چهره‌های ماندگار موسیقی کدامند؟

 • یکشنبه, 12 فروردين 1397 01:34
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 1458 دفعه
چهره‌های ماندگار موسیقی کدامند؟ چهره‌های ماندگار موسیقی کدامند؟

چهره‌های ماندگار موسیقی کدامند؟

تا به حال هشت همایش چهره‌های ماندگار برگزار شده که در بیش از ۲۲۰ نفر چهره معرفی شده، نام‌هایی از دنیای موسیقی مانند علیرضا افتخاری، حسین دهلوی و... دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، چندی پیش یدالله کابلی خوانساری ـ هنرمند خوشنویس و چهره ماندگار این عرصه ـ از توقف و برگزار نشدن «همایش چهره‌های ماندگار» گله کرده و گفته بود: «وقتی مراسم چهره ماندگاری که هرسال برگزار می‌شد، الان منتظر نوبت است و هیچ خبری از آن نیست، بزرگترین اهانت به هنرمندانی است که حداقل نیم قرن میراث‌دار فرهنگ و هنر این مملکت بودند؛  در حالیکه ما می‌بینیم به برخی موضوعات که رنگ و بوی ماندگاری و اعتبار ندارد، اینقدر بها داده می‌شود.»

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۰ با همکاری فرهنگستان‌های چهارگانه ایران (فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی و فرهنگستان هنر) دانشگاه‌های تهران، شریف و انجمن حکمت و فلسفه نخستین همایش چهره‌های ماندگار را با هدف معرفی و بزرگداشت چهره‌های برتر در رشته‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری برگزار کرد.

در هشت دوره برگزار شده این رویداد، بیش از ۲۲۰ نفر از برترین چهره‌های ایران در بخش‌ها و رشته‌های مختلف معرفی شدند.

با وجود برخی انتقادها که به نحوه انتخاب برگزیدگان در این رویداد برمی‌گشت، اما برگزاری همایش «چهره‌های ماندگار» با استقبال و علاقه‌مندی مردم و اهالی علم و ادب و هنر همراه بود. این رویداد از سال ۱۳۸۹ تا به حال برگزار نشده است.

در میان برگزیدگان دوره‌های مختلف نام هنرمندانی از اهالی موسیقی دیده می‌شود.

علیرضا افتخاری (خواننده)، مجید انتظامی (آهنگساز)، فرامرز پایور (آهنگساز و نوازنده سنتور)، علی تجویدی (نوازنده ویولن و آهنگساز)، حسین دهلوی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، حسن ریاحی (آهنگساز)، جلیل شهناز (نوازنده تار)، فرهاد فخرالدینی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، حسن کسایی (نوازنده نی و سه‌تار)، مجید کیانی (نوازنده سنتور)، مصطفی کمال پورتراب (تئوریسن موسیقی)، فریدون ناصری (رهبر ارکستر) و محمد نوری (خواننده) چهره‌های ماندگار این عرصه هستند.

همایش چهره‌های ماندگار برای تجلیل از هنرمندان در قید حیات برگزار می‌شود، با این حال افرادی مانند فرامرز پایور، علی تجویدی، جلیل شهناز، حسن کسایی، مصطفی کمال پورتراب، فریدون ناصری، محمد نوری مدتی پس از اینکه به عنوان چهره ماندگار شناخته شدند، از دنیا رفتند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت