سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر امشب به پایان می رسد

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 13000

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر امشب به پایان می رسد

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر امشب به پایان می رسد
سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر امشب به پایان می رسد

 

اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر امشب با اهدا 260 سکه بهار آزادی، مراسم فرش قرمز، اجرای 4 گروه موسیقی و معرفی مدیر دوره بعدی جشنواره در تالار وحدت برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار موسیقی تابناک فرهنگی، مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر امشب (شنبه اول اسفند) از ساعت 19 با برگزاری فرش قرمز جشنواره به طور غیر رسمی آغاز می شود که طی آن چهره های موسیقی در تیررس لنز دوربین عکاسان خبری قرار خواهند گرفت. این بخش برای اولین بار است که به جشنواره موسیقی فجر اضافه شده و 27 آذر در مراسم رونمایی جشنواره نیز چنین مراسمی برگزار شد. 

همچون برنامه رونمایی جشنواره، در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر نیز از عموم علاقمندان دعوت شده تا اگر تمایل به حضور در مراسم اختتامیه دارند به یکی از سایت های بلیت فروشی جشنواره مراجعه کنند. این دعوت از عموم علاقمندان برای حضور در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر نیز برای اولین بار است که اتفاق می افتد و این در حالی است که همچنان بسیاری از اهالی موسیقی فرصت حضور در چنین مراسمی را پیدا نکرده اند. البته از برخی موزیسین ها نیز برای حضور در این مراسم دعوت شده که دعوتنامه هایشان را در داخل پاکت های مخصوص خانه موسیقی دریافت کرده اند.

 

آغاز رسمی مراسم اختتامیه نیز از ساعت 20 خواهد بود که طبق اعلام قبلی مسئولان جشنواره قرار است امشب 260 سکه بهار آزادی در بخش بررسی آلبوم های موسیقی به منتخبان هیات داوران جشنواره اهدا شود. از این میان 60 سکه بهار آزادی در بخش«جایزه ویژه بهترین آلبوم سال» اهدا خواهد شد.

 

این بخش نیز برای اولین بار در جشنواره موسیقی فجر گنجانده شده است. البته برای اولین بار چنین جایزه ای توسط سایت«موسیقی ما» طراحی و برگزار شد که همچنان نیزدر جشن سالیانه این سایت برگزار می شود؛ بعدها خانه موسیقی با الگو برداری از این سایت چنین جایزه ای را تدارک دید که البته در مختصات کوچکتری به نسبت سایت موسیقی ما همچنان برگزار می شود؛ در این دوره از جشنواره که حمیدرضا نوربخش مدیرعامل کنونی خانه موسیقی برای دومین بار مدیریت جشنواره موسیقی فجر را بر عهده دارد همان الگوی سایت موسیقی ما را یکبار وام گرفت و این بار به جشنواره موسیقی فجر اضافه کرد

 

بخشی از مراسم اختتامیه امشب، همچون سال های گذشته به اجرای برخی گروه ها و هنرمندان حاضر در جشنواره اختصاص دارد. در مراسم اختتامیه این دوره گروه‌های چارتار، کامکارها، سهراب پورناظری و فیض علی فیض به اجرای برنامه خواهند پرداخت. معمولا در این بخش گروه یا هنرمندی به نمایندگی از یک ژانر موسیقی حاضر در جدول جشنواره موسیقی فجر به مراسم اختتامیه می آید و برنامه ای را اجرا می کند؛ با این وجود جای نمایندگان موسیقی نواحی، نماینده موسیقی تلفیقی و نماینده موسیقی کلاسیک در مراسم اختتامیه خالی خواهد بود.

 

 ضمن اینکه فیض علی فیض به نمایندگی از بخش بین الملل، کامکارها به نمایندگی از موسیقی ایرانی و چارتار احتمالا به نمایندگی از موسیقی پاپ در مراسم اختتامیه خواهند نواخت اما مشخص نیست سهراب پورناظری دقیقا به نمایندگی از کدام ژانر فرصت اجرا در مراسم اختتامیه را پیدا کرده است.

 

همچنین گفته می شود مدیر دوره بعدی جشنواره موسیقی فجر نیز در این مراسم معرفی خواهد شد

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت