چاپ کردن این صفحه

می خواهم سه تار بزنم، ولی می گویند اگر اول تار بزنم می توانم بعدا بهتر سه تار بزنم و زودتر یاد می گی

می خواهم سه تار بزنم، ولی می گویند اگر اول تار بزنم می توانم بعدا بهتر سه تار بزنم و زودتر یاد می گیرم. آیا بهتر است که اول سه تار بزنم یا نه؟

 

پرسش: می خواهم سه تار بزنم، ولی می گویند اگر اول تار بزنم می توانم بعدا بهتر سه تار بزنم و زودتر یاد می گیرم. آیا بهتر است که اول سه تار بزنم یا نه؟

پاسخ: نخست این که مفاهیم پایه ای موسیقی برای تمامی سازها یکسان است و کسی که به یک ساز تسلط داشته باشد، می تواند خیلی زودتر از کسی که آشنایی با موسیقی ندارد، نواختن ساز جدید را یاد بگیرد.

دو. سازهای تار و سه تار از یک خانواده هستند و از نظر تکنیک های انگشت گذاری شباهت های بسیار زیادی دارند ولی نه به صورت کامل. با این حال معمولا به خاطر همین تشابه نوازندگان تار و یا سه تار می توانند با کمی تمرین و یادگیری تکنیک های مضرابی و همچنین انگشت گذاری هر دو ساز را بنوازند.

نتیجه این که شما اگر تار می نوازید با تمرین و یادگیری موارد گفته شده می توانید سه تار هم بنوازید (البته نزد استاد)، و یا برعکس.

ولی یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این که اگر شما به ساز سه تار علاقه دارید، ساز سه تار را برای شروع انتخاب کنید، زیرا برای یادگیری سه تار انگیزه دارید و بهتر است از زمان خود استفاده کنید و فرصت خود را برای یادگیری سازی دیگر از دست ندهید.

برای یادگیری هر ساز بهتر است همان ساز را آموزش ببینید، و این ذهنیت اشتباه که این ساز را بزن تا آن ساز را بهتر یاد بگیری یا این ساز را هم می توانی یاد بگیری و... را از ذهن خود پاک کنید.

بیست و هشتم آذر هشتاد و هشت

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 بهمن 1394 15:16
  • اندازه قلم
رضا کلانتری

آخرین‌ها از رضا کلانتری

برای ارسال نظر وارد سایت شوید