یک هفته جشنواره به مناسبت نودمین سال زندگی موسیقیدان مجار

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 863

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک هفته جشنواره به مناسبت نودمین سال زندگی موسیقیدان مجار

دیورچ گورتاجدیورچ گورتاج

 

موسیقی هنری ایران: به مناسبت بزرگداشت دیورچ گورتاج موسیقدان، آهنگساز و رهبر ارکستر مجار، یک فستیوال موسیقی یک هفته ای در بوداپست برگزار می شود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، این موسیقدان ۹۰ ساله که اکنون روی اپرایی بر اساس نماشنامه ساموئل بکت نویسنده ایرلندی کار می کند در مورد روش کار کردن می گوید: کاغذهایم این جا است و من جلوی پیانو می نشینم. همیشه اول باید پیانو را لمس کنم. حتی اگر نمی خواهم بنوازم. به من احساس اطمینان می دهد.

 

هیلاری سامرز خواننده بریتانیایی این اپرا می گوید: اپرا از نظر آوایی خیلی خوب نوشته شده و برای خواندن و صدا سخت نیست. اول باید به تنهایی یاد بگیری، بعد با پیانیست کار می کنی و فکر می کنی عالی است. بعد جلوی استاد اجرا می کنی. سبک او متفاوت و کارش بسیار دقیق است.

 

نمایشنامه «بازی آخر» ساموئل بکت، داستانی از پوچی زندگی و انحطاط اخلاقی دو شخصیت در رویایی رو با مرگ است. این اثر ساموئل بکت مانند «در انتظار گودو» از مهمترین آثار نویسنده ایرلندی محسوب می شوند.

 

اولین شب و ضیافت کنسرت تولد این رهبر اکستر و آهنگساز ۹۰ ساله با تشویق و هدایای دوستداران او همراه شد. تمام کنسرت های جشنواره «گورتاج ۹۰» با سرعت فروش رفتند. این استاد ۹۰ ساله اکنون در شهر بوردو در جنوب فرانسه زندگی می کند.

 

چهارم اسفند نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131