علی مرادخانی موسیقی هنر مقدسی است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 794

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

علی مرادخانی موسیقی هنر مقدسی است

موسیقی هنری ایران: معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موسیقی، هنر مقدسی است که باید به آن توجه جدی شود، زیرا موجب معرفت‌افزایی در جامعه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، علی مرادخانی در اختتامیه سومین جشنواره موسیقی «آوای امید» استان زنجان که به میزبانی سالن هلال‌ احمر زنجان برگزار شد، اظهار کرد: شور و اشتیاقی را که در این مراسم شاهد آن بودم، حاکی از علاقه مردم استان زنجان به هنر موسیقی است، زیرا کمتر کسی حوصله حضور چند ساعته در این‌گونه جشنواره‌ها را می‌تواند داشته باشد، مگر این‌که علاقه‌مند به این هنر باشد که خوشبختانه امروز مردم این دیار با حضور گرم‌شان ثابت کردند که دوست‌دار هنر و هنرمند هستند.

وی ادامه داد: لازمه برگزاری جشنواره‌های این‌چنینی، داشتن امکانات و هنرمندان خوب است. همچنین این‌گونه حرکت‌ها موجب افزایش انگیزه در افراد می‌شود تا تلاش بیشتری در به تکامل رساندن این هنر داشته باشند.

مرادخانی با بیان این‌که موسیقی، زبان ملت‌هاست، گفت: وقتی به کلام نیاز نباشد، موسیقی جان‌مایه سخن می‌شود و از زبان دل هنرمند، در قالب موسیقی جاری می‌شود.

او بیان کرد: موسیقی، هنر مقدسی است، پس ضروری است تا نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشیم، زیرا هر اندازه نگاه ما به این حوزه جدی باشد، موجب معرفت‌افزایی عمومی در این زمینه می‌شود. امروزه ۸۰ درصد فعالیت‌های صداوسیما در حوزه موسیقی است که سیاست‌گذاری دولت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این اصل قرار گرفته است که لزوما این‌گونه فعالیت‌ها را دولت انجام ندهد و از ورود بخش خصوصی به این بخش استفاده و حمایت شود، این امر موجب مردمی شدن فعالیت‌ها در این بخش می‌شود.

مرادخانی گفت: وجود خانه هنرمندان ایران، اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا موجب می‌شود فعالیت‌ها در جریان روز و علمی دنبال شود که خوشبختانه استان زنجان توانسته است خود را به این عرصه نزدیک کند.

او اظهار کرد: در سایر حوزه‌های هنری از جمله تئاتر و هنرهای تجسمی نیز خواستار اجرای چنین برنامه‌هایی هستیم که خوشبختانه استان زنجان از استعدادهای خوبی در این زمینه برخوردار است که باید به این استعدادها، رسیدگی اساسی و جدی شود. خوشبختانه استانداری و شورای شهر استان آمادگی خود را در حمایت و پشتیبانی از هنر اعلام کرده‌اند که این امر موجب رشد و شکوفایی استعداهای هنرمندان در سایر عرصه‌های هنری می‌شود. به‌تازگی وجود آثار هنرمندان در حوزه هنرهای تجسمی و آثارشان در حراجی‌های بزرگ و معتبر دنیا با قیمت‌های بالا، نشان از نزدیک شدن هنرمندان و پا گذاشتن به عرصه‌های رقابتی در دنیا را دارد.

مرادخانی افزود: برگزاری جشنوارهای مختلف موجب می‌شود تا ما هنرمندان خوش‌ذوقی را به جامعه معرفی کنیم و دنیا از این هنرمندان در مراسم مختلف برای برگزاری برنامه خود دعوت کند. امیدواریم سال آینده شاهد ارتقای هنر موسیقی در این استان و کشور باشیم.

در ادامه این مراسم، علی ترابی - مدیر انجمن موسیقی ایران - نیز اظهار کرد: استقبال از موسیقی «آوای امید» بی‌نظیر است. این استقبال و کیفیت برگزاری آن، برای سایر استان‌ها مثال‌زدنی است و دامنه گسترده زیادی دارد. جای بسی خوشحالی و خرسندی است که فرهنگ و هنر جایگاه خود را در این دیار به‌خوبی یافته است.

او یادآوری کرد: طبق سنت هر ساله، شهریورماه شاهد برگزاری موسیقی جوان هستیم که برگزیدگان این جشنواره استانی می‌توانند در آن حضور موفقی داشته باشند و آثارشان در سطح ملی ارائه شود. تشکیل انجمن موسیقی استان زنجان نیز می‌تواند به آینده موسیقی این دیار کمک کند و امیدواریم در آینده شاهد استفاده خوب از این انجمن باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز گفت: جشنواره «آوای امید» فعالیت خود را پس از ۹ سال تعطیلی از سال ۹۲ آغاز کرد که در این جشنواره هنرمندان در دو بخش تک‌نوازی و گروه‌نوازی به مدت هفت روز به رقابت می‌پردازند. در بخش تک‌نوازی شاهد حضور ۲۴ ساز و در بخش گروه‌نوازی ۱۸ گروه شرکت‌کننده داشتیم.

ناصر مقدم بیان کرد: حضور خانواده‌ها در کنار فرزندان‌شان یکی از جلوه‌های دیدنی این جشنواره بود. این استقبال باشکوه نشان از روح هنردوستی مردم زنجان دارد، ولی نکته‌ای که باید در این زمینه متذکر شد، این است که جشنواره یک عرصه رقابتی است که افراد باید تمام تلاش خود را برای داشتن یک رقابت خوب به‌ کار گیرند.

او ادامه داد: استان زنجان از نظر فرهنگ هنر دینی و سیاسی همواره در کشور پیشتاز بوده است. خلق اولین راهپیمایی زنان در زمان انقلاب از سوی زنان حماسه‌ساز زنجان در تاریخ ثبت شده است و حضور شهدای غواص خط‌ شکن، یکی دیگر از عرصه‌های دلاوری مردم این دیار را به‌نمایش می‌گذارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: در عرصه هنر موسیقی در دو سال اخیر، شاهد برگزاری ۲۳ کنسرت در استان بودیم که دو مورد از این کنسرت‌ها در مجموعه شش‌هزار نفری برگزار شد. این در حالی است که در هشت سال گذشته فقط ۱۴ کنسرت موسیقی در استان برگزار شد که این روند حاکی از آشتی دوباره مردم استان با موسیقی است.

نوزدهم بهمن نود و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131