زیمل بلوچستان را بشناسیم

 • یکشنبه, 14 آذر 1395 01:30
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 735 دفعه

زیمل بلوچستان را بشناسیم

زیمل بلوچستان را بشناسیم

زیمل بلوچستان را بشناسیم
زیمل بلوچستان را بشناسیم

مازیار مشتاق‌گوهری با «زیمل بلوچستان» که مستندی درباره‌ی «گل‌محمد بلوچی» استاد موسیقی نواحی است، در دو بخش «مسابقه ملی» و «خرد و تجربه» دهمین جشنواره سینماحقیقت حضور دارد.

به گزارش ایسنا،این مستندساز در خصوص شکل‌گیری «زیمل بلوچستان» گفت: موسی بلوچ که یکی از دونلی‌نوازان برجسته بود، هنگام مسافرکشی فوت کرد و به این شکل گروه گل‌محمد بلوچ از هم پاشید. یک‌بار که این استاد موسیقی را دیدم از تشکیل گروهی تازه حرف زد و من فکر کردم که چه خوب می‌شود اگر در یافتن اعضای گروه با او همراه شوم.

وی در ادامه افزود: البته شروع ماجرا از سال 84 بود که به همراه یکی از دوستان سفری تحقیقاتی درباره‌ی موسیقی بلوچ به این منطقه داشتیم. در این سفر بحث موسیقی بلوچ برای من جذاب شد و پس از آن سال‌ها با این اساتید در ارتباط بودیم. قرار بود فیلمی از موسیقی این منطقه بسازیم که نیمه‌کاره ماند و در نهایت طی هشت سال تحقیقات بیشتری پیرامون موسیقی بلوچ انجام دادم و با دریافت وام، مستند «زیمل بلوچستان» را شروع کردم.

مشتاق‌گوهری با اشاره به فراز و نشیب‌های زندگی اساتید موسیقی نواحی افزود: «گل‌محمد بلوچی» در سفرهایی که برای پیدا کردن اعضای گروهش دارد، به دیدار استادان مختلف، به ویژه استاد خودش که در بستر بیماری است می‌رود. او با پشت سر گذاشتن چالش‌های فراوان موفق می‌شود در یک جشنواره‌ی موسیقی به همراه گروه جدیدش شرکت کند، اما در نهایت برای گذران زندگی مجبور به مسافرکشی است.

به گفته این کارگردان، با فوت اساتید موسیقی نواحی که جایگزینی هم برای آن‌ها وجود ندارد، این نوع از موسیقی در حال نابودی است. فرزندان این اشخاص علاقه‌ای به ادامه راه والدین خود ندارند و هرچند موسیقی بلوچ در تمام ارکان قوم بلوچ نهادینه شده، اما روز به روز در حال نابودی است. بسیاری از خواننده‌های محلی خانه‌نشین شده‌اند و موسیقی بلوچ به مرور حالتی تزیینی پیدا کرده و کاربرد خود را از دست داده است.

او با تأکید بر اهمیت ثبت هنر اساتید موسیقی نواحی تصریح کرد: متأسفانه آلبومی از شیرمحمد اسپندار آماده شده بود و برای جلد آن هیچ عکسی از این دونلی‌نواز وجود نداشت؛ حتی از «ملا کمال‌خان» که استاد شجریان از او به عنوان نوازنده و خواننده‌ای توانمند نام می‌برد هم تصویر و کلیپی وجود ندارد. به همین دلیل بود که سال 75 به همراه رحیم رضایی‌زاده شروع به عکاسی از اساتید موسیقی نواحی کردیم تا این اسناد را برای آیندگان به ثبت برسانیم.

مشتاق گوهری در پایان افزود: هرچند در بسیاری از جشنواره‌ها هیات انتخاب و داوری به فیلم‌هایی توجه می‌کنند که در لحظه، تحت تأثیرشان قرار می‌دهد و توجهی به کارهای پژوهشی که طی چندین سال ساخته می‌شوند، ندارند اما ماندگاری مستند اهمیت دارد و فیلم خوب در نهایت مسیر خود را پیدا می‌کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 آذر 1395 01:30
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت