شوکی که شهریار موسیقی ایرانی با مرگش ایجاد کرد

 • جمعه, 23 تیر 1396 01:39
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 1320 دفعه
شوکی که شهریار موسیقی ایرانی با مرگش ایجاد کرد شوکی که شهریار موسیقی ایرانی با مرگش ایجاد کرد

شوکی که شهریار موسیقی ایرانی با مرگش ایجاد کرد+فیلم و صوت

از میان مرگ‌های شوکه‌کننده موزیسین‌های ایرانی مرگ شهریار فریوسفی در سنی که به اوج پختگی در نوازندگی رسیده بود از آن اتفاقات غافلگیر کننده‌ای بود که هنوز از آن با افسوس یاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شهریار فریوسفی یکی از نوازندگان چیره‌دست تار معاصر موسیقی ایرانی محسوب می‌شد که به دلیل توانایی جالب توجهش، رد پایش در سطح بسیار گسترده‌ای از آثار موسیقی ایرانی دیده می‌شود؛ اما مرگ زود هنگامش در 53 سالگی و در حالی که به اوج پختگی در موسیقی دست یافته بود؛ همه را شوکه کرد.

برای درک قدرت پنجه و توانایی و سونوریته ساز شهریار فریوسفی فیلمی که در ادامه از اجرای ایشان بارگذاری شده را باید دید؛ اجرایی که بدون هیچ حرف و حدیث اضافه‌ای جایگاه شهریار فریوسفی را در موسیقی ایرانی و نوازندگی تار مشخص می‌کند.

این فیلم هرچند کیفیت مطلوبی ندارد اما نمونه‌ای مثال زدنی از اجرایی قدرتمند در موسیقی ایرانی محسوب می‌شود. فریوسفی در این اجرا کارش را با درآمد شور آغاز می‌کند؛ بعد آرام آرام فضا را به "شور ابوعطا" تبدیل می‌کند و در ادامه حرکتش کاملا به "ابوعطا" ورود می‌کند. سپس چهار مضرابی را اجرا می‌کند و در انتهای این چهارمضراب به شور فرود می‌آید. بعد آرام آرام اشاره‌هایی به دشتی می‌کند و زمزمه‌های دشتی رفته رفته رنگ غالب‌تری به خود می‌گیرد تا آنجا که فضای اجرا کاملا دشتی می‌شود. درنهایت نیز با فرود به شور، اجرایش را خاتمه می‌دهد.

این اجرا نشان می‌دهد چرا فریوسفی را در ردیف مهمترین شاگردان جلیل شهناز و هوشنگ ظریف قرار می‌دهند و چرا در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خود در آثار بسیاری از موزیسین‌های موسیقی ایرانی حضور داشت.

http://static0.ilna.ir/media/dZIMiKOVn400/dmlkZW8tbWVkaXVtLm00dg,,/3.mp4

http://static0.ilna.ir/media/nI00yBKB2zj1/dmlkZW8tbWVkaXVtLm00dg,,/2.mp4

شهریار فریوسفی سال ۱۳۳۵ در تهران متولد شد و نزد اساتیدی چون جلیل شهناز و هوشنگ ظریف به شاگردی پرداخت. او همچنین فارغ التحصیل هنرستان ملی موسیقی بود. فریوسفی بعدها به عضویت  شورای عالی موسیقی صدا و سیما نیز درآمد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های شهریار فریوسفی فنی فریوسفی توانایی مثال زدنی او در دشیفر بود که همین توانایی در کنار سایر توانایی‌هایش باعث شده بود تا در اکثر آثار ضبط شده دو دهه پایانی زندگی‌اش حضور داشته باشد.

شهریار فریوسفی در تاریخ پانزدهم تیر 88 زمانی که از مراسم خاکسپاری یکی از بستگانش از کرج باز می‌گشت دچار حمله قلبی شد؛ او را به بیمارستان البرز انتقال دادند اما مداوای پزشکان نتیجه بخش نبود و در نهایت همان 15 تیر ماه 88 درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

http://static0.ilna.ir/media/vowIKDbwzgQ2/dmlkZW8tbWVkaXVtLm00dg,,/1.mp4

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت