نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 25331

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید

نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید
نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید

هفت  جایزه از مجموع چهارده جایزه ای که در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر اهدا شد، به هیات داوران و یا اعضای برگزار کننده این رویداد موسیقایی تعلق گرفت!

 

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «جایزه باربد» برای اولین بار به ساختار جشنواره موسیقی فجر اضافه شد و آثار برتر حوزه موسیقی در مراسم اختتامیه سی و کیمن دوره معرفی شدند. «جایزه‌ باربد» در هر سال تولیدات موسیقایی را در طول بازه‌ زمانی یک ساله‌ از مهر تا مهر مورد بررسی قرار می‌دهد. بخش جایزه به طور کلی از سه قسمت آلبوم‌ها، کنسرت‌ها و بخش جانبی تشکیل شده است. با توجه به اینکه امسال به عنوان اولین سالی که این بخش به جشنواره اضافه شد، داوری تنها در بخش آلبوم‌ها انجام شد و بیش از 500 اثر تولیدشده در قالب آلبوم موسیقی از مهرماه سال 92 تا مهرماه سال 94 در تمامی سبک‌ها بررسی شد. اما شب گذشته با اعلام جوایز جشنواره سوالات زیادی پیرامون انتخاب ها و جوایز این دوره مطرح شده است. از جمله ابهامات جایزه باربد این است که هفت جایزه از مجموع 14 جایزه ای که در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر  اهدا شد، به هیات داوران و یا اعضای برگزار کننده جشنواره تعلق گرفته است!

 

 در ادامه نگاهی به جوایزی انداخته ایم که هنرمندانش یا داور جشنواره بوده اند و یا سمتی در جشنواره موسیقی فجر داشتند:

 

1/ بهترین آلبوم سال: آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» به آهنگسازی تهمورس پورناظری و خوانندگی همایون شجریان

 

آلبوم ساخته تهمورس پورناظری در حالی جایزه اصلی و 60 سکه ای جایزه باربد را برد، که این آهنگساز ساعتی قبل از برگزاری مراسم اختتامیه از حضور در جایزه جشنواره انصراف داد اما به هر حال اثر او اصلی ترین جایزه جشنواره را برد! و همایون شجریان خواننده این آلبوم -پرواضح است که صاحب اصلی هر آلبومی آهنگساز آن است- نیز برخلاف بخش خواننده برتر موسیقی ایرانی که انصراف داده بود، ترجیح داد به عنوان خواننده، جایزه بهترین آلبوم سال را دریافت کند و در این بخش انصراف ندهد! آلبوم نه فرشته ام نه شیطان در حالی جایزه اصلی جشنواره را گرفت که پورناظری در متنی که منتشر کرد دلیل انصرافش را «همراهی پیوسته با جشنواره موسیقی فجر» عنوان کرد. به هر روی این آلبوم چه با انصراف آهنگساز و صاحب اثر و یا عدم انصراف او به هر حال به عنوان بهترین آلبوم سال انتخاب شد!

 

2/ بخش موسیقی ایرانی: بهترین آلبوم سازی: آلبوم «یقین گمشده» ساخته اردشیر کامکار

 

اردشیر کامکار به همراه ارسلان، بیژن، پشنگ و هوشنگ کامکار در هیات داوران جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر حضور داشت.

 

3/ بخش موسیقی ایرانی: بهترین آهنگساز: هوشنگ کامکار برای آلبوم «کوچه بنفشه ها»

 

همان طور که اشاره شد هوشنگ کامکار نیز به همراه ارسلان، بیژن، پشنگ و اردشیر کامکار در هیات داوران جشنواره حضور داشت. ضمن این که خواننده این آلبوم نیز حمیدرضا نوربخش یعنی رییس این دوره جشنواره است. البته مدیر جشنواره به عنوان کاندید بهترین خواننده موسیقی ایرانی نیز معرفی شده بود(!) که در لحظات آخر انصراف این خواننده از این بخش اعلام شد.

 

4/ بخش موسیقی ایرانی: بهترین خواننده: علیرضا قربانی برای آلبوم قطره های باران به آهنگسازی کیخســرو، تهمورس و سهراب پورناظری.

 

5/ بخش موسیقی پاپ: بهترین آلبوم: «عشق یعنی» اثر فریدون آسرایی و بهروز صفاریان

 

بهروز صفاریان از داوران بخش آلبوم‌های موسیقی پاپ جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر بود.

 

6/ جایزه بخش ایران فرهنگی: این جایزه به سه آلبوم «شبگرد کولی باد» سهراب پورناظری و روبیک آرتوزوبیان، آلبوم «هزارتوی قفقاز» افشار نامور و فیروز ویسانلو و آلبوم «ری تا روم» سعید نایب محمدی اهدا شد.

 

7/ بخش موسیقی تلفیقی: بهترین آهنگساز: گروه دارکوب به سرپرستی همایون نصیری برای آلبوم «نوکوب».

 

امید حاجیلی و همایون نصیری دو تن از اعضای گروه دارکوب نیز در هیات داوران جایزه باربد حضور داشتند.

 

چند نکته:

 

بعد از این 7 جایزه ای که به اعضای هیات داوران و یا هیات برگزاری داده شده است چند نکته دیگر نیز درمورد این جایزه قابل ذکر است:

 

اول: بخش «بهترین آلبوم با کلام موسیقی ایرانی» علی رغم اعلام قبلی و حتی اعلام نامزدها حذف شد و برگزیده این بخش معرفی نشد!

 

دوم: بنابر اعلام قبلی ستاد برگزاری بیش از 500 اثر تولید شده در قالب آلبوم موسیقی از مهرماه سال 92 تا مهرماه سال 94 در تمامی سبک‌ها بررسی شده است. حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا آلبوم ها در این بازه زمانی 2 ساله بررسی شده اند؟ جایزه ای که سالانه قرار است برگزیدگان موسیقی ایران را معرفی کند، چرا برای اولین سال بازه زمانی 92 تا 94 را مورد بررسی قرار داده؟ آیا انتخاب این بازه زمانی به برنده جایزه اصلی این دوره یعنی آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» که سال 92 منتشر شده، بی ارتباط است؟ آیا انتخاب این بازه زمانی، برای گنجاندن اثر یکی از تاثیرگذارترین برگزارکنندگان این دوره جشنواره به آلبوم های قابل بررسی، نبوده است؟

 

سوم: هنوز لیست مشخصی از داوران بخش تلفیقی و نواحی جشنواره موسیقی فجر منتشر نشده است!

 

چهارم: دسته بندی جوایز جشنواره دقیقا منطبق بر چه متر و معیاری بوده است؟ چرا به بخشی مثل موسیقی نواحی تنها یک جایزه بهترین آلبوم اختصاص یافته؟ آیا در موسیقی نواحی آهنگساز و یا خواننده وجود خارجی ندارند؟ یا چرا در بخش موسیقی پاپ جایزه بهترین آهنگساز نیست و جایزه بهترین تنظیم کننده هست؟! یا چرا در بخش تلفیقی و سایر ژانر ها، بهترین آلبوم با کلام معرفی شد اما آلبوم بی کلام حتی نامزدی هم نداشت؟! و ....

 

پنجم: نگاهی به نوع چینش ژانرها و دسته بندی جوایز نشان از حمایت سفت و سخت مسولین برگزاری جشنواره  از موسیقی سنتی دارد. قطعا هرگونه حمایت از موسیقی سنتی و اصیل ایرانی هیچ ایرادی ندارد و جای بسی تقدیر و تشکر هم دارد. اما پر واضح است که جشنواره موسیقی فجر آیینه تمام نما و ویترین تمامی گونه های موسیقی است و قطعا قرار نیست که جشنواره موسیقی فجر به جشنواره موسیقی سنتی فجر تبدیل. البته که ریشه این نوع نگاه تبعیض آمیز را می توان در خانه موسیقی ایران-بخوانید خانه موسیقی سنتی ایران-یافت.

 

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت