برخی مشاوران پرنفوذ از موفقیت‌های ارکستر خوشحال نیستند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 823

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برخی مشاوران پرنفوذ از موفقیت‌های ارکستر خوشحال نیستند

ثبت قرارداد یکساله در دست مرادخانی
برخی مشاوران پرنفوذ از موفقیت‌های ارکستر خوشحال نیستند
برخی مشاوران پرنفوذ از موفقیت‌های ارکستر خوشحال نیستند
موسیقی هنری ایران: رهبری می‌گوید: سرنوشت و آینده ۷۵ نفر نوازنده‌ی ارکستر فقط و فقط در دست آقای مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ علی رهبری (مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران) که این روز‌ها مشغول برگزاری کنسرت‌های خارجی خود است؛ از عقد قرارداد یکساله بنیاد رودکی با نوازندگان ارکستر خبر داد و گفت: ارکستر سمفونیک تهران در تمام ۱۲ ماه با مشکلات مختلف مالی و به خصوص اداری روبرو بوده و با امکاناتی بسیار ناچیز ولی با نظمی بی‌نظیر به کار خودش با رهبران و سولیست‌های مختلف می‌ه‌مان ادامه داده است.

ارکس‌تر سمفونیک تهران هنوز ۴۰ درصد امکانات ارکستر انتالیا را ندارد

وی افزود: من تا بحال ۶ بار مدیر هنری بوده‌ام و با بیش از ۱۲۰ ارکستر سمفونیک در تمام قاره‌ها کار کرده‌ام ولی در هیچ کشوری نوازنده‌هایی با این از خودگذشتگی ندیده‌ام. ارکستر سمفونیک دولتی انتالیا برنامه‌ها، سولیست‌ها و رهبرانش مانند ۱۲ ماه گذشته خیلی شبیه به ارکستر سمفونیک تهران بوده با این تفاوت که ارکستر تهران فقط به امید من و آقای مرادخانی است و اینکه سرانجام در اسفند ماه انشااله وضع قرارداد نوازنده‌ها روشن خواهد شد. کسانی که در تمام این ماه‌ها همه مشکلات مالی و اداری را تحمل کرده و با عشق و علاقه کار کرده‌اند.

او ادامه داد: ارکستر سمفونیک تهران هنوز ۴۰ درصد امکانات ارکستر انتالیا را هم ندارد ولی با امید و زحمت فراوان کیفیت کارش را طوری نشان داده که به خاطر آن ۳ ماه دیگر به نمایندگی از طرف ایران به کشور چین می‌رویم و در کنسرت اختتامیه فستیوال بین‌المللی شانگای با برنامه‌ای که برای کنسرت افتتاحیه جشنواره فجر اجرا کردیم؛ کنسرت خواهیم داشت.

رهبری همچنین درباره سفر ارکستر ایران به اتریش توضیح داد: به خاطر زحمت شبانه روزی همین بچه‌ها؛ ما سال آینده برای کنسرت افتتاحیه فستیوال بروکنر به نمایندگی از طرف ایران به کشور اتریش دعوت شده‌ایم. این دعوت و حضور برای خیلی از ارکس‌تر‌ها یک آرزو بیشتر نیست.

مسئولان‌شناختی از موفقیت‌های ارکستر سمفونیک ندارند

مدیر هنری ارکستر سمفونیک ضمن ابراز تاسف از اینکه مسئولان‌شناختی از موفقیت‌های این حوزه ندارند؛ گفت: در ایران مسئولان با این رشته آشنایی ندارند و ممکن است حد اهمیت این موفقیت‌ها را برای یک کشور درک نکنند. در حالی که در کشورهای عربی همسایه که خودشان ارکستر ندارند؛ آنقدر این مسئله مهم است که خودشان ارکستری از خارج آورده‌اند.

وی افزود: البته به عقیده من هیچکدام از مسولین هیچ گناهی ندارند ولی شاید لازم باشد مثل پدر و مادرهای ما هم که آشنایی زیادی با این رشته فرهنگی نداشتند؛ بیشتر مطالعه کنند و از افراد مورد اطمینان اطلاعات بدست بیاورند. افرادی هستند که به عنوان مشاور فقط منافع خود و دوستان خود را می‌بینند و مسئولان را آگاهانه در سطح خودشان نگه داشته‌اند. این افراد حتی به کنسرت‌های ارکستر سمفونیک نیامده‌اند.

این رهبر ارکستر ادامه داد: به همین دلیل هم عده‌ای با نفوذ؛ از موفقیت‌عده‌ای‌های روز افزون ارکستر خوشحال نیستند. همین ارکستر با عمر کوتاهش قطعات ۱۱ آهنگساز ایرانی را برای موسسه ناکسوس برای اولین بار در ایران در بالا‌ترین سطح ضبط کرده است.

مرادخانی وعده افزایش بودجه ارکستر را داده است

رهبری با بیان اینکه ارکستر سمفونیک تهران بعد از یکسال هنوز قرارداد درستی در دست ندارد؛ بیان کرد: امید ما فقط به فقط به قول آقای مرادخانی است که چندین بار اشاره کرده‌اند سال آینده این مشکلات برطرف خواهند شد و به خصوص بعد از کنسرت افتتاحیه جشنواره فجر به بنده گفتند خیالتان راحت باشد قرارداد شما و نوازنده‌ها مشکلی ندارد و بودجه ارکستر در سال آینده بالا‌تر هم خواهد رفت.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران درباره رقم قراردادهای ارکستر توضیح داد: ما برای نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران با یک هیات ژوری بین المللی برای اولین بار آزمونی برگزار کردیم و الان لیست ۷۵ نفری برای امضا کردن آماده شده است. از نظر دستمزد‌‌ همان دستمزدی در نظر گرفته شده که ۱۲ ماه پیش پیش بینی شده بوده یعنی یک میلیون و پانصد کمترین؛ دو میلیون گروه دوم؛ دو میلیون و پانصد گروه سوم و سه میلیون برای سه کنسرت مایستر در ماه در نظر گرفته شده است.

مسئولان خانه موسیقی نزدیک ارکستر هم نیامدند

رهبری ادامه داد: ما اگر در کشور دیگری بودیم، در این ۱۲ ماه برای دریافت کمک می‌رفتیم سراغ خانه به اصطلاح موسیقی ولی در ایران نیازی نبود چون که آن‌ها خودشان تمام مشکلات ما را می‌دانستند اما نه تنها به این ۷۵ نوازنده کمکی نکردند بلکه برای راضی نگه داشتن منافع رفقای خودشان حتی نزدیک ارکس‌تر سمفونیک هم نیامدند.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران همچنین درباره ارکستر سمفونیک با شهرداری تهران گفت: در این باره هنوز خبری نشده ولی باعث افتخار و خوشحالی من شد وقتی شنیدم آقای مختاباد پیشنهاد مرا برای حمایت و تشکیل ارکستر سازهای ملی قبول کرده‌اند و برای آن آزمون گذاشته‌اند به خصوص با رهبر منتخب من استاد اسماعیل تهرانی.

 کارهای بالا‌تر ظرفیت تان را قبول نکنید

او با انتقاد از شرایط موسیقی اظهار داشت: به نظر من خانه و جشنواره موسیقی که هر دو گرفتاری‌های فراوانی در ایران پیدا کرده‌اند؛ هیچگونه اشکال اساسی ندارند. فقط باید مسولین مالی و به اصطلاح هنری و مشاورین پشت پرده‌اش جایشان را با ایرانیان قوی‌تر عوض کنند. لطفا از برخی آقایان در خانه موسیقی درس بگیرید و حتی در صورت اصرار مسولین هم مدیریت و مسولیت چنین کارهای بالا‌تر ظرفیتتان را قبول نکنید.

رهبری همچنین خبر داد: من هفته آینده قبل از برگشت برای چند کنسرت در وین و براتیسلاوا برای چند روزی به تهران می‌آیم و انشااله در حضور آقای مرادخانی قرارداد آینده ارکستر سمفونیک تهران بالاخره تکمیل و برای امضا آماده خواهد شد.

او در پایان گفت: من در کنار کنسرت‌هایم در بلژیک، انگلیس، آلمان، اتریش، سوییس، اسلوواکی و یا کره جنوبی از حدود ۲۰ سال پیش بخاطر نزدیک بودن به ایران مرتب به ترکیه آمده‌ام و به آن‌ها علاقمند شده‌‌ام. حدود ۱۰ سال در آنکارا و ۱۴ سال در استانبول رهبری کرده و الان حدود ۴ سال است که مرتب به ارکستر جوان و تازه نفس انتالیا می‌آیم و مانند ارکستر جوان تهران آن‌ها را خیلی دوست دارم. در این فصل هنری این سومین باری است که این هفته با ویولونست مشهور لیتوانی ایلیا گروبرت برنده مسابقات ژنو، مسکو، هلسینکی کنسرت می‌دهیم.

نهم اسفند نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131