امین‌الله رشیدی از چاپ کتابش به‌طور کامل انصراف داد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 676

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امین‌الله رشیدی از چاپ کتابش به‌طور کامل انصراف داد

موسیقی هنری ایران: امین‌الله رشیدی از انتشار کتابش باعنوان «ایران در رهگذر زمان» صرف‌نظر کرد و گفت: می‌خواستم این کتاب را به دوستانم علی تجویدی، پرویز یاحقی، پرویز مشکاتیان و... تقدیم کنم اما عمرشان کفاف نداد. حالا می‌ترسم عمر خودم نیز به سرآید و آروزی چاپ این کتاب را به گور ببرم.

امین‌الله رشیدی(خواننده پیسکسوت) که کتاب «عطر گیسو» را پیش ازاین منتشر کرده است به خبرنگار ایلنا گفت: کتاب «ایران در رهگذر زمان» ادامه‌ی کتاب «عطر گیسو» بود که در زمان دولت اصلاحات منتشر شده است.

وی افزود: متاسفانه هم‌اکنون پنج سال است که برای انتشار این اثر مکتوب که بخشی از تاریخ این سرزمین است؛ به وزارت ارشاد مراجعه می‌کنم اما دیگر از بهانه‌گیری‌های ممیزان ارشاد خسته شده‌ام و بر آن شده‌ام تا کتابم را با آن همه حذفیات غیرمنطقی که ارشاد قصد دارد در کتاب اعمال کند، دیگر منتشر نکنم.

رشیدی درباره‌ی تعداد و کم و کیف موارد اصلاحی وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: تعداد موارد حذفی نزدیک به ۸۰ مورد بوده است که بسیاری از آنها غیرمنطقی است. به همین دلیل منتشر نشدن کتاب بهتر از اصلاح این موارد است.

این خواننده پیشکسوت؛ درباره‌ی بعضی از این موارد اصلاحی گفت: به فرض مثال؛ یک تابلو نقاشی اثر اکبر تجویدی(برادر علی تجویدی) با شعری از باباطاهر در کتاب آورده شد با این مضمون که: اگر دستم رسد بر چرخ گردون/ از او پرسم که این چون است و آن چون/ یکی را می‌دهی صد گون نعمت/ یکی را نان جو آغشته در خون» اما ممیزان ارشاد می‌گویند شعر باباطاهر باید از کتاب حذف شود.

از دیگر موارد اصلاحی می‌توان به حذف عکس ابوالحسن خان صبا و دختر وی که پیانو می‌نوازد، حذف عکس بنده به همراه همایون خرم در انجمن فرهنگی آمریکا، حذف داستان رفت و آمدها به خانه بروجردی‌ها در کاشان که بارها در تلویزیون آن را روایت کرده‌ام، حذف برخی طنزها از مجله توفیق، حذف شعر «رقص کولی» سروده‌ی نصرت رحمانی، حذف روایت حاجی‌ها اثر ناصر خسرو و... اشاره کرد.

این هنرمند که هم‌اکنون تهیه و انتشار یک آلبوم موسیقی را نیز در دست دارد، اظهار داشت: در این کتاب اشاره به سابقه‌ی استفاده از مواد مخدر در دوره‌های مختلف ایران داشته‌ام که گفته‌اند آن را نیز باید حذف کرد. همچنین شعری از سیف فرغانی که ۷۰۰ سال پیش درباره‌ی حمله‌ی مغول‌ها به ایران سروده شده نیز از موارد حذف در کتاب است.

رشیدی افزود: من در نامه‌ای به مسئولان وزارت ارشاد تاکید کرده‌ام که این کتاب در ادامه‌ی کتاب «عطر گیسو» است که منتشر شده اما آنها به صراحت اعلام کردند که اگر در دوران ما بود آن کتاب نیز اجازه‌ی نشر پیدا نمی‌کرد!

چهارم بهمن هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131