سیدخیال یادگاری، نوازنده تنبور درگذشت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1204

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیدخیال یادگاری، نوازنده تنبور درگذشت

 

موسیقی هنری ایران: سیدخیال یادگاری تنبورنواز برجسته خطه کرمانشاه چند روز قبل در سن 81 سالگی و در سکوت خبری درگذشت.

سیدخیال یادگاری که جزو مهمترین راویان موسیقی تنبور در کشورمان محسوب می شود روز سه‌شنبه 20 بهمن در سکوت خبری و بی اطلاعی مسئولان و موزیسین ها در منزل شخصی خودش در روستای سیمانی کرمانشاه درگذشت.

 

سیدخیال یادگاری توانسته بود 105 مقام موسیقی کشورمان را با همکاری محمدرضا درویشی و بهمن کاظمی ضبط کند. بازسازی مقام میرزا حسن خانی، مقام‌های مجنونی و سحرخوانی از مهمترین آثار هنری او محسوب می‌شوند.

 

سید خیال یادگاری در سال 1313 در روستای سیمانی سفلی کرمانشاه متولد شد. او مقام دان و مقا م خوان و نوازند برجسته تنبور و یکی از مهمترین راویان مقامات تنبور در دوران معاصر محسوب می شود که بیش از 104 مقام روایت می کرد.

 

 این تنبور نواز برجسته از شاگردان استاد سرخ آ و پدرش سید فتاح یادگاری بوده است. از شاگردان سیدخیال یادگاری نیز می توان به مرحوم سید ناصر یادگاری اشاره کرد.

بیست و ششم بهمن نود و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131