سفر علی رهبری به ایران متوقف شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1031

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سفر علی رهبری به ایران متوقف شد

موسیقی هنری ایران: چرایی عدم سفر علی رهبری به ایران که در جریان کش و قوس‌های خبری؛ همچنان مبهم مانده، با نقطه‌ی روشنی دست نیافت مگر اینکه اعلام شد: حضور علی رهبری در ایران و ماجرای هدایت ارکستر زهی پارسیان توسط وی تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

نیما زاهدی(سخنگوی ارکستر زهی پارسیان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اعلام این خبر گفت: قرار بود اسفند ماه سالجاری با هدایت، علی رهبری یک اجرا برای چند شب در تهران داشته باشیم که این اجراها با هدایت علی رهبری کاملا متوقف شد.

وی افزود: البته اکنون پیشنهادهایی از طرف انجمن موسیقی منوط به همراهی یک رهبر ایتالیایی و همچنین حضور این ارکستر در جشنواره موسیقی فجر داریم که این موضوع فعلا در مرحله‌ی مذاکره است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دلیل توقف اجرای مهرماه به ناهماهنگی با انجمن موسیقی برمی‌گردد یا خیر، خاطرنشان کرد: برنامه‌ی ارکستر زهی تقریباً از دو ماه قبل هماهنگ شده بود. اخیرا مشکلاتی در حوزه‌ی نوازندگان سازهای بادی به دلیل عدم همراهی انجمن موسیقی به وجود آمده بود. این مشکل درحالی به وجود آمده بود که پیش از این توافقات لازم برای حضور نوازندگان سازدهی بادی برنجی ارکستر سمفونیک تهران در ارکستر زهی حاصل شده بود. شاید بهتر بود مقام عالی‌رتبه‌ی حوزه‌ی موسیقی می‌دانست که تعداد نوازندگان سازهای بادی برنجی در ایران به تعداد انگشتان دست است که آنها هم در ارکستر سمفونیک تهران می‌نوازند لذا به آنچه پیش از این مقرر شده بود، پایبند می‌ماندند.

زاهدی ادامه داد: طی صحبت‌هایی که با رئیس انجمن موسیقی مبنی بر استفاده از این نوازنده‌ها داشتیم، مطرح شد که شاید نوازنده‌های ارکستر نتواند در بعضی از تمرین‌‌ها حضور داشته باشد اما قرار نبود به دلیل اجرای «سمفونی دفاع مقدس» در شهرستان، برنامه‌ی ارکستر زهی پارسیان تحت‌الشعاع قرار داده شود.

لازم به ذکر است که؛ هفته گذشته بابک رضایی(مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) به ایلنا گفته بود: شخصا با علی رهبری مشکلی ندارم اما آمدن رهبری منوط به سیاست‌های هنری است و از دست من خارج است.

رضایی؛ اعلام کرد که تصمیم بر آن است تا «ارکسترهای سازهای بادی برنجی» که به دلیل خدمت سربازی نوازنده‌ها ازهم پاشیده بود، دوباره راه‌اندازی شود. او از دستور معاون هنری برای راه‌اندازی ارکستر جوانان سخن گفت اما درباره سیاست‌های هنری وزارت ارشاد درباره علی رهبری و اینکه رهبری؛ با چه استدلالی به ایران دعوت نمی‌شود، سخنی نگفت.

چهاردهم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131