شبی برای دانشجویان موسیقی دو دانشگاه هنر و گیلان

Posted in تازه ها بازدید: 1800

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شبی برای دانشجویان منتخب موسیقی دو دانشگاه هنر و گیلان

شبی برای دانشجویان منتخب موسیقی دو دانشگاه هنر و گیلان

شبی برای دانشجویان منتخب موسیقی دو دانشگاه هنر و گیلان
شبی برای دانشجویان منتخب موسیقی دو دانشگاه هنر و گیلان

در دومین روز دانشجویان منتخب موسیقی دانشگاه هنر و دانشگاه گیلان در دو سانس با حضور اساتید خود و مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در تالار رودکی روی صحنه رفتند.

به گزارش ایلنا، در سئانس اول (ساعت 18) دانشجویان منتخب دانشگاه هنر متشکل از هومن قنبری (تار)، ساسان زندکریمی (سه‌تار)، ساینا طهماسب زمانیان (تار) به همراه تمبک شایان یزدی‌زاده، مجید عموزاده (نی)، عمران فربانی فعال (تار) به همراه تمبک حامد خدامی، آرمین حسینی (عود)، سینا گلکار (تار)، حامد بالنده (سنتور) به همراه تمبک حامد خدامی، امیرحسین رئوفی (سنتور) هرکدام روی صحنه آمدند و در مقابل اساتید و حاضران به اجرای برنامه پرداختند.

در این برنامه هومن قنبری آواز ابوعطا، ساسان زند کریمی دستگاه نوا، ساینا طهماسب زمانیان دستگاه راست پنجگاه، مجید عموزاده آواز شوشتری و آواز دشتی و عمران قربانی‌فعال آواز افشاری اجرا کردند.

پس از ده دقیقه آنتراکت بقیه‌ نوازندگان هر کدام برای اجرای برنامه‌ خود روی صحنه آمدند. در ادامه‌ اجراها آرمین حسینی دستگاه شور، سینا گلکار آواز بیات ترک، حامد بالنده آواز دشتی و امیرحسین رئوفی نیز آواز دشتی اجرا کرد.

اتابک الیاسی، مدیر گروه نوازندگی موسیقی ایرانی دانشکده‌ موسیقی دانشگاه هنر درباره‌ اهمیت اجرای صحنه‌ای برای دانشجویان موسیقی گفت: خیلی ممنونیم از اینکه این فرصت در اختیار دانشجویان دانشکده‌ موسیقی دانشگاه هنر قرار داده شد تا بتوانند دست‌آوردهای خودشان را روی صحنه نشان دهند؛ تجربه‌ اجرای زنده در سالن‌های رسمی تجربه‌ منحصربه‌فردی است و این شانس را دانشجویان دانشکده‌ هنر داشتند تا از آن استفاده کنند و کار خود را ارائه دهند.

وی در مورد نوازندگان این اجرا گفت: دانشجویان ترم‌های بالا هستند و حتی برخی‌شان هفته‌ پیش فارغ‌التخصیل شده‌اند. این در واقع تجربه‌ چهار سال، البته آن زمانی که مربوط به موسیقی دانشکده‌‌ موسیقی بوده و ما شاهد آن بوده‌ایم، بوده که عده‌ای جمع‌بندی کرده‌اند و آن را به نمایش می‌گذارند و نوع تفسیرشان را از موسیقی نشان می‌دهند. در مجموع باتوجه به این چهار سالی که من شاهد بوده‌ام و با توجه به دانش و تجربه‌ای که در این سال‌ها کسب کرده‌اند به نظرم گام‌های خوبی برداشته‌اند، جایگاهی که قرار گرفته‌اند جایگاه خوبی است، نقطه‌ پایان نیست، بلکه نقطه‌ شروع است و امیدوارم این فرصت را داشته باشند باز هم در محافل و سالن‌های رسمی کارشان را ارائه دهند. در کل، این رویداد را مثبت ارزیابی می‌کنم و با توجه به انتظاری که داشتم راضی‌کننده بوده است.

در سانس دوم (ساعت 21) نوبت به اجرای دانشجویان منتخب رسید تا در مقابل اساتید و حاضرین اجرای خود را به نمایش بگذارند.

دانشجویان منتخب دانشگاه گیلان عبارت بودند از: یونس اعلم (کمانچه) اجرای دستگاه ماهور، مسعود آصفی (سنتور) به همراه تمبک همایون جهانشاهی اجرای دستگاه همایون، موسی حاجب (نی) به همراه تمبک ماهور نیری‌زاده اجرای دستگاه همایون، امیر وزان (سه‌تار) اجرای دستگاه نوا، زهرا گودرزی (عود) به همراه تمبک ماهور نیری‌زاده اجرای آواز دشتی و سیاوش اسماعیلی (تار) به همراه تمبک سروش کمالیان اجرای آواز افشاری.

مهدی علومی، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان درخصوص اجرای نوازندگان این دانشگاه گفت: تجربه و اجرای اول برخی از نوازندگان بود و به عنوان کار اول‌شان راضی‌کننده بود و قطعاً در اجراهای بعدی از سطح و کیفیت مطلوب‌تری برخوردار خواهد بود. برنامه‌ی برخی از هنرمندان اجرای آثار اساتید موسیقی ایرانی بود، مثل اجرای ساز سه‌تار و نی که مخصوصاً این کار انجام شده بود تا بتوانند کاری را به لحاظ کلاسیک ارائه دهند و در اجراهای بعدی به اجرای خود بپردازند.

وصال عرب‌زاده، دیگر عضو هیئت علمی دانشگاه موسیقی گیلان در مورد اجرای دانشجویان خاطرنشان کرد: باید به عنوان این برنامه توجه کرد که نام آن اجرای دانشجویان منتخب دانشگاه گیلان بود. ما باتوجه به پتانسیلی که دانشگاه گیلان دارد، هم از دانشجویان فارغ‌التحصیل و هم در حال تحصیل استفاده کردیم. به همین خاطر به‌لحاظ سطح کیفی و کمی مطمئناً اختلافی وجود داشت و در برخی مواقع محسوس هم بود، اما به هر حال باید به دیگر دانشجویان هم فرصت داد تا اجرای صحنه‌ای را تجربه کنند، چرا که در همین میادین است که نوازندگان دیده می‌شوند و خود را پیدا می‌کنند. امیدوارم این برنامه‌ها تداوم داشته باشد.

در اجراهای شب گذشته فرزاد طالبی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، بهرام جمالی، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، وصال عرب‌زاده و مهدی علومی از اعضای هیئت علمی دانشگاه گیلان، اتابک الیاسی و احسان ذبیحی‌فر از دانشگاه هنر وبابک خضرایی حضور داشتند.

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت