چرا گاهی اوقات انگیزه ای برای ساز زدن ندارم

 

چرا گاهی اوقات انگیزه ای برای ساز زدن ندارم

 

چرا گاهی اوقات انگیزه ای برای ساز زدن ندارم

نواختن ساز فرایند پیچیده ای است که اگر بررسی شود نتایج بسیار جالبی خواهد داشت.

در این فرایند چند عامل بسیار تاثیرگذار هستند.

آمادگی ذهنی

اگر ذهن و فکر ما برای نواختن ساز و شنیدن موسیقی آماده نباشد، نمی تواند برای نواختن ساز ما را یاری کند و در نهایت زود خسته می شویم.

آمادگی بدنی

جسم ما نیز باید آمادگی داشته باشد. زیرا خستگی، کوفتگی و بی حالی نیز باعث خستگی ما خواهد شد. بهترین راه کمی نرمش روزانه است که می تواند جسم ما را شاداب کند.

فضای تمرین یا نواختن ساز

اگر ما مکانی که قرار است در آن تمرین کنیم را دوست نداشته باشیم و یا عادت به آن نداشته باشیم، آن محل نمی تواند مکان مناسبی برای تمرین باشد. بهتر است جایی را برای تمرین به طور ثابت در نظر بگیریم و همیشه تمرین یا نواختن ساز را در آن محل انجام دهیم.

ساز خوب

ساز خوب بهترین مشوق برای تمرین کردن است. سازی که از نظر ساخت، شکل، رنگ، وزن و... مورد تایید حسی شما باشد، می تواند شما را برای تمرین تشویق کند.

و اما مهم ترین مورد:

استاد خوب

استادی که بتواند به خوبی درس ها را برای شما توضیح دهد و بتواند با شما ارتباط درست و مناسب برقرار کند مهمترین عامل انگیزه برای شماست.

نقش استاد در برقراری ارتباط با شاگرد به گونه ای است که اگر شاگرد در کلاس احساس آرامش و ارتباط خوب با استاد را تجربه کند، می تواند پیشرفت خوبی در نواختن ساز داشته باشد.

علاقه به سازی که می نوازید

ما اگر مثلا نواختن پیانو را دوست نداشته باشیم، مطمئنا نمی توانیم در نواختن این ساز پیشرفت کنیم. پس ساز را بر حسب علاقه خود برگزینید.

عوامل محیطی

ممکن است تمامی موارد بالا شامل ما شود ولی باز هم انگیزه ای نداشته باشیم. اتفاقات روزمره ممکن است در حس ما خلل وارد کنند، که البته زودگذر بوده و برظرف خواهند شد. پس نباید باعث نگرانی ما شوند.

حس عدم پیشرفت درساز

ما در آغاز نواختن ساز نباید خود را با استادمان مقایسه کنیم. زیرا استاد سال های زیادی را به نواختن ساز گذرانده و از نظر سطح نوازندگی بسیار از ما بالاتر است. تایید هفتگی درس از طرف استاد می تواند مهر تاییدی بر درست بودن روش آموزش و همینطور درست بودن نوازندگی ما باشد. مقایسه خود با دیگر شاگردان هم کار درستی نیست هر چند با هم شروع کرده باشید.

شنیدن موسیقی

لازم است تا می توانیم آثار نوازندگی اساتید مختلف در زمینه ساز خودمان را بشنویم.

مطرح کردن مشکل با استاد

شاگرد باید در این زمینه با استادش رابطه خوبی داشته باشد و مشکلات این گونه را با وی در میان بگذارد. استاد بهترین راهنما برای حل این مشکلات است.

تمرین روزانه

اگر ما به تمرین روزانه عادت کنیم، این گونه مشکلات، بسیار کمتر برایمان پیش خواهد آمد.

 

رضا کلانتری

ششم دی هشتاد و هشت

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 بهمن 1394 15:13
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت