سفرهٔ خانه زنده‌یاد علی‌محمد بلوچ بی‌نان است

 • شنبه, 11 دی 1395 00:38
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 983 دفعه

سخنی با مسئولان/ سفرهٔ خانه زنده‌یاد علی‌محمد بلوچ بی‌نان است

سخنی با مسئولان/ سفرهٔ خانه زنده‌یاد علی‌محمد بلوچ بی‌نان است

سخنی با مسئولان/ سفرهٔ خانه زنده‌یاد علی‌محمد بلوچ بی‌نان است
سخنی با مسئولان/ سفرهٔ خانه زنده‌یاد علی‌محمد بلوچ بی‌نان است

دبیر هنری فستیوال «آینه دار» با انتشار یادداشتی از مسئولان منطقه چابهار خواست که سری به خانواده زنده‌یاد علی محمد بلوچ نوازنده قیچک زده و در جریان وضعیت آنها قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مغازه ای  پژوهشگر و دبیر هنری فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» با نگارش یادداشتی از بی توجهی مسئولان منطقه آزاد چابهار نسبت به وضعیت خانواده زنده یاد علی محمد بلوچ (علیوک) پس از درگذشت این هنرمند انتقاد کرد.

استاد علی محمد بلوچ معروف به علیوک از بزرگترین نوازندگان قیچک بلوچستان بود که هفته پیش دار فانی را وداع گفت.

در یادداشت علی مغازه ای آمده است:

در خواب

در میانه‌ خواب بودم که صدایی به گوشم می‌رسید. یکی از خواب‌های پراکنده و آشفته‌ و بی موقع ام در این روزها. صدای تلفن بود که از دنیای وارونه‌ خواب بیرونم می‌کشید. بدون اینکه بخواهم ببینم آن سوی خط کیست، دکمه ای را فشار دادم. صدای آشنایِ معمولاً آرامِ محمدرضا درویشی بود پشت خط تلفن. درویشی همیشه آدم را بیدار می‌کند. همین که کمی خیالش از جانب وضعیت رو به بهبودم راحت شد، زد به سیم آخر در پشت سیم.

در بیداری

درویشی گفت: خواستم با تو درد دل کنم بلکه تو چاره‌ای به فکرت رسید. گفت امشب خواستم با فلک صحبت کنم اما نتوانستم. تو بگو چه کار کنم! گفتم من هم به فلک دسترسی ندارم اما خودم به گوشم تا بشنوم شاید چیزی به فکرمان رسید! گفت اوضاع بسیار از آنچه خودت دیروز می‌گفتی بدتر است. اکنون پای آبرو در میان است اما نه فقط آبروی یک هنرمند از دست رفته.  نه فقط آبروی یک خانواده که آبروی یک قوم. آبروی یک هنر ملی و آبروی یک ملت، پایش در میان است. امروز خانواده‌ داغدار علی محمد بلوچ که نماینده یا نمونه‌ای از مردم کشورمان هستند، نان به سفره ندارند تا پهن کنند جلوی مهمانان و هنرمندان برجسته‌ای که از سرتاسر بلوچستان ایران و پاکستان و هند و بسیاری مناطق کشور برای دیدار با خانواده و پُرسه‌ی هنرمند برجسته‌، به خانه‌ محقر او و زیارت مدفنش آمده‌اند. امشب با پسران این استاد صحبت کردم و پرسیدم چه می‌کنید برای پذیرایی از این همه هنرمند و دوست و فامیل؟ گفت ما که هیچ نداریم، همسایه‌ها هستند که در میان شرمندگی ما، در تلاش هستند و چیزی تامین می‌کنند همان اندک چیزی که در سفره قرار می‌گیرد.

در واقعیت

گفتم آقا بیایید این موضوع را بنویسید. گفت خودت بنویس. از زبان من بنویس یا از زبان خودت ولی بنویس. گفتم به نظر شما خطاب به چه کسی باشد؟ گفت به نظرم خطاب به ملت ایران بنویس. خطاب به فلک بنویس یا خطاب به خدا بنویس. من که دیگر نمی‌دانم چه کسی را خطاب قرار بدهم که ممکن است جوابی بدهد. ولی از قول من بنویس ای مدیران دولتی منطقه‌ چابهار شرم کنید. من امشب در ارتباط مستقیم با خانواده‌ استاد علی‌محمد بلوچ بودم و دلم شکست. چرا این مسئولان خجالت نمی‌کشند! شما مصاحبه می‌کنید و از او به عنوان افتخار موسیقی بلوچستان یاد می‌کنید ولی خجالت نمی‌کشید که این خانواده توان پذیرایی از استادان موسیقی بلوچستان با یک فنجان چای را ندارند. شما که در زمان زنده بودن او کاری برای او نکردید، حال که او بعد از این همه افتخارآفرینی برای موسیقی بلوچستان و بخش مهمی از ایران و معرفی این موسیقی در جهان از دنیا رفته، لااقل دست خانواده‌ او را بگیرید و کمک کنید این خانواده شرمنده‌ مهمانان و هنرمندان برجسته‌ موسیقی نباشند که این سفره‌ خانه‌ استاد علی محمد بلوچ (علیوک)، نمونه‌ای از سفره‌ مردم بلوچ است. شرم کنید و دست‌کم آبروداری کنید.

خطاب به مخاطبان ناشناس مهربان

درویشی همیشه همه را از خواب بیدار می‌کند تا پرده از حقیقت و واقعیت بردارد. او از دست مدیران دولتی خسته شده است اما من به هنوز به اندازه‌ درویشی ناامید نیستم. اگر صدای این خانواده را شنیدید بدانید این وضع بیشتر هنرمندان بلوچستان است و باید بیدار شویم. بالاخره باید ما هم یک روز بیدار شویم. درویشی یکی از کسانی است که همیشه برای بیدار کردن دیگران تلاش کرده است. شاید خیلی‌ها از این کار او خوششان نیاید ولی او کار خود را می‌کند. باید بیدار شویم و واقعیت‌ها را ببینیم. امروز نان بر سر سفره‌ خانواده‌ی هنرمند فقید، استاد علی‌محمد بلوچ نیست.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در شنبه, 11 دی 1395 00:38
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت