با نظارت حسین علیزاده؛ دستور مقدماتی تار و سه‌تار نوشته جهانشاه صارمی منتشر شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 695

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با نظارت حسین علیزاده؛ دستور مقدماتی تار و سه‌تار نوشته جهانشاه صارمی منتشر شد

موسیقی هنری ایران: دستور مقدماتی تار و سه‌تار (کتاب اول) بر اساس گردآوری روح‌الله خالقی، با آموزش و روش تدریس جهانشاه‌ صارمی و نظارت حسین علیزاده منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فارس‌، کتاب‌های دستور مقدماتی تار و سه‌تار روح‌الله خالقی به علت گسترش زمینه تدریسشان از جایگاه ویژه‌ای در آموزش این دو ساز برخوردار است. بر این اساس هدف از انتشار این کتاب برطرف کردن کاستی‌های آموزشی در زمینه اجرای صحیح تکنیک‌ها و آموزش‌های تئوریک و عملی مورد نیاز هنرجویان تار و سه‌تار است.

جهانشاه صارمی که خود از هنرآموخته‌گان مکتب حسین‌علیزاده است و تجربه سال‌ها تدریس، همکاری در چندین کتاب معتبر موسیقی و سرپرستی گروه نهفت را در کارنامه خود دارد، در مقدمه‌ی این کتاب نوشته است: از آنجا که کتاب‌های دستور مقدماتی تار و سه‌تار روح‌الله خالقی بیشتر جنبه گردآوری قطعات را دارند، در این کتاب علاوه بر آموزش‌های عملی و تئوری مورد نیاز هنرجویان سعی شده است هر درس همراه با توضیحات و جنبه‌های آموزشی آن مطرح شود تا کتاب به متد آموزش نزدیک‌تر شود.

همچنین در ادامه آورده است: برای دستیابی به روش آموزشی جامع، بخش‌هایی چون آموزش‌های تئوری مقدماتی به انضمام کلیه‌ آموزش‌های تئوریک مورد نیازِ هر درس در مجموعه درس‌های کتاب، تمرین‌های بخش‌های تئوریک، آموزش‌های عملی ویژه‌ تار و سه‌تار به انضمام طراحی‌های مربوط به آنان، آموزش اجرای تکنیک‌های اجرایی در تار و سه‌تار، تجزیه و تحلیل درس‌ها و ارائه آموزش‌های لازم برای اجرای آنان در ذیل هر درس، اشعار درس‌هایی که در کتاب خالقی موجود نبودند و نگارش اشعار در زیر نت‌ها برای سهولت در تطبیق آنان با ملودی به کتاب دستور مقدماتی تار و سه‌تار روح‌الله خالقی افزوده شده‌اند.

صارمی، نظارت استادش حسین علیزاده بر روند تدوین مطالب را یکی از بارزترین وجوه این کتاب عنوان کرده است.

دستور مقدماتی تار و سه‌تار (کتاب اول) در ۱۳۲ صفحه توسط انتشارات موسیقی عارف و با همکاری مرکز موسیقی نهفت منتشر شده است.

دوم مهر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131