ساخت "دف" با روش ابداعی و دریافت مهر اصالت یونسکو توسط یک هنرمند زنجانی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1158

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساخت "دف" با روش ابداعی و دریافت مهر اصالت یونسکو توسط یک هنرمند زنجانی

موسیقی هنری ایران: یک سازنده‌ی ساز در زنجان با اشاره به لزوم حمایت از فعالان این عرصه، گفت: فرهنگ ساخت سازهای سنتی باید در سطح جامعه اشاعه یابد.

وحید شب‌بویی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه هنرمندان سازنده سازهای سنتی و آیینی، از جایگاه مطلوبی در سطح جامعه برخوردار نیستند، تصریح کرد: این هنر به عنوان یک شغل در سطح جامعه مطرح نیست، لذا هنرمندان این عرصه تنها با انگیزه های شخصی و بدون هرگونه چشم داشت مالی، فعالیت می‌کنند.

این سازنده ساز که با ساخت ساز دف با استفاده از روش ابداعی، موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو شده است، اظهار کرد: برای تعیین جایگاه این هنر، باید بسترسازی لازم صورت بگیرد.

شب‌بویی با اشاره به ویژگیهای اثر خود، خاطرنشان کرد: دف نوعی ساز کوبه‌ای است که از گذشته تاکنون به وسیله خم کردن چوب درختان بید و سپیدار ساخته می‌شود، اما در روش ابداعی خود دیگر نیازی به خم کردن چوب نیست، لذا محدودیت انتخاب نوع چوب از میان برداشته شده است.

وی افزود: در این روش مدت زمان صرف شده جهت ساخت ساز کاهش می‌یابد و ساز ساخته شده از لحاظ ظاهری نیز جلوه مطلوبتری دارد.

این هنرمند زنجانی با اشاره به دریافت مهر اصالت یونسکو، تصریح کرد: پس از انجام آزمون و خطا و بهره‌گیری از تجارب نوازندگان باتجربه، موفق به ابداع روش نوین ساخت دف شدم و این اثر پس از بررسیهای انجام شده، شایسته دریافت مهر اصالت یونسکو شناخته شد.

هجدهم بهمن هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131