جشنواره موسیقی فجر 94

سئوالاتی صریح از مسئولان وزارت ارشاد درباره جشنواره موسیقی فجر

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 14594

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 
 
 

سئوالاتی صریح از مسئولان وزارت ارشاد درباره جشنواره موسیقی فجر

 سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با تمام حاشیه ها و نقاط ضعف و قوتش چند روزی است که به پایان رسیده؛ اما سئوالات بسیاری درباره این جشنواره باقی مانده تا کلیت آن همچنان پر رمز و راز باقی بماند.

 

موسیقی هنری ایران: به گزارش خبرنگار موسیقی تابناک فرهنگی، سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با تمام حاشیه ها و نقاط ضعف و قوتش چند روزی است که به پایان رسیده؛ اما سئوالات بسیاری درباره این جشنواره باقی مانده تا کلیت آن همچنان پر رمز و راز باقی بماند. 
 
در مراسم اختتامیه این جشنواره که اول اسفند برگزار شد علی جنتی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی مرادخانی(معاون امور هنری وزیر) و فرزاد طالبی(سرپرست کنونی دفتر موسیقی) هر سه به عنوان مسئولان ارشاد ضمن ابراز رضایت کامل از نحوه برگزاری این جشنواره ، آن را«مانند دیگر فستیوال های موسیقی دنیا حرفه ای تر و عیارمندتر از گذشته» قلمداد کردند. 
 
وقتی اینگونه درباره یک جشنواره سخن گفته می شود پس فرض مخاطب می بایست بر این باشد که مسئولان ارشاد به طور کامل از نحوه برگزاری جشنواره اطلاع و آگاهی کافی دارند؛ از این رو صراحتا برخی سئوالات جدی که درباره سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر باقی مانده از این مسئولان مطرح می شود و امید می رود آنگونه که شایسته می دانند پاسخ دهند. 
 
مهمترین و اصلی ترین سئوال درباره جشنواره امسال این است که«مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دقیقا با دیدن کدام بخش های سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر تا این حد احساس رضایت مندی پیدا کردند؟ » این تاکید ویژه بر روی ترکیب واژه های«دقیقا از کدام بخش ها» بسیار جدی است چرا که طی چند روز اخیر بسیار در این موارد تحقیق کرده ایم اما به نتیجه ای جدی نرسیده ایم.
 
 
بخش رقابتی و سئوالاتش  
 
برای شروع بهتر است ابتدا به بخش مسابقه یا همان بخش رقابتی آلبوم های سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر بپردازیم. این بخش به اصطلاح رقابتی به بررسی آلبوم های دو سال گذشته اختصاص داده شده بود. درست مانند بخش«برگزیدگان دوسالانه آلبوم برتر» که قرار بود 13 بهمن در شانزدهمین جشن خانه موسیقی امسال برگزار شود. البته این جشن 5 بهمن به گفته دست اندرکاران خانه موسیقی به دلیل«تداخل با جشنواره تئاتر فجر» لغو شد. خب کار است دیگر؛ بعضی مواقع پیش می آید که زمان برگزاری چنین مراسم مهمی بدون هیچ گونه هماهنگی و برنامه ریزی، به طور اتفاقی 13 بهمن اعلام شود و بعد هم آن را کنسل کرد. 
 
اما سئوالاتی که از مسئولان ارشاد در بخش آلبوم وجود دارد؛ 
اول اینکه آیا مسئولان می دانند بخش رقابتی جشنواره بدون انتشار فراخوان تدارک دیده شده است؛ یعنی آلبوم هایی که در بخش رقابتی مورد داوری قرار گرفته اند بدون خواست، اجازه و رضایت صاحبانشان در بخش مسابقه جشنواره شرکت داده شده اند. مگر می شود اثری را بدون اجازه صاحبانش در یک جشنواره شرکت داد؟ 
 
دوم اینکه؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر جشنواره در سخنرانی شان در مراسم اختتامیه تاکید کردند بخش رقابتی این جشنواره به داوری آلبوم های منتشر شده از مهر 1392 تا مهر 1394 اختصاص دارد. این مطلب پیش از این نیز در نشست خبری جشنواره عنوان شده بود. حال چگونه آلبوم امین هنرمند با عنوان«شکوه های بی کلام» که 7 آبان ماه 1394 در ساختمان شماره یک خانه موسیقی رونمایی و در همین تاریخ منتشر شده است عنوان آلبوم برگزیده بخش کلاسیک را کسب می کند؟
 
سوم اینکه؛ چگونه و با چه منطقی داوران جشنواره آثار خودشان را داوری کرده اند؟ هوشنگ کامکار، اردشیر کامکار، امین هنرمند، بهروز صفاریان و همایون نصیری هم عضو هیئت داوران بودند و هم به عنوان برگزیده بخش های مختلف مسابقه جشنواره به روی صحنه آمدند و جایزه باربد را دریافت کردند. قطعا تمام این موزیسین ها انسان های شریفی هستند اما سئوال اینجاست که واقعا کدام منطق چنین شیوه ای را در داروی می پذیرد؟ 
 
چهارم؛ آلبوم«نه فرشته ام نه شیطان» که ساخته تهمورث پورناظری است جایزه ویژه 60 سکه بهار آزادی جشنواره را از آن خود می کند؛ سهراب پورناظری جایزه بخش ایران فرهنگی را دریافت می کند؛ فریدون آسرایی که تهیه کنندگی برنامه هایش را شرکت وابسته به جلال مشفق بر عهده دارد در بخش پاپ جایزه می گیرد؛ آلبوم دیگری نیز به خوانندگی حمیدرضا نوربخش کاندید دریافت جایزه می شود که در زمان اهدا جوایز نوربخش این آلبوم را از رقابت کنار می کشد. هر چهار نفر این افراد در تدارک سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر نقش داشته اند؛ مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظرشان درباره چنین اتفاق محیر العقولی چیست؟
 
جایزه ویژه جشنواره به آلبومی تعلق می گیرد که ظاهرا در تمامی زمینه ها در مجموع بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد؛ یعنی جایزه ویژه به خود آلبوم و صاحب اثر تعلق می گیرد یعنی به تهمورث پورناظری و شرکت تولید کننده آن و نه یکی از عوامل تولید آن یعنی خواننده، این مسئله ایست که می بایست به آن توجه ویژه کرد.
 
پنجم؛ بخش مسابقه با چه معیارهایی برگزار شد و چرا هرگز این معیارها اعلام نشد تا جامعه موسیقی پی به کیفیت داوری ها و نحوه ارزش گذاری ها ببرد؟
 
 
رقم دستمزدهای گروه ها و برخی هنرمندان
 
بدون شک انتشار رقم قراردادهای برخی افراد و گروه های حاضر در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر بلوا و جنجال بسیار بزرگی را به وجود خواهد آورد. 
 
آیا مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رقم دستمزدهایی که طی قراردادهایی جالب به برخی گروه ها و افراد خاص مرتبط با دست اندرکاران جشنواره اختصاص داده شده آگاهی دارند؟ 
اطلاعات این بخش را می گذاریم برای بعد؛ به هر حال حمیدرضا نوربخش به عنوان مدیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر چند مرتبه در گفتگوهای رسانه ای اش تاکید کرده بلافاصله بعد از پایان جشنواره طی نشستی خبری تمام این اطلاعات را منتشر خواهد کرد. 
 
 
جدول جشنواره یا جداول جشنواره
 
ثبات جدول جشنواره نماد توان برگزار کنندگان آن در برنامه ریزی و اجراست. مگر می شود یک جشنواره بیش از شش جدول متفاوت داشته باشد؟ پیش تر هم عنوان شده است که معمولا جدول جشنواره همزمان با آغاز بلیت فروشی اجراها رونمایی می شود اما مشخص نیست با چه استدلالی این جدول حدود دو قبل از آغاز جشنواره منتشر شد. به قدری تغییرات این جدول زیاد بوده که برای پرداختن به تمام آنها می بایست گزارشی جداگانه نوشت.
 
می دانستید باز با این همه، جدول نهایی منتشر شده در کتابچه های جشنواره همچنان می بایست تغییر می کرد اما دیگر امکانش نبود؟
 
اما یک نکته بسیار تامل بر انگیز به اتفاقات روز 25 بهمن مربوط می شود این است که باید پرسید کجای تاریخ 38 ساله بعد از انقلاب سه کنسرت در یک روز لغو و کنسل شده اند؟ این اتفاقی است که در حین اجرای سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر افتاد و روز یکشنبه 25 بهمن همزمان خبر لغو و کنسل شدن سه کنسرت«شجاعت حسین خان»، «کاوه یغمایی» و «گروه تندر» منتشر شد. در مورد هر سه اجرا از مدتها قبل می شد پیش بینی کرد چنین اتفاقی روی می دهد و تنها با تصمیمات ساده مدیریتی می شد از هزینه های بسیار زیاد آن که اعتبار جشنواره و برگزار کنندگان و مسئولان ارشاد را زیر سئوال برد جلو گیری کرد. اگر این اتفاق تلخ نامش سوء مدیریت نیست پس چیست؟ 
 
 
وضعیت بد صدابرداری 
 
بسیاری از اجراهای سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با مشکل صدابرداری روبرو بودند و عجیب اینکه این مشکل تا روز پایانی جشنواره نیز ادامه پیدا کرد. در سال های گذشته نیز مشکل صدابرداری در جشنواره تا حدودی وجود داشت منتهی دیگر مسئله تا به این حد پر رنگ و جدی نبود. یعنی سامان دادن به وضعیت صدابرداری سالن ها تا این حد مشکل بوده که تا روز آخر نیز ادامه داشته باشد؟ 
 
درباره پوستر جشنواره موسیقی فجر هم حتما استحضار دارید که تا یک روز قبل از شروع جشنواره اجازه رونمایی به آن داده نمی شد دلیلش هم این بود که ابراهیم حقیقی به عنوان کارشناس تصمیم گیرنده در این  زمینه، به چنین پوستری اصلا حاضر نبود تاییدیه بدهد.
 
همچنین درباره ضرورت های وجود دکور برای یک جشنواره ملی در ابعاد جشنواره موسیقی فجر قبل تر نیز نوشته شد؛ اما زمانی این نداشتن دکور در اجراهای جشنواره، از ایراد به فاجعه تبدیل می شود که شما در برابر سن 30 متری سالن میلاد نمایشگاه بین المللی قرار می گیرید و نه تنها اثری از المان های جشنواره و ویدئو مپینگ نمی بینید بلکه حتی دیوار کاذبی نیز وجود ندارد که فضای سن و پشت سن را جدا کند. واقعا این همه اصرار بر نداشتن دکور بر اساس چه منطقی بوده است؟
 
 
تقدیر سه باره
 
آیا می دانید برای سومین مرتبه است که در جریان برگزاری جشنواره موسیقی فجر از استاد داوود گنجه ای تقدیر می شود؟ یعنی در جشنواره های شانزدهم، بیستم و حالا سی و یکم؛ قطعا تقدیر از بزرگان و اساتید از جمله اتفاقات مهم هر جشنواره ای محسوب می شود اما با چه منطقی از یک استاد برای سومین بار تقدیر صورت می گیرد در حالی که اساتید دیگری هستند که هرگز مورد تقدیر و یا تجلیل قرار نگرفته اند؟
 
 
سایت جشنواره و حاشیه های حضور اسپانسر 
 
زمانی که آئین رونمایی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر 27 آذر در تالار وحدت برگزار شد سایت جشنواره با مشکلات بسیاری مواجه بود؛ حمیدرضا نوربخش همان زمان در گفتگو با خبرنگار موسیقی تابناک فرهنگی عنوان کرد«تا آخر همین هفته امیدواریم مشکلات سایت حل شود و آرشیو دوره های گذشته جشنواره نیز بارگذاری شود.» حالا دو ماه از آن زمان گذشته و هیچ اثری از آرشیو سی سال گذشته جشنواره نیست؛ آیا مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلمی می دانند چه بر سر این آرشیو سی ساله آمده است؟
 
در بحث اسپانسرینگ جشنواره نیز شرکت کار و اندیشه و موسسه بارانا به واسطه برادران پورناظری به جشنواره ملحق شدند و پس از مدتی خبر آمد که این اسپانسر از جشنواره کنار کشیده یا شاید هم کنار گذاشته شده است؛ پس از مدتی دوباره گفتند مشکلی نیست و حامیان مالی جشنواره موسیقی فجر در این دوره حضور خواهند داشت منتهی نحوه تعامل این اسپانسر با جشنواره هرگز به طور شفاف مشخص نشد. آیا کسی می تواند نحوه تعامل این اسپانسر را یک بار برای همیشه به طور شفاف برای اهالی رسانه شرح دهد؟
 
 
پایان بندی
 
قطعا دست اندرکاران سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر زحمت های بسیاری کشیده اند تا این دوره را بهتر از همیشه برگزار کنند و در این مسیر علاوه بر مشکلاتی که به آنها اشاره شد اتفاقات خوبی مانند ایجاد پاویون مخصوص خبرنگاران، حضور برخی گروه های خارجی و اضافه شدن بخش موسیقی تلفیقی به جشنواره را نیز در کارنامه خود ثبت کردند. منتهی اشتباهات و ایرادات مدیریتی و نحوه برگزاری جشنواره بقدری بیشتر از محاسن کار بود که به سختی می شد نکات مثبت جشنواره را دید. 
 
هر تیم مدیریتی و اجرایی که در این جشنواره فعالیت می کند قطعا نقاط ضعف و قوتهای خاص خودش را دارد که می بایست صادقانه با آنها رو برو شود و مسئولیت کار واقعی خود را بپذیرد؛ این حد اقل انتظاری است که وجود دارد. منتهی وقتی مدیر جشنواره و همچنین مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به گونه ای تمام قد از سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر حمایت می کنند که گویی بی نقص ترین اتفاق ممکن در این حوزه روی داده می بایست تمام قد هم به این سئوالات رسوب کرده در ذهن مخاطبان پاسخ دهند. 
 
فقط و فقط نحوه برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره که مسئولان ارشاد از نزدیک شاهد آن بودند به قدری در سطح نازلی برگزار شد که اکثر موزیسین هایی که در تالار وحدت حضور داشتند پس از خارج شدن از سالن غرولندهایشان را بر سر ما خبرنگاران زدند و گفتند«پس شماها چه کار می کنید که هر اتفاقی در این جشنواره رخ می دهد و سئوالی پرسیده نمی شود؟»
 
البته این احتمال وجود دارد که شاید ما اهالی رسانه با عینک بدبینی به کلیت برگزاری سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر می نگریم و شاید اطلاعی از زاویه دید مسئولان نداشته باشیم. از این رو ما نیز تمایل داریم بدانیم مسئولان دقیقا از چه بخش های سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر خوششان آمده که آنگونه در مراسم اختتامیه به تمجید و دفاع تمام قد از آن پرداختند.
پنجم اسفند نود و چهار

نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 25267

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید

نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید
نیمی از جوایز به هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره رسید

هفت  جایزه از مجموع چهارده جایزه ای که در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر اهدا شد، به هیات داوران و یا اعضای برگزار کننده این رویداد موسیقایی تعلق گرفت!

 

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «جایزه باربد» برای اولین بار به ساختار جشنواره موسیقی فجر اضافه شد و آثار برتر حوزه موسیقی در مراسم اختتامیه سی و کیمن دوره معرفی شدند. «جایزه‌ باربد» در هر سال تولیدات موسیقایی را در طول بازه‌ زمانی یک ساله‌ از مهر تا مهر مورد بررسی قرار می‌دهد. بخش جایزه به طور کلی از سه قسمت آلبوم‌ها، کنسرت‌ها و بخش جانبی تشکیل شده است. با توجه به اینکه امسال به عنوان اولین سالی که این بخش به جشنواره اضافه شد، داوری تنها در بخش آلبوم‌ها انجام شد و بیش از 500 اثر تولیدشده در قالب آلبوم موسیقی از مهرماه سال 92 تا مهرماه سال 94 در تمامی سبک‌ها بررسی شد. اما شب گذشته با اعلام جوایز جشنواره سوالات زیادی پیرامون انتخاب ها و جوایز این دوره مطرح شده است. از جمله ابهامات جایزه باربد این است که هفت جایزه از مجموع 14 جایزه ای که در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر  اهدا شد، به هیات داوران و یا اعضای برگزار کننده جشنواره تعلق گرفته است!

 

 در ادامه نگاهی به جوایزی انداخته ایم که هنرمندانش یا داور جشنواره بوده اند و یا سمتی در جشنواره موسیقی فجر داشتند:

 

1/ بهترین آلبوم سال: آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» به آهنگسازی تهمورس پورناظری و خوانندگی همایون شجریان

 

آلبوم ساخته تهمورس پورناظری در حالی جایزه اصلی و 60 سکه ای جایزه باربد را برد، که این آهنگساز ساعتی قبل از برگزاری مراسم اختتامیه از حضور در جایزه جشنواره انصراف داد اما به هر حال اثر او اصلی ترین جایزه جشنواره را برد! و همایون شجریان خواننده این آلبوم -پرواضح است که صاحب اصلی هر آلبومی آهنگساز آن است- نیز برخلاف بخش خواننده برتر موسیقی ایرانی که انصراف داده بود، ترجیح داد به عنوان خواننده، جایزه بهترین آلبوم سال را دریافت کند و در این بخش انصراف ندهد! آلبوم نه فرشته ام نه شیطان در حالی جایزه اصلی جشنواره را گرفت که پورناظری در متنی که منتشر کرد دلیل انصرافش را «همراهی پیوسته با جشنواره موسیقی فجر» عنوان کرد. به هر روی این آلبوم چه با انصراف آهنگساز و صاحب اثر و یا عدم انصراف او به هر حال به عنوان بهترین آلبوم سال انتخاب شد!

 

2/ بخش موسیقی ایرانی: بهترین آلبوم سازی: آلبوم «یقین گمشده» ساخته اردشیر کامکار

 

اردشیر کامکار به همراه ارسلان، بیژن، پشنگ و هوشنگ کامکار در هیات داوران جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر حضور داشت.

 

3/ بخش موسیقی ایرانی: بهترین آهنگساز: هوشنگ کامکار برای آلبوم «کوچه بنفشه ها»

 

همان طور که اشاره شد هوشنگ کامکار نیز به همراه ارسلان، بیژن، پشنگ و اردشیر کامکار در هیات داوران جشنواره حضور داشت. ضمن این که خواننده این آلبوم نیز حمیدرضا نوربخش یعنی رییس این دوره جشنواره است. البته مدیر جشنواره به عنوان کاندید بهترین خواننده موسیقی ایرانی نیز معرفی شده بود(!) که در لحظات آخر انصراف این خواننده از این بخش اعلام شد.

 

4/ بخش موسیقی ایرانی: بهترین خواننده: علیرضا قربانی برای آلبوم قطره های باران به آهنگسازی کیخســرو، تهمورس و سهراب پورناظری.

 

5/ بخش موسیقی پاپ: بهترین آلبوم: «عشق یعنی» اثر فریدون آسرایی و بهروز صفاریان

 

بهروز صفاریان از داوران بخش آلبوم‌های موسیقی پاپ جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر بود.

 

6/ جایزه بخش ایران فرهنگی: این جایزه به سه آلبوم «شبگرد کولی باد» سهراب پورناظری و روبیک آرتوزوبیان، آلبوم «هزارتوی قفقاز» افشار نامور و فیروز ویسانلو و آلبوم «ری تا روم» سعید نایب محمدی اهدا شد.

 

7/ بخش موسیقی تلفیقی: بهترین آهنگساز: گروه دارکوب به سرپرستی همایون نصیری برای آلبوم «نوکوب».

 

امید حاجیلی و همایون نصیری دو تن از اعضای گروه دارکوب نیز در هیات داوران جایزه باربد حضور داشتند.

 

چند نکته:

 

بعد از این 7 جایزه ای که به اعضای هیات داوران و یا هیات برگزاری داده شده است چند نکته دیگر نیز درمورد این جایزه قابل ذکر است:

 

اول: بخش «بهترین آلبوم با کلام موسیقی ایرانی» علی رغم اعلام قبلی و حتی اعلام نامزدها حذف شد و برگزیده این بخش معرفی نشد!

 

دوم: بنابر اعلام قبلی ستاد برگزاری بیش از 500 اثر تولید شده در قالب آلبوم موسیقی از مهرماه سال 92 تا مهرماه سال 94 در تمامی سبک‌ها بررسی شده است. حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا آلبوم ها در این بازه زمانی 2 ساله بررسی شده اند؟ جایزه ای که سالانه قرار است برگزیدگان موسیقی ایران را معرفی کند، چرا برای اولین سال بازه زمانی 92 تا 94 را مورد بررسی قرار داده؟ آیا انتخاب این بازه زمانی به برنده جایزه اصلی این دوره یعنی آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» که سال 92 منتشر شده، بی ارتباط است؟ آیا انتخاب این بازه زمانی، برای گنجاندن اثر یکی از تاثیرگذارترین برگزارکنندگان این دوره جشنواره به آلبوم های قابل بررسی، نبوده است؟

 

سوم: هنوز لیست مشخصی از داوران بخش تلفیقی و نواحی جشنواره موسیقی فجر منتشر نشده است!

 

چهارم: دسته بندی جوایز جشنواره دقیقا منطبق بر چه متر و معیاری بوده است؟ چرا به بخشی مثل موسیقی نواحی تنها یک جایزه بهترین آلبوم اختصاص یافته؟ آیا در موسیقی نواحی آهنگساز و یا خواننده وجود خارجی ندارند؟ یا چرا در بخش موسیقی پاپ جایزه بهترین آهنگساز نیست و جایزه بهترین تنظیم کننده هست؟! یا چرا در بخش تلفیقی و سایر ژانر ها، بهترین آلبوم با کلام معرفی شد اما آلبوم بی کلام حتی نامزدی هم نداشت؟! و ....

 

پنجم: نگاهی به نوع چینش ژانرها و دسته بندی جوایز نشان از حمایت سفت و سخت مسولین برگزاری جشنواره  از موسیقی سنتی دارد. قطعا هرگونه حمایت از موسیقی سنتی و اصیل ایرانی هیچ ایرادی ندارد و جای بسی تقدیر و تشکر هم دارد. اما پر واضح است که جشنواره موسیقی فجر آیینه تمام نما و ویترین تمامی گونه های موسیقی است و قطعا قرار نیست که جشنواره موسیقی فجر به جشنواره موسیقی سنتی فجر تبدیل. البته که ریشه این نوع نگاه تبعیض آمیز را می توان در خانه موسیقی ایران-بخوانید خانه موسیقی سنتی ایران-یافت.

 

علی مرادخانی: بودجه موسیقی سال آینده ۲ برابر می‌شود

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 14872

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

علی مرادخانی: بودجه موسیقی سال آینده ۲ برابر می‌شود

بودجه موسیقی سال آینده ۲ برابر می‌شود/ تشکر از دولتمردان
بودجه موسیقی سال آینده ۲ برابر می‌شود/ تشکر از دولتمردان

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد سال آینده بودجه بخش موسیقی دو برابر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مرادخانی در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفت: از سخنگوی دولت یازدهم آقای نوبخت، آقای فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر تمام زحماتی که در این یک سال برای ما کشیدند صمیمانه قدردانی می کنم چرا که می دانم امسال، سال بسیار سختی به لحاظ امکانات و بودجه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما خوشحالم که این نوید را بدهم بودجه حوزه موسیقی برای سال آینده دو برابر شده و این باعث مسرت و خوشحالی ما است که توانستیم به این توفیق دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: دوستان عزیز ما بر اساس قولی که رئیس جمهور محترم در دیدار با هنرمندان داد ارکسترهای سمفونیک و ملی را راه اندازی کردیم و این مدیون زحمات همه دولتمردان است. ما این امید را داریم که در برنامه آتی ارکسترها این دو مجموعه نه تنها در ایران بلکه در دنیا هم آثار خود را اجرا کنند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنده بیش از ۱۴ سال به عنوان مدیر مرکز موسیقی وزارت ارشاد فعالیت می کردم و بی اغراق می توانم بگویم که این جشنواره یکی از بی نظیرترین جشنواره های موسیقی فجر بوده و من تاکنون چنین کیفیت و استقبالی را مشاهده نکرده ام اما در این دوره چنین فضای خوبی اتفاق افتاد. به هر ترتیب من از همه دولتمردان عزیز می خواهم که با توجه به هنرمندانی که این گونه با بضاعت خود وارد فضا شده اند توجه بیشتری کنند و انتظارات آنها را نیز برآورده سازند.

وزیر ارشاد: مراقب شئون اسلامی در حوزه موسیقی هستیم

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 14190

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

وزیر ارشاد: مراقب شئون اسلامی در حوزه موسیقی هستیم/انتقاد از برهم زدن کنسرت‌ها

وزیر ارشاد: مراقب شئون اسلامی در حوزه موسیقی هستیم/انتقاد از برهم زدن کنسرت‌ها
وزیر ارشاد: مراقب شئون اسلامی در حوزه موسیقی هستیم/انتقاد از برهم زدن کنسرت‌ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر ضمن تقدیر از روند برگزاری این دوره از جشنواره بار دیگر به موضوع لغو کنسرت های موسیقی در برخی از شهرها اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی جنتی شامگاه اول اسفند ماه در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفت: جشنواره موسیقی فجر جلوه گاه هنر موسیقی است و برگزاری دوره سی و یکم روزهای پرامیدی را برای کسانی که به اعتلای اندیشه اهتمام می ورزند، رقم می زند. بهره گیری اقتصادی از هنر موسیقی بیشتر از هنرهای دیگر است و گردش مالی این هنر همانطور که می دانیم از هنرهای دیگر بیشتر است و ما می دانیم که این هنر ارزشمند در اقتصاد هنر نقش اساسی دارد.

وی افزود: موسیقی با ظرفیت های متنوعی که دارد می تواند به عنوان یکی از بهترین ابزارها در عرصه دیپلماسی عمل کند اما متاسفانه دیده ایم که در برخی از دوره ها پیرامون این موضوع بی توجهی صورت گرفته است. به هر حال من امیدوارم که این هنر بتواند جایگاه خود را پیدا کند. ما این روزها شاهد این هستیم که سرمای زمستان با گرمای موسیقی تعدیل شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه صحبت های خود بیان کرد: حضور پررنگ تماشاگران در سالن های اجرا نشان دهنده علاقه مردم به موسیقی است و این جنس فضاها است که می تواند آرامش دوباره ای را به آنها ارائه کند. به راستی چه چیزی زیباتر از فرهنگ می تواند انسان را به تعقل وا دارد؛ فرهنگی که موسیقی نیز جزوی از آن است بنابراین همه ما باید در کنار تعصبات افراطی به آنچه شرح مقدس مباح دانسته توجه کنیم و به جای بر هم زدن و لغو کنسرت ها به فراگیر شدن هنر ایرانی – اسلامی بپردازیم و بدانیم موسیقی به عنوان بهترین و رساترین شیوه های انتقال فرهنگ و رسیدن به آرامش و فراغت جوانان می تواند نقش اساسی ایفا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: یکی از عوامل بازدارنده تهاجم فرهنگی، حمایت از فرهنگ ایرانی – اسلامی است که نباید پیرامون این موضوع مانع تراشی کرد. متاسفانه طی ماه های گذشته علیرغم صدور مجوزهای قانونی از سوی نهادهای دولتی شاهد لغو کنسرت ها هستیم و عده ای با استفاده از امکانات مختلف تلاش می کنند این ماجرا را عملی خلاف شرع عنوان کنند البته که گاه تخلفاتی از سوی مجریان و حتی مستمعان رخ می دهد اما ما ضمن احترام به همه عقاید و دیدگاه ها، به کسانی که دانسته و نادانسته بی جهت فضا را ملتهب می کنند می گوییم که چنین رویکردی آنچنان که باید، درست نیست.

جنتی تصریح کرد: ما به کسانی که دغدغه دینی دارند اطمینان می دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پاسخگویی به شئون دینی، کاملا با ایجاد یک فضای سالم و قانونمند اجراهای زنده موسیقایی موافق است. بی تردید موسیقی ایرانی در تمام حوزه های آن جایگاه بسیار ارزشمندی دارند کما اینکه بسیاری از حکیمان ما در زمینه موسیقی تبحر بسیار زیادی داشتند. بنابراین ما هرگز نمی توانیم این گنجینه را فراموش کنیم. وزارت ارشاد نیز خود را متعهد به حمایت از موسیقی فاخر می داند و آن را ابزاری برای تلطیف جامعه عنوان می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی فجر گفت: جشنواره موسیقی فجر رویدادی فرهنگی است که امسال با رویکردی جدید، حرفه ای تر و عیارمندتر برگزار شده است و حضور هنرمندان شاخص یکی از ویژگی های بارز این رویداد بود. خوشبخانه جشنواره موسیقی فجر امسال از یک جشن هنری به یک فستیوال حرفه ای جایزه محور ارتقا پیدا کرده است.

جنتی ضمن اشاره به روند برگزاری جایزه موسیقی باربد توضیح داد: از این پس جشنواره موسیقی فجر به آثاری که در طول سال نیز اجرا می شود، توجه می کند. در واقع جشنواره باید برایند اتفاقات یک سال موسیقی باشد. متاسفانه در دوره های پیشین شاهد این بودیم که بخش های مهم موسیقی تبدیل به بخش جنبی شده بود اما در دوره جدید تصمیم گرفتیم که این بخش ها از جمله بخش موسیقی نواحی و موسیقی جوان در زمان مناسب تر به صورت مجزا با قوت و تکیه بر کیفیت برگزار شد البته اگر گروه های جوان فعالیت حرفه ای داشته باشند به طور حتم آثار آنها نیز در معرض داوری قرار می گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی صحبت های خود ضمن تقدیر از دست اندرکاران سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفت: اکنون سی دوره از برگزاری جشنواره موسیقی فجر می گذرد و این سه دهه می تواند چشم انداز مناسبی برای موسیقی و بخش هایی که کمتر به آن توجه شده، باشد.

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر آغاز شد

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 25303

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با اجرای بهروز رضوی آغاز شد

آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با اجرای بهروز رضوی آغاز شد
آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با اجرای بهروز رضوی آغاز شد

 

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، در این مراسم که با اجرای بهروز رضوی آغاز شد، سرپرست دفتر موسیقی در سخنانی اظهار کرد: پس از سه دهه اجرای جشنواره هم‌اکنون به مرحله‌ای رسیدیم که توسعه کیفی از خصوصیات این مرحله است و امیدوارم پس از برگزاری مراسم اختتامیه شاهد حرکت رو به جلوی موسیقی ایران و حضور جدی آن برای توسعه فرهنگ باشیم.

در ادامه مراسم نیز حمیدرضا نوربخش - رئیس سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر - در سخنانی اظهار کرد: بسیار خرسندم که در آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر، از یک آغاز مبارک سخن می‌گویم؛ سرآغازی نیک با افق‌های روشن برای موسیقی.

او ادامه داد: خوشحالم که مهمترین رویداد موسیقی کشور پس از 30 سال دچار تغییرات اساسی شده است. طبیعتاً این رویکرد با مخالفت‌های فراوانی از سوس برخی چهره‌ها و رسانه‌ها و ... همراه بود که گاهی نقدهای مؤثر و گاهی هم پیش‌بینی‌های دلسردکننده ارائه کردند. اما از آنجا که دست‌اندرکاران جشنواره به کارشان ایمان داشتند، نه تنها دلسرد نشدند بلکه با تلاش مصاعف به راهشان ادامه دادند.

نوربخش افزود: بنده با صدای رسا اعلام می‌کنم که باعث مباهات بسیار است که این تغییرات در پس 30 سال تجربه انجام شد.

وی با تاکید بر تاثیر حضور هنرمندان بر اعتباربخشی جشنواره موسیقی، اظهار کرد: این تازه اول راه است و ادامه آن منوط به همکاری تک تک هنرمندان خواهد بود.

رئیس جشنواره موسیقی فجر ادامه داد: بخش بین‌الملل جشنواره که با رویکرد محتوایی ایران فرهنگی برگزار شد، کیفیتی قابل قبول داشت اما کم و کاستی‌هایی هم به ما در این بخش تحمیل شد. در آستانه انتخابات اعلام می‌کنم که هنوز در حوزه دیپلماسی فرهنگی موفق عمل نکرده‌ایم. امیدوارم نگاه این دوره از جشنواره به این مبحث مهم، تاثیرگذارتر باشد. قطعا اگر زحمات مسئولان دوره‌های قبل جشنواره نبود، زحمات این دوره نیز به بار نمی‌نشست.

این مراسم با اجرای فیض علی فیض قوال مشهور پاکستانی ادامه پیدا کرد.

در ادامه، فیلمی پخش شد که طی آن مصطفی کمال پورتراب درباره سه هنرمندی که قرار است در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر مورد تقدیر قرار گیرند، صحبت کرد و از جایگاه هنری آن‌ها سخن گفت.

رافائل میناسکانیان، ملک محمد ملک مسعودی و داوود گنجه‌ای، سه هنرمند پیشکسوتی بودند که با حضور علی جنتی و علی مرادخانی روی صحنه مورد تقدیر قرار گرفتند.

پس از آن، علی جنتی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - پشت تریبون قرار گرفت و سخنانی ایراد کرد.

به گزارش ایسنا، پیش از این مراسم، فرش قرمز سی‌ویکمین دوره جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت پهن شد و تعداد از هنرمندان پیشکسوت و جوان از روی آن عبور کردند.

در این مراسم جمعی از هنرمندان همایون شجریان، خانواده کامکارها، رافائل میناسکانیان، فریدون خشنود، فرشاد رمضانی، علیرضا قربانی، حمید حامی، عبدالحسین مختاباد، محمد سریر، کیخسرو پورناظری، شهرداد روحانی و ... برای حضور در جشن پایانی جشنواره موسیقی فجر از روی فرش قرمز گذشتند و عکس یادگاری انداختند.

همچنین برخی مسئولان نظیر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین فریدون دستیار ارشد رئیس‌جمهور و محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی حضور یافتند.

امسال جشنواره موسیقی فجر از 21 بهمن‌ماه به ریاست حمیدرضا نوربخش و دبیری حسن ریاحی کار خود را آغاز کرد. در این دوره، 63 گروه در سالن‌های مختلف شهر تهران اجرا داشتند، البته برخی گروه‌ها در دو سانس کنسرت دادند و اجرای سه گروه هم لغو شد.

این خبر تکمیل می‌شود...

موسیقی فجر ۳۱ به خط پایان رسآیین پایانی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با برپایی مراسم فرش قرمز در تالار وحدت تهران برگزار شد و برندگان جایزه «باربد» هم معرفی شدند

 

به گزارش خبرنگار مهر، آیین پایانی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر شنبه اول اسفندماه با برپایی مراسم فرش قرمز هنرمندان دعوت شده آغاز شد. در این مراسم که با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت یازدهم و علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران در حال برگزاری است، علاوه بر اجرای چند برنامه مختلف موسیقایی از جمله گروه موسیقی کامکارها، سهراب پورناظری، گروه چارتار و همچنین فیض علی فیض از کشور پاکستان برندگان جایزه موسیقی «باربد» نیز معرفی می‌شوند.

بخش جایزه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر که برای اولین بار به ساختار این رویداد هنری اضافه شده با نام «جایزه باربد» آثار برتر حوزه موسیقی را انتخاب می‌کند.

مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با اجرای بهروز رضوی در شرایطی در حال برگزاری است که ازدحام بیش از حد مردم پشت درهای ورودی تالار وحدت دیده می‌شود. عده ای از تماشاگرانی که موفق به حضور در تالار نشدند به وسیله مانیتورهای نصب شده در سالن انتظار نظاره‌گر مراسم اختتامیه می‌شوند.

۲۰:۲۵ ؛ پخش تیزری از روند برگزاری جشنواره از جمله اجراهای جشنواره و جلسه معاون امور هنری وزیر ارشاد با هیات داوران بخش اول مراسم را تشکیل می داد.

۲۰:۲۹ ؛ همان طور که پیش بینی می شد جمعیت مدعو مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر بیش از ظرفیت صندلی تالار وحدت است و عده زیادی به صورت ایستاده شاهد این مراسم هستند.

۲۰:۳۵ ؛ فرزاد طالبی سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد در ابتدای این مراسم گفت: بعد از سه دهه اجرای جشنواره هم اکنون به مرحله ای رسیدیم که توسعه کیفی از خصوصیات این مرحله است و امیدوارم پس از برگزاری مراسم اختتامیه شاهد حرکت رو به جلوی موسیقی ایران و حضور جدی آن برای توسعه فرهنگ باشیم.

۲۰:۵۰ ؛ حمیدرضا نوربخش رییس سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر نیز در ادامه این مراسم گفت: در این لحظه می خواهم از یک اتفاق مبارک سخن بگویم؛ اتفاقی که می تواند برای هنر موسیقی ای باشد که سال ها در مهجوریت بوده اما علی رغم این مهجوریت در عینیت بخشیدن به حرکت های سیاسی و اجتماعی نقش بسیار پررنگی داشته است.

وی افزود: در ابتدای تغییر رویکرد جشنواره موسیقی فجر با مخالفت هایی از سوی رسانه ها و مدیرانی که در سال های گذشته جشنواره حضور داشتند رو به رو شدیم اما علی رغم این مخالفت ها دلسرد نشدیم و به حرکتمان ادامه دادیم. حال اینجانب امشب با صدای رسا اعلام می کنم که مایه بسی مباهات است که این تغییر پس از سی سال آغاز شد. این آغاز بر شما مبارک. باید همه متوجه باشیم که این اول راه است چرا که هدف اصلی ما بازگشت اعتبار به موسیقی است.

رییس جشنواره موسیقی فجر بیان کرد: باید اذعان نمایم که مشارکت هنرمندان طراز اول در این دوره شگفتی ساز بود. بررسی صدها آلبوم و اهدای جوایز ارزشمند بخشی دیگر از تغییرات مهم امسال است.

نوربخش ادامه داد: بخش بین الملل جسنواره که با رویکرد محتوایی ایران فرهنگی برگزار شد کیفیتی قابل قبول داشت اما کم و کاستی هایی هم به ما در این بخش تحمیل شد. در آستانه انتخابات اعلام می کنم که هنوز در حوزه دیپلماسی فرهنگی موفق عمل نکرده ایم. ضمن اینکه قطعا اگر زحمات مسولین دوره های قبل جشنواره نبود زحمات این دوره نیز به بار نمی نشست.

پس از صحبت های وی گروه فیض علی فیض از پاکستان به اجرای برنامه پرداخت.

۲۱:۰۵ ؛ تقدیر از رافائل میناسکانیان، داوود گنجه ای و ملک مسعودی بخش بعدی آیین اختتامیه سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر بود.

۲۱:۲۵ ؛ در ادامه مراسم جایزه «باربد» در بخش های مختلف به شرح زیر اعلام شد.

بخش موسیقی کلاسیک بهترین آهنگساز: امین هنرمند برای آلبوم «شکوه های بی کلام»

بخش موسيقي کلاسیک بهترین آلبوم: «باغ ایرانی» اثر شهرداد روحانی

شهرداد روحانی بعد از دریافت جایزه خود گفت: این قطعه را برای پدرم ساخته بودم اما زمانی که این کار تمام شد پدرم رضا روحانی از دنیا رفته بود ولی مطمئن هستم حالا که میان ما نیست روحش با من است.

بخش موسیقی تلفیقی بهترین آهنگساز: گروه «دارکوب» به سرپرستی همایون نصیری برای آلبوم «نوکوب»

بخش موسیقی تلفیقی بهترین آلبوم: «ماه و ماهی» اثر حجت اشرف زاده و امین و آرش بیات

حجت اشرف زاده بعد از دریافت جایزه خود از دست گلاب آدینه گفت: از مردم هنر فهم ایران که به ما اعتبار دادند متشکرم اما جای پرویز مشکاتیان را در اینجا خالی می بینم.

بخش موسیقی فیوژن بهترین آلبوم: «گذر» اثر سیاوش روشن

بخش موسیقی پاپ بهترین خواننده: محمد اصفهانی برای آلبوم «شکوه»

اصفهانی بعد از دریافت جایزه خود از دست سالار عقیلی گفت: از تمام کسانی که در باز کردن راه باریکی که میان مردم باز کردم ممنونم. از استاد ملک مسعودی از استاد علی جهاندار که ردیف را پیش او آموختم و از دو اسطوره خودم حسین خواجه امیری و محمدرضا شجریان نیز ممنونم.

بخش موسیقی پاپ بهترین آهنگساز: گروه «چارتار» برای آلبوم «باران تویی»

بخش موسیقی پاپ بهترین آلبوم: «عشق یعنی» اثر فریدون آسرایی و بهروز صفاریان

بهروز صفاریان بعد از دریافت جایزه خود گفت: خیلی خوشحالم که موسیقی پاپ به دید مسئولان جشنواره موسیقی فجر هم جدی شد و از فرمایشات آقای وزیر هم بسیار خوشحالم و امیدوارم اتفاقات خوب هرچه زودتر بیفتد.

فریدون آسرایی هم بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد :خوشحالم که موسیقی پاپ در جشنواره موسیقی فجر جایزه گرفت. من این آلبوم را به همه طرفداران تقدیم می کنم.

۲۲:۰۰ ؛ بعد از اهدای جوایز این بخش سهراب پورناظري و گروهش قطعاتی را اجرا کردند.

هنرمندانی چون محمد اصفهانی، مجید درخشانی، سهیلا پورگرامی، رضا شایسته، لوریس چکناوریان، محمد سریر، داود گنجه‌ای، همایون شجریان، حمیدرضا نوربخش، مجید لطیفی سرشت، بیژن کامکار، نجمه تجدد، هانا کامکار، حجت اشرف زاده، شهرداد روحانی، میلاد کیایی، هوشنگ کامکار، خشایار اعتمادی، اردوان کامکار، پشنگ کامکار نیما دهقان، ارسلان کامکار، قشنگ کامکار، علی تفرشی، رافایل میناسکانیان، حسین رضایی‌نیا، کامبیز گنجه‌ای، تورج شعبانخانی، حسین مهرجردی، عبدالحسین مختاباد، همایون نصیری، صمد طالقانی، آرش پژند مقدم، فرشاد رمضانی، وارطان ساهاکیان، میلاد درخشانی، فریدون خشنود، حمید حامی، کیخسرو پورناظری و علیرضا قربانی از فرش قرمز سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر که در محوطه ورودی تالار وحدت تعبیه شده، عبور کردند.

گلاب آدینه، نادر مشایخی، پدرام کشتکار، فریدون اسرایی، ژیوار شیخ الاسلامی، رازمیک اوحانیان، احسان عبدی‌پور، سهراب پورناظری، ارین کشیشی، اکبر محمدی، محمود عزیزی، محسن علی اکبری، امید حاجیلی، بیژن بیژنی، آرش بیات، پروین بهمنی، وصال عرب زاده، داریوش پیرنیاکان، بهرام جمالی، فرزاد طالبی، فرمان فتحعلیان، شروین مهاجر، نصرالله ناصح پور، اردشیر کامکار، مظفر شفیعی، محمدرضا چراغعلی، جاوید مجلسی، هنگامه اخوان، آزاد میرزاپور، علی پژوهشگر، رضا مهدوی، حسن ریاحی، محمد سعید شریفیان، علی اکبر مرادی، فرهاد اصلانی، سیدمحمد میرزمانی و اصغر عربشاهی از دیگر چهره‌هایی هستند که در مراسم اختتامیه جشنواره سی و یکم موسیقی فجر حضور پیدا کردند.

این گزارش در حال تکمیل است...

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت