بازار داغ دروغ‌های بی‌حساب و کتاب در دنیای موسیقی

Posted in مقالات بازدید: 1073

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بازار داغ دروغ‌های بی‌حساب و کتاب در دنیای موسیقی

بازار داغ دروغ‌های بی‌حساب و کتاب در دنیای موسیقی

بازار داغ دروغ‌های بی‌حساب و کتاب در دنیای موسیقی
بازار داغ دروغ‌های بی‌حساب و کتاب در دنیای موسیقی

آمارهای فروش سایت‌های دانلود قانونی موسیقی که بعضا روی خروجی برخی از رسانه‌های رسمی نیز قرار می‌گیرد، بدون عنوان کردن «تعداد» نسخ فروخته شده ارایه می‌شوند. یک آلبوم به عنوان پرفروش‌ترین معرفی‌ می‌شود اما تعداد نسخه‌های به فروش رفته اعلام نمی‌شود! حال معلوم نیست آلبوم مربوطه ۱۰ نسخه فروخته یا ۱۰۰۰۰نسخه!

با فعال‌شدن سایت‌های فروش دیجیتال آلبوم‌های موسیقی، در حال حاضر بخش عمده‌ای از بار فروش محصولات موسیقی بر عهده سایت‌های دانلود قانونی موسیقی هستند. اما این سایت‌ها که به واسطه کوتاه بودن عمر فعالیت‌شان نمی‌توان چندان به آنها اعتماد کرد، به طور مرتب آمارهای فروش خود را منتشر می‌کنند.

اما نکته جالب این‌جاست که آمارهای فروش این سایت‌ها که تحت عنوان «پرفروش‌ترین آلبوم‌های هفته»، «پرفروش‌ترین آلبوم ماه» و ... معرفی می‌شوند و بعضا روی خروجی برخی از رسانه‌ها هم قرار می‌گیرند، بدون آمار عددی فروش ارایه می‌شوند. مثلا یک آلبوم به عنوان پرفروش‌ترین معرفی‌ می‌شود اما تعداد نسخه‌های به فروش رفته اعلام نمی‌شود! حال معلوم نیست آلبوم مربوطه 10 نسخه فروخته یا 10000 نسخه!

فرض کنید آمار فروش‌ فیلم‌های سینمایی که هفتگی و منظم اعلام می‌شود بر همین مبنای بازار موسیقی بود. مثلا گفته می‌شد «خوب بد جلف» پرفروش‌ترین فیلم حال حاضر سینمای ایران است اما رقم فروش و تعداد دقیق بلیت‌ها فروخته شده اعلام نمی‌شد! هدف از این قیاس نشان دادن بی‌اعتباری و حتی خنده‌دار بودن ارایه آمار بدون عدد سایت‌های فروش آلبوم موسیقی است!

اما ظاهرا کسی نیست که به سایت‌های فروش آلبوم (در حال حاضر بیپ‌تونز و ریتمو فعال‌ترین سایت‌های فروش آلبوم قانونی هستند) بگوید نمی‌توان گفت فلان اثر پروفروش است و تعدادی عنوان نکرد! ضمن این که متاسفانه در مواردی مشاهده شده که به واسطه قرارداد همکاری سایت مربوطه-که گاها در نقش تهیه‌کننده هم ظاهر می‌شوند- با یک هنرمند یا گروه، به یک آلبوم ضریب خاص داده می‌شود و برای تبلیغات بیشتر به عنوان اثر پرفروش «جا زده» می‌شود.

قطعا وقتی آمار عددی فروش اعلام نمی‌شود راه برای انواع کلاهبرداری‌ها و دروغ‌های این چنینی هموار می‌شود. البته شاید بیشترین سود از عدم ارایه آمار فروش را خود سایت‌های فروش ببرند. چرا که می‌توانند یک اثر را –هر آلبومی که دلشان خواست- به عنوان پرفروش معرفی کنند و با راهکاری ناسالم تبلیغاتی و رسانه‌ای، یک هنرمند یا گروه را برجسته و مطرح کنند؛ از طرفی عدم ارایه آمار دقیق فروش، راه را برای فرار مالیاتی هم هموار می‌کند.

تلاش‌های چندباره خبرنگار فارس برای دریافت آمار عددی فروش از سایت‌‌های فروش آلبوم بی‌نتیجه مانده و مدیران این سایت‌ها هم عدم رضایت تهیه‌کنندگان برای درج آمار عددی فروش را دلیل اصلی عنوان نکردن تعداد دقیق نسخه‌های فروخته شده عنوان می‌کنند. اما نکته تاسف‌بار این است که سایت‌های فروش آمارهای بی‌حساب و کتاب و بدون عدد و رقم را برای رسانه‌ها نیز ارسال می‌کنند و برخی از رسانه‌ها هم بدون اعتنا به صحت و سقم ان اقدام به انتشار آن می‌کنند!

البته بازار دروغ‌های این چنینی در دنیای موسیقی ایران داغ است و هر کس به سهم خود در این بازار دروغ‌پرداز شریک است؛ یکی اثر خود را به دروغ «آلبوم شماره یک کلاسیک جهان» (!) معرفی می‌کند و دیگری ادعا می‌کند که ده‌ها تکنیک به یک ساز اضافه کرده! یکی می‌گوید پرفروش‌ترین خواننده صحنه‌ای ایران است و یکی دیگر رزومه دروغ از کارنامه تحصیلی و کاری خود ارایه می‌دهد و بدون نظارت دستگاه‌های مربوطه  کماکان در بر روی همان پاشنه می‌چرخد!

یادداشت از حسین سلیمی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت