشته و ساخته شدند. نه اینکه از یک آهنگی گرته برداریم و رویش شعری درباره امام حسین بگذاریم و به مداحی تبدیلش کنیم!

بهزاد عبدی به ذکر نمونه‌هایی درست از مداحی پرداخت و گفت: صدای آقای آهنگران همیشه در گوش‌مان است که با نوای کاروان را می‌خواند و نمی توان چیز دیگری جایش گذاشت. این مال خودش است و برای این کار ساخته شده است. «ممد نبودی» هم این گونه است و چون اصل است سالها ماندگار مانده است. پس آنهایی که دغدغه کار عاشورایی دارند باید از شاعران عاشورایی استفاده کنند و برای شعرهای آن ها آهنگ بسازند. به خدا وقتی آدم بعضی مقامات عاشورایی را که می‌شنود، منقلب می شود و این دست خودش نیست.

بهزاد عبدی به انتقاد از به کارگیری اشعار و آهنگ‌هایی نامناسب در مداحی‌ها پرداخت و گفت: چرا موسیقی مداحی ما این شکلی شده است؟! شاید این حرف من به مذاق خیلی‌ها خوش نیاید اما من اعتقاد دارم راجع به یک بزرگ باید بزرگ صحبت کرد و راجع به یک بزرگ باید بزرگ ساخت و بزرگ فکر کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت