داستان کهنسال‌ترین نوازنده‌ای که در ایران روی صحنه رفت

 • سه شنبه, 10 بهمن 1396 01:09
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 1504 دفعه
داستان کهنسال‌ترین نوازنده‌ای که در ایران روی صحنه رفت داستان کهنسال‌ترین نوازنده‌ای که در ایران روی صحنه رفت

«آواز خدا» ساخته شد/داستان کهنسال‌ترین نوازنده‌ای که در ایران روی صحنه رفت

«آواز خدا» روایتی مستند از زندگی سیدقدمیار حسینی، تنبورنواز 120 ساله کرمانشاهی است که پس از دو سال فیلمبرداری و گردآوری اطلاعات ساخته شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مستند «آواز خدا» توسط عارف محمدی (مستندساز و منتقد فیلم) درباره زندگی سیدقدمیار حسینی که گفته می‌شود کهن‌سال‌ترین تنبورنواز تاریخ ایران بوده، ساخته شده است.

مراحل مختلف ساخت این مستند بیوگرافیک که به جنبه‌های مختلف زندگی شخصی و هنری سیدقدمیار حسینی می‌پردازد، دو سال به طول انجامیده است.  

«آواز خدا» روایتی است درباره کهن‌سال‌ترین کسی که در ایران روی صحنه رفته است. سیدقدمیار حسینی در هفتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که سال 1390 برگزار شد، بخش‌هایی از موسیقی تنبور را با عنوان «طرز»، «کاکاردایی»، «بابافقیهی»، «شاخوشینی» و «منظومه لیلی و مجنون» در سن 117 سالگی اجرا کرد تا کهن‌سال‌ترین نوازنده‌ای باشد که در ایران روی صحنه رفته است. او 6 تیر 1393 و در سن 120 سالگی به دلیل کهولت سن دار فانی را وداع گفت.

در همان هفتمین و هشتمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران؛ سیدمحمد حسینی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و همچنین معاون هنری او از این تنبورنواز به عنوان چهره‌ ماندگار موسیقی مقامی ایران و به خاطر یک عمر فعالیت در عرصه موسیقی تقدیر کرده بودند.

چند سال پیش از فوت او زمانی که قرار بود در زمینه طرح تکریم هنرمندان و بیمه هنری برای سید قدمیار حسینی کارهایی صورت بگیرد؛ علی‌اکبر مرادی و کیخسرو پورناظری دستخط‌هایی درباره او و جایگاهش نوشته بودند که برای مسئولانی که اطلاع چندانی از عرصه موسیقی نواحی نداشتند، بسیار کارگر افتاد و بسیاری از موانع را در این زمینه از پیش پایش برداشت.

در شناسنامه سیدقدمیار؛ سال تولدش 1287 شمسی ثبت شده بود اما به گفته خودش در 15 سالگی شناسنامه برایش گرفته بودند. او نواختن تنبور و خواندن کلام و مقام را از کودکی نزد پدرش استاد سیدتاریمراد، عمویش سیدبابا حسین و برادر بزرگترش سیدسلمان آغاز کرده بود و بعدها نزد سیدنصرالله جیحون آبادی از اساتید بنام آن زمان تنبور که عارف عالیقدر و مورد احترام مردم منطقه بود، تلمذ کرده بود.

سیدقدمیار حسینی درباره جایگاه و پیشینه تنبور اعتقاد داشت: «در زمان‌های قدیم ساز تنبور تنها در مناطق مختلف کرمانشاه مانند گوران، صحنه، بکتری و جیحون آباد که خاستگاه این ساز عرفانی محسوب می‌شود، شناخته می‌شد و مورد استفاده قرار می‌گرفت و در دیگر نقاط ایران آشنایی زیادی با آن نداشتند. شکل ظاهری تنبورها و همچنین شیوه تنبورنوازی امروز تفاوت‌های بسیاری با نسل‌های گذشته دارد؛ هم دسته سازها بلندتر شده و کمی کاسه ساز نیز تغییر کرده که به گمان من آن تاثیر معنوی و صدا دهی و شفافیتی که در نوازندگی نسل‌های گذشته دیده می‌شد؛ امروزه دیگر شنیده نمی‌شود. آن وقت‌ها تنبور تنها دو سیم داشت اما امروز ۳ سیم دارد، ۱۳ پرده داشت اما امروز ۱۴ پرده دارد. حسی که در گذشته تنبور منتقل می‌کرد بسیار سوزناک‌تر و حسی‌تر از امروز بود. این ساز عرفانی نقش و جایگاه مهمی در فرهنگ مردم این منطقه داشت و معمولا افراد ساکن در این مناطق از کودکی با تنبور و تنبورنوازی آشنا می‌شدند؛ اما به مرور زمان نسلی از تنبورنوازان جوان و بااستعداد در شناخته شدن این ساز نقش مهمی ایفا کردند. از این استعدادها می‌توان به علی‌اکبر مرادی، کیخسرو پورناظری و سیدخلیل عالی‌نژاد اشاره کرد که ازجمله بزرگان تنبورنوازی کشورمان محسوب می‌شوند که در معرفی این ساز به موسیقی ملی ایران نقش مهمی داشته‌اند.»

از هم‌دوره‌ای‌های سیدقدمیار در تنبورنوازی می‌توان به سیدامرالله شاه ابراهیمی، درویش امیر حیاتی، حسین روح تافی، سیداحمد حسینی، سیدالماس حسینی، سیدالیاس حسینی، سیدآقا مراد حسینی و سیدنصر‌الدین خاموشی اشاره کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت