دفاع دفتر موسیقی از عملکرد خود در ۴ سال اخیر

نوشته شده توسط موسیقی هنری ایران Posted in تازه ها بازدید: 14368

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
دفاع دفتر موسیقی از عملکرد خود در ۴ سال اخیر

دفاع دفتر موسیقی از عملکرد خود در ۴ سال اخیر

دفتر موسیقی آمار مجوزهای خود در بازه زمان سال ۹۲ تا ۹۶ را منتشر کرد. 1880 آلبوم در در چهار سال اخیر مجوز دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر قالیباف در دومین مناظره تلویزیونی خود تلاش کرد از عملکرد خود در حوزه هنر و ازجمله موسیقی دفاع کرده و آمار روشنی در این باره ارایه دهد. وی از سپردن امور فرهنگ به اهالی فرهنگ و هنر سخن گفت و افزود: باید اهل فرهنگ را بشناسیم نه اینکه در حوزه موسیقی از آن‌ها استفاده ابزاری کنیم این خوب نیست برای موسیقی چه کردیم؟

این نامزد انتخاباتی به اقدامات شهرداری تهران در زمینه فرهنگ اشاره و عنوان کرد: ده میلیارد تومان خرج موسیقی در شهر تهران شده، اقتصاد سینما در شهر تهران تاثیر کشوری داشته است،‌ در حوزه تئاتر ده‌ها سالن افتتاح شد و چندین هزار صندلی به صندلی‌‌های سینما و سالن‌های تاتر اضافه شد.

او افزود: ما ۱۲ سال توفیق خدمت به اهالی فرهنگ را داشته‌ایم و این برای ما مهم است.

درمقابل رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه باید مردم‌فریبی را کنار گذاشته و واقعیات را به مردم بگوییم، خاطرنشان کرد: چه دولتی برای موسیقی اقدام کرد. احیای ارکستر ملی و سمفونیک را چه دولتی انجام داد؟ و کدام دولت آن را راه‌اندازی کرد؟ کدام دولت خانه‌سینما را راه‌اندازی کرد؟ کدام دولت هنرمندان را امیدوار کرد؟

در همین باره دفتر موسیقی به عنوان تنها متولی سیاست‌گذاری‌های کلان حوزه موسیقی کشور، با اعلام آماری از رویکردهای مسئولیتی این دفتر دفاع کرد.

براساس آمار ارایه شده ازسوی این دفتر؛ بیشترین فعالیت موسیقی صحنه‌ای و صدور مجوز آلبوم در سال‌های اخیر صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که برای اولین بار در قانون بودجه کشور؛ در دولت یازدهم به ریاست دکتر حسن روحانی؛ ارکسترهای ملی و سمفونیک دارای ردیف بودجه شدند و برای هر ارکستر 6 میلیارد تومان بودجه درنظر گرفته شد. و به‌طور متوسط ماهانه 2 اجرا برای هریک از ارکسترها برنامه‌ریزی شد.

همچنین برای اولین بار  برنامه‌ریزی اجرای ارکسترها در تمامی استان‌های کشور انجام شده و تاکنون 4 استان میزبان این ارکسترها بوده‌اند. در سال 96 نیز سایر استانها میزبان ارکسترها خواهند بود و این اجراها عمومی خواهند شد.

همکاری‌های بین‌المللی اجرای ارکسترها نیز درحال انجام است و برای اولین بار توسط بنیاد فرهنگی هنری رودکی نوازندگان و عوامل اجرایی هر دو ارکستر دارای قرارداد سالیانه، حقوق و بیمه کامل شده‌اند. میانگین تمرینات ارکسترها نیز در ماه 100 ساعت مفید بوده است.

آمار آلبوم‌ها و تک‌آهنگ‌هایی که در چهار سال اخیر و بازه‌ی زمانی سال ۹۲ تا ۹۶ موفق به دریافت مجوز شده‌اند، به شرح زیر است:

سال

آلبوم موسیقی

تک آهنگ

نماهنگ

کتاب گویا

جشنواره ها

1392

431

---

39

61

4

1393

427

9

57

53

5

1394

537

99

111

81

9

1395

485

371

133

117

11

 

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت