چرا در فراهنگسراها به روی موسیقی پاپ بسته است؟

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 805

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چرا در فراهنگسراها به روی موسیقی پاپ بسته است؟

چرا در فراهنگسراها به روی موسیقی پاپ بسته است؟
چرا در فراهنگسراها به روی موسیقی پاپ بسته است؟

موسیقی می تواند از بزهکاری و اعتیاد جلوگیری کند

 

موسیقی هنری ایران: فریدون آسرایی: چطور برای تمام مناسبت ها ملی و مذهبی از موسیقی پاپ استفاده می شود ولی در فرهنگسراها به روی هنرمندان پاپ بسته است؟ چگونه است که در جشنواره موسیقی فجر به آلبوم های پاپ جایزه می دهند ولی مسئولان شهرداری موسیقی را برای فعالیت و نفس کشیدن به رسمیت نمی شناسند؟

 

فریدون آسرایی،خواننده موسیقی پاپ که به تازگی از جشنواره موسیقی فجر جایزه بهترین آلبوم برای موسیقی پاپ را گرفته است در گفت و گو با خبرنگار موسیقی تابناک فرهنگی با اعلام این مطلب گفت: باید شرایطی فراهم شود تا مردم به تفریحات سالم روی بیاورند و سراغ گرایش های کاذب یا تفریحاتی که هم آسیب فردی دارد و هم آسیب اجتماعی دارد،نروند و چه راهی بهتر از ورزش و هنر.

 

 

 

آسرایی که این روزها داور مسابقه شب کوک است،درباره دیدگاه واقعی خود از این برنامه و استعداهایی که در آن شرکت می کنند، خاطرنشان کرد:به اعتقاد من هر فردی با هر استعدادی توانایی خواندن یا ساز زدن را  دارد، البته قرار نیست که همه خواننده های پاپیولار و چهره ای بشوند.

 

 

 

وی افزود: توصیه همیشگی من به کسانیکه در مسابقه شب کوک شرکت می کنند این است که زندگی خود را منوط به خواننده شدن نکنند و خواندن برای آنها یک تفریح باشد تا از آسیب های روزمره در امان باشند.

 

 

 

این خواننده پاپ ادامه داد: موسیقی و ورزش کردن تفریحات سالم هستند و بهتر است رسانه ها به ویژه صدا وسیما و همچنین دولت و شهرداری ها برنامه ریزی کنند تا جوان ها بیشتر به سمت این تفریحات کشیده شوند و نه به سمت مواد مخدر یا کارهای بزهکاری.

 

 

 

این موسیقیدان در عین حال تاکید کرد: بسیاری از شرکت کنندگان صدای آنچنانی و خاصی ندارند ولی دلیلی ندارد که نخوانند و از طرف دیگر دلیلی هم ندارد چهره ای خاص و معروفی بشوند؛متاسفانه بسیاری از هنرجویان جوان گرفتار افراد کلاهبردار و سودجو می شوند و با وعده های واهی پول زیادی را صرف چهره شدن می کنند و در نهایت این اتفاق هم نمی افتد.

 

 

 

آسرایی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم دنبال مد هستند،گفت:اغلب مردم دنبال مد هستند حالا این مد شامل موبایل و تبلیت و لباس و حتی خواننده جدید و صدای جدید نیز می شود،من خود به شخصه سعی کرده ام همیشه ترانه هایی انتخاب کنم که عمق و ریشه داشته باشد تا گذر زمان باعث مصرفی شدن موسیقی ام نشود.

 

 

 

این خواننده ادامه داد: ترانه هایی مانند الهه ناز یا تو ای پری کجایی و ... از ترانه های ماندگار هستند اما هم اکنون اغلب موسیقی هایی که ساخته می شود مصرفی است و به درد مصرف روزمره می خورد؛ به خاطر همین خیلی از نسل موسیقیدان ها یکی دو سال روی بورس هستند و پس از آن به خاطره ها می پیوندند.

 

 

 

فریدون آسرایی در ادامه در رابطه با گران شدن بلیت های کنسرت های پاپ که باعث می شود عده ای خاص فقط به کنسرت بروند،گفت: الان بخش مهمی از هزینه کنسرت ها مربوط به سالن های کنسرت است که بسیار بالاست و هزینه آنها در حد یک سالن بسیار مجهز در کشورهای اروپایی است،در همین راستا باید فکری کرد که طبقه پایین جامعه هم بتوانند کنسرت بروند و اوقات فراغت داشته باشند.

 

این خواننده با طرح این سوال که چرا نباید در فرهنگسراها به روی موسیقی پاپ باز باشد، تصریح کرد: الان در صدا و سیما و در تمام اعیاد و مناسبت های ملی و مذهبی از موسیقی پاپ استفاده می شود و این یعنی موسیقی پاپ پذیرفته شده اما وقتی نوبت می شود که از امکانات بیت المال استفاده شود تا این موسیقی و نسل جوانش رشد و ترقی کنند این اتفاق نمی افتد و درهای فرهنگسراها بسته می شود.

 

 

 

فریدون آسرایی در پایان گفت: الان خیلی از خواننده های جوان و حتی خوانندگان قدیمی می توانند با قیمت بسیار پایین در فرهنگسرا کنسرت برگزار کنند تا مردم طبقه پایین هم از موسیقی استفاده کنند اما وقتی در فرهنگسراها نه تئاتری اجرا می شود و نه کنسرتی برگزار می شود پس این سالن ها برای چه ساخته شده اند و چرا سن برای آنها طراحی شده؟

 

دهم اسفند نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131