دومین نشست مجمع سالانه انجمن موسیقی برگزار شد

نوشته شده توسط موسیقی هنری ایران Posted in تازه ها بازدید: 12851

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
دومین نشست مجمع سالانه انجمن موسیقی برگزار شد

دومین نشست مجمع سالانه انجمن موسیقی برگزار شد

دومین جلسه نخستین مجمع سالانه انجمن موسیقی ایران با حضور رؤسای انجمن استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در محل این انجمن برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، این جلسه با حضور بهرام جمالی - مدیرعامل انجمن موسیقی ایران -، رضا دادویی - معاون اجرایی این انجمن -، موسی رجبی اصل - رئیس انجمن موسیقی استان اردبیل -، شاهرخ پناهی‌فر - رئیس انجمن موسیقی استان آذربایجان شرقی -، بهرنگ حسنی - رئیس انجمن موسیقی استان آذربایجان غربی - در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

در این دیدار، بهرام جمالی - مدیرعامل انجمن موسیقی ایران - با تأکید به اهمیت برگزاری نخستین مجمع سالانه انجمن موسیقی ایرانی از بدو تأسیس این انجمن تا کنون، به بیان ضرورت توسعه­ روابط، تعامل هرچه بیشتر و همکاری‌های مشترک شعب استانی انجمن پرداخت و سرمایه‌های موسیقی استان‌ها را یکی از اصلی‌ترین دارایی‌های موسیقی در سطح کشور دانست که توجه و حمایت از آن‌ها مهمترین وظیفه شعب استانی است.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، تأکید کرد: انجمن‌ها باید در راستای هویت‌بخشی به گونه‌های مختلف موسیقی بومی و نواحی گام بردارند، چراکه هویت فرهنگی اقوام و مناطق از این طریق تثبیت می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های انجمن موسیقی ایران در سال ۹۶ شناسایی و معرفی هنرمندان جوان و فعال در بخش‌های مختلف موسیقی در سطح استان‌ها و حمایت از آثار باکیفیت و توجه به پیشکسوتان را بسیار مهم دانست.

موسی رجبی‌اصل - رئیس انجمن موسیقی استان اردبیل، کارشناس ارشد پژوهش هنرهای سنتی - نیز در رابطه با این جلسه گفت: در راستای اهداف انجمن موسیقی ایران مطالب مهمی توسط مدیرعامل انجمن موسیقی ایران حول محور تحکیم ساختار شعب انجمن موسیقی ایران بیان شد.

او درباره جزییات این جلسه، توضیح داد: آسیب‌شناسی در روند آموزش و تأکید بر اجرای روش‌های استاندارد و محتوا محور، تحکیم زیرساخت اقتصادی انجمن‌ها براساس شیوه‌های نوین و تأکید بر تولیدات موسیقی در قالب مقاله، کتاب، فیلم، مستند و ... از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه درباره آن‌ها صحبت شد.

وی با اشاره به این‌که موضوع ثبت رسمی انجمن‌ها در مراحل نهایی است درباره موضوعات نویدبخش جلسه گفت: مشکلات مالی انجمن‌ها از طریق راهکارهای ارائه‌شده در جلسه قابل حل خواهد بود. همچنین آثار هنرمندان موسیقی با کمتر از ۳۰ سال سن که به دبیرخانه ارسال شود، ارزیابی ‌می‌شود و در صورت داشتن شرایط لازم، حق‌الزحمه هم به آن‌ها تعلق می‌گیرد. اگر شرایط اولیه در استان فراهم باشد، مانند مکان تمرین و ساز، امکان تشکیل ارکستر فیلارمونیک نیز وجود خواهد داشت.

پناهی‌فر - رئیس انجمن موسیقی آذربایجان شرقی - نیز در بخش نخست جلسه گفت: گزارش‌های سایر استان‌ها برای من بسیار جالب و درخور تحسین و قابل تأمل بود. خوشبختانه عملکرد انجمن موسیقی آذربایجان شرقی با توجه به ظرفیت ویژه استان از طرف مدیرعامل مورد توجه قرار گرفت که موجب دلگرمی در ادامه راه و تلاش برای عملکرد بهتر در زمینه موسیقیِ ارزشی را بیش از بیش فراهم می‌کند.

او به بخش دوم جلسه اشاره و اظهار کرد: بخش دوم جلسه که به سیاست‌های تدوین‌شده انجمن موسیقی ایران برای شعب استانی و پیشنهادهای استان‌ها اختصاص یافته بود، به مباحثی از جمله رونق بخشیدن به موسیقی هویتی‌ ـ ارزشی و برگزاری برنامه برای گروه‌های استانی در سایر استان‌ها، شناسایی مفاخر استان‌ها جهت تجلیل در کنار سایر برنامه‌های مرتبط (پروژه‌ی همنوا با هزاران ایرانی)، تولید آلبوم‌های صوتی‌ ـ تصویری و نشر کتاب با توجه به داشته‌ها و پتانسیل‌های استانی، بالا بردن استانداردهای آموزشی در جهت فراهم‌ کردن زیرساخت‌های مناسب برای شکوفایی هرچه بیشتر هنر موسیقی، جشنواره جوان و عملکرد استان‌ها در قالب اطلاع‌رسانی قبل از برگزاری جشنواره و همچنین برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای ثبت گروه‌های فعال استانی در سایت انجمن مطرح شد.

پناهی‌فر به مسائل حمایتی از سوی انجمن موسیقی ایران اشاره و اضافه کرد: برنامه‌ریزی برای بین‌المللی‌ کردن انجمن فرهنگی‌ ـ هنری عاشیقلار، عضویت افتخاری از کشورهای آذربایجان، ترکیه و چین و تشکیل جلسه‌های سالانه برای انجمن عاشیقلار، حمایت از راه‌اندازی استودیوی انجمن موسیقی، حمایت از برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان آذربایجان شرقی با مساعدت انجمن موسیقی ایران، حمایت از انتشار آلبوم اصیل بایاتیلار از جمله مواردی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت