فتح شهر زیرزمینی به دست نوازنده‌ها

 • چهارشنبه, 16 اسفند 1396 01:13
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 1459 دفعه
فتح شهر زیرزمینی به دست نوازنده‌ها فتح شهر زیرزمینی به دست نوازنده‌ها

فتح شهر زیرزمینی به دست نوازنده‌ها/زیر پای عابران تهرانی چه می‌گذرد+ویدئو

در همین روزهایی که کم‌کم دارد نوروز از راه می‌رسد و سطح خیابان‌های تهران با عابران و مغازه‌ها و دار و درخت‌هایش حال و هوای تغییر فصل به خود گرفته‌اند، از زیر پای عابران شهر صداهای عجیبی به گوش می‌رسد؛ صداهایی که انگار از کهن‌ترین جای تاریخ آمده‌اند...

به گزارش خبرنگار ایلنا، در همین روزهایی که کم‌کم دارد نوروز از راه می‌ر

در این بخش نیز می‌توانید اجرای گروه تنبورنوازی کرمانشاه را در ایستگاه مترو ارم سبز مشاهده کنید که قطعاتی از شادیانه‌های قوم کرد را مانند قطعه «سوزله سوزله» را تنها با تنبور برای مسافران اجرا می‌کنند. البته به نظر می‌رسد تقریبا اکثر قطعات شادی این گروه انتخاب کرده بود به واسطه اجراهای بسیاری از گروه‌هایی که در این زمینه فعالیت کرده‌اند برای مسافران گوش‌آشناتر بود و بسیاری از حضار نیز این گروه را بخش‌هایی از اجرا همراهی می‌کردند.

از دیگر اجراهای جالب برنامه «آواهای سرزمین من» به گروه خراسان شمالی اختصاص دارد که با مراسم چوب‌بازی همراه است و البته بازهم با محوریت همان ترکیب سازهای سرنا و دهل، لحظات شادی را برای مخاطبانشان به وجود می‌آورد. چوب‌بازی نیز مانند دیگر المان‌های فرهنگی در برخی فرهنگ‌ها و قومیت‌های ایرانی با تفاوت‌های اجرا می‌شود.

اجرای گروه زنجان نیز که با رقص لزگی همراه بود، برای بسیاری از مردم جالب می‌نمود. این رقص سنتی آئینی در میان اکثر ترک‌زبانان ایران و منطقه با تغییرات اندکی اجرا می‌شود و بخش مهمی از فرهنگ و آئین ترک‌زبانان به حساب می‌آید که در شادی‌هایشان معمولا به اجرای آن همراه با موسیقی می‌پردازند. در اینجا می‌توانید اجرای گروه موسیقی زنجان را با سازهای سرنا و نقاره و همراه با رقص لزگی ببینید:

مردم بسیاری از مناطق ایران به خصوص تهران آشنایی چندانی با فرهنگ موسیقایی مردم سیستان ندارند و از اتفاقات جالب برنامه «آواهای سرزمین من» اجرای گروه موسیقی سیستان در مترو تهران است؛ اجرایی که با سازهایی مانند بنجو، قیچک و طبلا همراه است و حتی شکل و شمایل این سازها نیز برای بسیاری از مسافران مترو تعجب‌برانگیز و ناشناخته است. فیلم بسیار کوتاهی از اجرای گروه موسیقی سیستان را که تلاش دارد تا حدودی مسافران شهر زیرزمینی تهران را با فرهنگ موسیقایی‌شان آشنا کنند در ادامه می‌توانید ببینید؛ فیلم از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست اما به خوبی می‌تواند نشان دهنده استقبال مردم متعجبی باشند که چندان با فرهنگ و موسیقی سیستان آشنا نیستند:

در ادامه نیز می‌توانید فیلم‌های کوتاه دیگری از اجرای گروه‌های مختلف موسیقی کشورمان مانند گروه‌ عاشیق‌های آذربایجان و بوشهری‌ها را که طی روزهای گذشته در متروی تهران اجرا شده ببینید؛ هر چند کیفیت این فیلم‌ها بسیار پایین است و بیشتر آنها توسط افراد غیرحرفه‌ای و با موبایل ضبط شده اما می‌تواند گوشه‌ای از اتفاق فرهنگی را که در حوزه موسیقی در این شهر زیرزمینی در حال روی دادن است نمایان کند.

سد و سطح خیابان‌های تهران با عابران و مغازه‌ها و دار و درخت‌هایش حال و هوای تغییر فصل به خود گرفته‌اند، از زیر پای عابران شهر صداهای عجیبی به گوش می‌رسد، صداهایی که انگار از کهن‌ترین جای تاریخ آمده‌اند، صداهایی که برخلاف زلزله؛ ترسی به ارمغان نمی‌آورند.

کمی پایین‌تر از اینجایی که راه می‌رویم، در شهر زیرزمینی ما، یعنی در همین متروی پایتخت، «آوای سرزمین من» جریان دارد، آواهایی از موسیقی کهن همین دیار که رنگ شادی و زندگی و حیات دارند، آنهم توسط خنیاگران و نوازندگانی که هر کدام‌شان از دیاری خارج از پایتخت به تهران آمده‌اند تا در این روزمرگی‌های پراسترس تجربه‌ای متفاوت را برایمان به همراه داشته باشند.

چند روزی است دوازده گروه موسیقی محلی از مناطق مختلف کشورمان موسیقی‌های هر روزه‌ای را در متروی تهران برای مسافران عجول و پراسترس تهرانی می‌نوازند و می‌خوانند تا کمی ضربان قلب‌شان پایین‌تر بیاید و صدای پای آمدن بهار را نیز بشنوند. اجراهایی از رپرتوار شادیانه‌های موسیقی چهار گوشه کشورمان توسط مجریانی که با سازهای محلی و لباس‌های سنتی و موسیقی امید بخشاشان، روایتی از ساده بودن زندگی در نگاه پیشینیان‌ و اجدادانمان دارند.

این اجراهای موسیقی در قالب برنامه‌ای با عنوان «آوای سرزمین من» تدارک دیده شده‌اند که عنوانی مناسب نیز برای آن به نظر می‌رسد. محسن محمدیان (مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره برداری متروی تهران) درباره این اجرها به خبرنگار ایلنا می‌گوید: «با توجه به اینکه عید نوروز نزدیک است شرکت بهره‌برداری مترو در همین راستا در طرح استقبال از بهار این هماهنگی را انجا داده که گروه‌های موسیقی محلی از استان‌های مختلف دعوت شده‌اند تا در متروی تهران اجراهایی از موسیقی مناطق مختلف را برای مسافران اجرا کنند. قبلا هم شاهد اجراهای موسیقی در متروی تهران بوده‌ایم اما این‌بار برای آشنا شدن بیشتر شهروندان پایتخت‌نشین با این موسیقی و آداب و رسوم محلی چنین برنامه شکل گرفته است.

به مناسبت برگزاری سومین نمایشگاه توانمندی روستائیان و عشایر، اجراهایی با عنوان «آوای سرزمین من» در ایستگاه‌های منتخب مترو تهران برگزار می‌شود. هدف از اجرای این برنامه نیز پاسداشت گویش‌ها، آداب، رسوم، سنت‌ها و فرهنگ‌های ایرانی است. به همین منظور در 12 ایستگاه متروی تجریش، شهید بهشتی، قیطریه، امام حسین (ع)، امام خمینی (ره)، دروازه شمیران، ارم سبز، شهدا، دروازه دولت، میدان جهاد، میدان آزادی و تئاترشهر میزبان مسافران شهر زیرزمینی در اجرای هنرمندان عرصه موسیقی اقوام مختلف است.»

مجموعه اجراهای موسیقی «آوای سرزمین من» که از روز شنبه همین هفته 12 اسفند آغاز شده قرار است تا چهارشنبه 16 اسفند ادامه پیدا کند و طی آن هر روز در دو نوبت، صبح از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و عصر از ساعت ۱۴ تا ۱۷ برای مسافران متروی تهران به اجرای موسیقی و حرکات آئینی بپردازند. در واقع این دوازده گروه ضمن اجرای موسیقی فولک منطقه خود، به انجام حرکات آئینی نیز می‌پردازند که جذابیت‌های بسیاری برای پایتخت‌نشینان دارد.

جدول این اجراها را در اینجا می‌توانید ببینید:

همانطور که از جدول اجراها پیداست؛ گروه‌های موسیقی از استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و شمالی، کردستان، چهار محال و بختیاری، آذربایجان، بوشهر، همدان، تهران و هرمزگان در ایستگاه‌های متروی تهران به اجرا می‌پردازند و برای این اجراها نیز با همان لباس‌های محلی خودشان در ایستگاه‌ها حاضر می‌شوند.

در ادامه می‌توانید نمونه‌های مختلفی از این اجراها را ببینید؛ برای مثال در سه فیلم کوتاهی که در این بخش خواهید دید گروه موسیقی خراسان رضوی در دو ایستگاه تئاترشهر و امام خمینی (ره) بخش‌هایی از موسیقی شادیانه‌هایشان را همراه با حرکات سنتی و آئینی شان به نمایش گذشته‌اند که استقبال مسافران را به دنبال داشته است. نکته جالب این اجراها نقش محوری دو ساز سرنا و دهل در شادیانه‌های تقریبا اکثر مناطق مختلف کشورمان است؛ گروه خراسان رضوی نیز همچون بسیار از اقوام ایرانی در چنین اجراهایی که حال و هوای شادی دارند از سرنا و دهل استفاده می‌کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت