شاهین فرهت: معرفی آثار بزرگان موسیقی ایران، اقدامی ارزنده است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 598

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهین فرهت: معرفی آثار بزرگان موسیقی ایران، اقدامی ارزنده است

موسیقی هنری ایران: فرهت گفت: معرفی آثار بزرگان موسیقی ایران، اقدامی ارزنده است که باید از سوی مراکز هنری صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شاهین فرهت آهنگساز برجسته ایرانی گفت: ورود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به هنر، بزرگترین خدمت را به فرهنگ ما می‌کند و اقدام به انتشار آلبوم "ردیف موسیقی ایرانی با روایت نی " از استاد حسن کسایی، که یکی از بنیانگذاران مکتب موسیقی نو در ایران و ردیف ایرانی است، یکی از همین خدمات به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: ورود شهرداری به کار هنری، خیلی موثر است. در خیلی از شهرهای دنیا، شهرداری‌ها اصلا به این امور نمی‌پردازند که ما می‌پردازیم. ایجاد سازمان جداگانه‌ای به نام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و طراحی پروژه‌هایی که بیشتر در حمایت از هنرمندان و خلق آثار است، شاهدی برای این موضوع است. من آرزویم این است که علاوه بر سفارش کار به آهنگسازان جوان، از متخصصان هم نظر بخواهند که چگونه می‌شود که هم بازده و هم سطح فرهنگ جامعه بالا برود.

وی درباره تلفیق شور جوانی با تجربه و دانش گذشتگان، اظهار داشت: نیروهایی که دارای فرهنگ قدیمی و تجربه هستند، اگر با نیروی جوان همکاری کنند، شاهد به‌وجود آمدن هنرمندان خوبی برای آینده خواهیم بود. الان ما در شروع کاریم و فرهنگ موسیقایی‌مان با این‌همه غنا، به صورت خام است و باید روی آن کار کرد. همین یادکردن از هنرمندان گذشته، مثل آقای کسایی یا جلیل شهناز و ...، و معرفی آثار آنان به جامعه، سبب می‌شود که قلب‌ها آرامش بهتری پیدا بکند.

وی در پایان، استاد سیدحسن کسایی را یکی از بنیانگذاران مکتب موسیقی نو در ایران و ردیف ایران و ملودیست بزرگی دانست.

آلبوم "ردیف موسیقی با روایت نی استاد سیدحسن کسایی " شامل چهار لوح فشرده از گوشه‌های دستگاه‌های موسیقی ایرانی، از آخرین تولیدات مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که با حمایت موزه موسیقی و توسط موسسه آوای باربد، بتازگی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بیست و دوم دی هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131