امکان‌سنجی اقتصادی را متناسب با شان فرهنگی انجام دهید

 • چهارشنبه, 14 مهر 1395 01:14
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 679 دفعه

امکان‌سنجی اقتصادی را متناسب با شان فرهنگی انجام دهید

امکان‌سنجی اقتصادی را متناسب با شان فرهنگی انجام دهید

امکان‌سنجی اقتصادی را متناسب با شان فرهنگی انجام دهید
امکان‌سنجی اقتصادی را متناسب با شان فرهنگی انجام دهید

مدیر ارکستر نوجوانان ایران در پی اتفاقات چند روز اخیر در تالار وحدت که منجر به انتقادهایی از سوی اهالی هنر و رسانه شد، یادداشتی را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیمان میرآقاسی مدیر ارکستر نوجوانان ایران چند روز پس از تصمیمات و اتفاقاتی که منجر به نمایش محصولات جدید یک کمپانی خودروسازی روی صحنه تالار وحدت شد، یادداشت انتقادآمیزی را منتشر کرد.

در یادداشت پیمان میرآقاسی آمده است:

«چندی پیش شرایطی پیش آمد که اعضای هیات موسس انجمن ارکستر نوجوانان ایران ملاقاتی با جناب صفی پور مدیرعامل محترم بنیاد فرهنگی هنری رودکی داشته باشند. در اولین ملاقات پس از اینکه جزییاتی از نحوه فعالیت های ارکستر نوجوانان ایران توسط سرپرست ارکستر بیان شد، ایشان ضمن ابراز خرسندی از تشکیل چنین مجموعه ای، به نکته جالبی اشاره کرد که برای ما جالب توجه بود. جناب صفی پور گفت: «تعداد اعضای ارکستر شما ٦٠ نفر است. می دانید این آسانسورها برای هر بار تمرین شما ١٢٠ بار بالا و پایین می شوند؟ و هر زمان که بچه های ارکستر شما از پله ها بالا و پایین  می روند چه خسارتی به سنگ ها و پله ها وارد می شود؟ فرموده های ایشان در جلسات هفتگی شورای سیاست گذاری ارکستر که من نیز در این جلسات با اسکایپ حضور دارم طرح و بررسی شد.

بگذریم... . حدود دو سال از تاسیس ارکستر نوجوانان ایران می گذرد. ارکستری که توسط تعداد محدودی از دوستداران موسیقی تشکیل شده و با ایستادگی و مقاومت بسیار شورای سیاست گذاری، تیم آموزش و تلاش نوازندگان، توانسته است طی ماه های اخیر به مرحله قابل توجه رشد و شکوفایی خود قدم بگذارد. این ارکستر برای برداشتن قدم های اولیه، از لطف مدیر عامل سابق بنیاد فرهنگی هنری رودکی آقای بهرام جمالی و جناب پیروز ارجمند به عنوان مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بی بهره نبوده است. به طوری که طبقه ششم تالار وحدت طی این دو سال، هفته ای سه ساعت در اختیار تمرین ارکستر نوجوانان ایران بود.

حالا طبق یک روال درست و قانونی که حق هر مدیری برای تصمیم گیری و جابه جایی مدیران زیر مجموعه اش است، در بنیاد رودکی هم یک مدیر جای خود را به مدیر دیگری سپرد. اما این تغییرات و البته تحولاتی که در تصمیم گیری های جدید مدیرعامل محترم بنیاد رودکی اعمال شد نه تنها برای ارکستر نوجوانان ایران دربرگیرنده دستاوردهای موثری نبود بلکه منجر به این شد که همان هفته ای سه ساعت تمرین اعضای ارکستر نیز از فرزندان این مرز و بوم دریغ شود.

البته از بابتی جای بسی خوش حالی است که شناخت عملکرد مدیر جدید کار چندان پیچیده ای نبود. چرا که گفتگوهای شورای سیاست گذاری ارکستر نوجوانان در نخستین ملاقات با ایشان، نشان می داد که جناب صفی پور صرفا با اهداف و انگیزه های مالی پا به عرصه مدیریت بنیاد رودکی گذارده اند ولو اینکه این هدف، وسیله اش یعنی جامعه موسیقی کشور را غمگین و خشمگین  کند.

اینکه ایشان ارکستر نوجوانان ایران را از داشتن مکان تمرین رایگان محروم کرده اند اصلا موضوع بحث من نیست چرا که وقتی در چنین فضایی لب به انتقادها گشوده شود حرف دعواها و اختلافات شخصی به میان می آید که خوشبختانه من و اعضای شورای ارکستر از این هیاهوها گریزان بوده و هستیم اما حرف من طرز فکر و ادبیات منحصر به فردی بود که ایشان از آن استفاده کردند چرا که به جرأت می توان از مدیر یا مسئول یک مکان هنری- ملی و نه خصوصی تاکید می کنم ملی و هنری، که ارزش فعالیت نوازندگان و هنرمندان را با قیمت مِلک، آسانسور و مصالح ساختمانی می سنجد، این انتظار را داشت که رونمایی محصول جدید کمپانی رنو را جایگزین فعالیت های هنری کند، حتی اگر وانمود کند این برنامه را مدیران قبلی پایه ریزی کرده بودند.

این روزها به نظر می آید نظارت مناسبی بر عملکرد مدیریت اماکن فرهنگی، هنری و ملی ارزشمند و معدود تالارهای پایتخت که برای اجرای با کیفیت آثار موسیقایی مناسب هستند، نیست. کما اینکه همین چند روز پیش نیز شاهد برگزاری همایش دیگری در تالار وحدت بودیم که متاسفانه به دلیل عدم بهره برداری مناسب و مدیریت صحیح تشریفات میزبانی، غذا در سالن انتظار این مجموعه برای شرکت کنندگان سرو شد. مگر نه اینکه در همین مجموعه بنیاد رودکی فضایی وجود دارد که دوستان بتوانند، غذا و یا هر نوع وسیله خوراکی را در آنجا به مخاطبان ارائه دهند؟

به هر حال آنچه طی روزهای اخیر می تواند مورد دقت و سنجش بیشتری از سوی مدیران محترم بنیاد فرهنگی هنری رودکی، تاکید می کنم «فرهنگی هنری» قرار بگیرد مطالعه و امکان سنجی مناسب و اصولی در جریان نظام اقتصادی و متناسب با فرهنگ و هنر ایران است و اگر بخواهیم بر شیوه های اجرایی این روزها پافشاری کنیم، قطعا نه تنها راه به جایی نخواهیم برد بلکه باید منتظر اتفاقات بدتری در جریان فعالیت های فاخرترین و ارزشمندترین مجموعه فرهنگی هنری کشور باشیم.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 22 مهر 1395 01:36
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت