اپرت آوازی «شیخ صنعان» ساخته شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 998

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اپرت آوازی «شیخ صنعان» ساخته شد

موسیقی هنری ایران: اپرت آوازی «شیخ صنعان» با شعری از حسین اسرافیلی و آهنگسازی عباس آزاد به سفارش حوزه تولید اداره کل نغمات آیینی و رادیو نوا ساخته شد.

به گزارش ایسنا، این اثر در ۱۰ قسمت و بصورت یک داستان آوازی و عارفانه به بیان مثنوی ارزشمند شیخ صنعان حکیم عطار نیشابوری می‌پردازد. کلام این اپرت با نثری مسجع به‌ همراه اشعاری موزون با تکیه بر اصالت موضوع در سبک و سیاق ادبیات کلاسیک ایرانی نوشته و سروده شده که این مهم توسط استاد حسین اسرافیلی - شاعر پیشکسوت و آیینی کشورمان انجام گرفته است.

هر پرده از این اپرت شامل مقدمه‌ای گفتاری است که با صدای بهروز رضوی نقل شده و قبل از هر قسمت مخاطب را در جریان روند داستان قرار داده و او را با موضوع پیش رو پیوند می‌دهد.

سلیقه آهنگساز در انتخاب دستگاه‌ها و آوازهای موسیقی ایرانی متناسب با ریتم و حال و هوای هر قسمت از اثر، درخور توجه است.

«چهارگاه» برای توصیف فضایی که در آن جنون عشق به جنگ با شیخ آمده،«همایون» برای بیان حالت دعا و اعتکاف مریدان،«آواز دشتی» و «بیات راجه» جهت به تصویر کشیدن خواهش و درخواست مریدان از شیخ مبنی بر عدم ورود به ماجرای داستان و ... نمونه‌هایی از این انتخاب‌هاست.

تنظیم این اثر بدون استفاده از هرگونه ابزار و افکت‌های موسیقایی انجام شده و سوال و جواب هم‌خوانان و هم‌اوایان، تحریرهای بین جملات موسیقی و تکیه بر اصل ملودی محوری در نهایت کار تنظیم این اپرت را تشکیل می‌دهند.

هنر آواز ایرانی در توصیف ظرایف و دقایق ادبیات کلاسیک ایران و نقش آن در انتقال مفاهیم موجود در آن مورد توجه است و بهره‌گیری از این پتانسیل بالا در چنین آثاری اهمیت دارد.

قطعه پنجم این اثر که لحظه دیدار شیخ و دختر ترسا را بیان می‌کند توسط دو هم‌آواز در نقش‌های مقابل اجرا شده است و یک دوئت در فرم آواز ایرانی را تشکیل داده است.

استفاده از پرده دشتی در درجه سوم دستگاه ماهور و تکرار آن در یک اکتاو دیگر باعث تاکید و تسهیل در دریافت معانی شعر این قسمت شده است. شکسته، راک و خاوران از دیگر گوشه‌های دستگاه ماهور است که در این قطعه اجرا شده‌اند.

این اثر با آهنگسازی عباس آزاد و با هنرمندی خوانندگان و هم‌آوایانی همچون پوریا اخواص، صابر نظرگاهی، فردین لاهورپور، ابراهیم احمدی، محمد اصغری و محمد هاشم احمدوند ساخته شده است.

هجدهم بهمن هشتاد و نه