چاک بری؛ سلطان موسیقی راک درگذشت

Posted in تازه ها بازدید: 2364

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چاک بری؛ سلطان موسیقی راک درگذشت

چاک بری؛ سلطان موسیقی راک درگذشت

چاک بری؛ سلطان موسیقی راک درگذشت
چاک بری؛ سلطان موسیقی راک درگذشت

«چاک بری» از مطرح‌ترین موسیقی‌دان‌های سبک راک اند رول، در سن نود سالگی درگذشت.

به گزارش ایلنا، بنابر گزارش پلیس ایالت میسوری آمریکا، پیکر بی‌جان بری شنبه ۱۸ مارس( ۲۸ اسفند) حوالی ظهر در منزلش که در ناحیه «سنت چارلز» این ایالت واقع شده، پیدا شده است؛ همان ایالتی که چاک بری با نام واقعی «چارلز ادوارد اندرسون بری» در ۱۸ اکتبر سال ۱۹۲۶ در آن به دنیا آمد.

چاک بری که برای هفت دهه در دنیای موسیقی حضور داشت، در سال ۱۹۸۴ برای یک عمر فعالیت هنری جایزه گرمی دریافت کرد.

تندیس او هم یکی از نخستین مجسمه‌هایی بود که به تالار مشاهیر «راک اند رول» راه یافت.

چاک بری را از پیشگامان موسیقی راک اند رول می‌دانند؛ کسی که ترانه‌های این موسیقی را به سوی مفاهیم اجتماعی، سیاسی و فلسفی سوق داد.

منتقدان موسیقی، بری را یکی از تاثیرگذارترین موسیقیدانان قرن بیستم می‌دانند؛ کسی که با از ترانه‌سرایی و نوازندگی تا ساخت و تنظیم و خواندن ترانه‌هایش را خود بر عهده داشت.

«جان لنون» زمانی گفته بود اگر قرار شود روزی برای راک اند رول واژه مترادفی جایگزین کرد، آن نام احتمالا چاک بری خواهد بود.

چاک بری، انسانی منتقد و در مواردی ضد قانون بود؛ او از جمله نخستین سیاه‌پوستانی بود که وارد دنیای موسیقی راک اند رول شد و آن را دگرگون کرد. بری بارها به دلیل رفتارش زندانی شده است.

دو گروه مطرح موسیقی راک یعنی «بیتلز» و «رولینگ استون»، کار خود را با بازخوانی آثاری از چاک بری آغاز کرده‌اند.

او خواننده، ترانه‌سرا و گیتاریست آمریکایی بود و بسیاری از نوازندگان مطرح گیتار در جهان، خود را وامدار او دانسته‌اند.

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت