بی‌تفاوتی بنیاد رودکی نسبت به استعفای رهبری

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1038

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بی‌تفاوتی بنیاد رودکی نسبت به استعفای رهبری

بی‌تفاوتی بنیاد رودکی نسبت به استعفای رهبری
بی‌تفاوتی بنیاد رودکی نسبت به استعفای رهبری

 

موسیقی هنری ایران: مجموعه‌ی بنیاد رودکی برنامه‌ای را درباره‌ی ارکسترها در سال 95 اعلام کرده و نسبت به استعفای علی رهبری نیز واکنش خاصی نشان نداده است.

 

به گزارش ایسنا، مدیرعامل بنیاد رودکی درباره‌ی برنامه‌ی سال 95 ارکستر سمفونیک تهران، گفت: یک سال از راه‌اندازی ارکسترها و تحقق وعده‌ی رئیس‌جمهور می‌گذرد. در این یک سال، تجربه‌های خیلی خوبی داشتیم و با تلاش همه‌ی دوستان، برنامه‌ها به هر ترتیبی، به پایان سال رسید. این‌که این تجربه چطور می‌تواند به برنامه‌ریزی سال 95 کمک کند و چطور می‌توانیم شرایط ارکستر را پایدار کنیم و به دور از تنش‌های موجود بتوانیم مدیریت کنیم، جزو سیاست‌های اصلی بنیاد رودکی برای سال 95 است.

 

جمالی درباره‌ی مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران، اظهار کرد: در بحث حوزه‌ی مدیریت هنری، تصمیم بر این است که ارکستر به‌شکل سازمانی مدیریت شود نه به‌شکل شخصی. قرارداد ما با جناب «علی رهبری» نیز تا پایان سال به پایان می‌رسد و ما خدمت‌شان اعلام کردیم که طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده تمایل داریم با ایشان به‌عنوان رهبر مهمان همکاری کنیم و خیلی هم از این موضوع استقبال می‌کنیم که سالی چندبار میزبان ایشان باشیم تا رهبری ارکستر را داشته باشد.

 

وی ادامه داد: مدیریت هنری و مسائل مربوط به برنامه‌ریزی ارکستر را به‌شکل شورایی و با یک شورای هنری جلو می‌بریم. زیرا مسأله‌ی مدیریت ارکسترها، یک بحث کاملا ملی است و باید با توجه به ضرورت‌های موجود به دور از هرگونه تنش، به تحقق اهداف مورد نظر پرداخت.

 

او افزود: برنامه‌ی سال 95 در دو حوزه‌ی اصلی آموزش و اجرا طراحی و برنامه‌ریزی می‌شود. در بخش آموزش نیز با توجه به اهمیت ارتباط نهادهای آموزشی مانند هنرستان‌ها و دانشکده‌های موسیقی در حوزه‌ی نوازندگی جهانی، برنامه‌ای در حال تدوین است. همچنین برگزاری مسترکلاس‌های ویژه اعضای ارکستر چه در داخل و چه خارج از کشور جزو اهداف بنیاد رودکی است. در بخش اجرایی، پرداختن به حوزه‌ی رپرتوآر موسیقی کلاسیک و موسیقی ملی با دعوت از رهبران و سولیست‌های ایرانی و خارجی مهمان مد نظر است. در این برنامه‌ریزی، از تمامیت موجودی موسیقیدانان ایرانی (رهبران، سولیست‌ها و آهنگسازان) استفاده خواهد شد. اگرچه قطعا از رهبران و سولیست‌های بین‌المللی نیز دعوت خواهد شد.

 

جمالی بیان کرد: در حال حاضر استفاده از تمام رهبران پیشکسوت و باسابقه و در عین حال، رهبران جوانی را که مشغول فعالیت یا تحصیل هستند، سرلوحه‌ی کار شورای ارکسترها قرار داده‌ایم. همچنین در کنار این اتفاق، دعوت از رهبران بین‌المللی و سولیست‌های بین‌المللی هم‌چنان در دستور کار خواهد بود که در قالب یک برنامه‌ی مدون سعی می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک اعلام کنیم.

 

او درباره‌ی قرارداد نوازنده‌های ارکستر نیز اعلام کرد: قرارداد نوازنده‌ها از اول فروردین‌ماه سال 95 اجرایی خواهد شد و در 10 روز آینده، تمام قراردادهای سال آینده را خواهیم بست. برنامه‌ریزی‌ها هم به‌شکل شش‌ماهه یا سالانه در حال انجام شدن است که با پایان این برنامه‌ریزی‌ها، از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

 

وی درباره‌ی برنامه‌های بخش بین‌الملل ارکستر سمفونیک تهران نیز گفت: ما توافق‌هایی را که با عنوان ارکستر سمفونیک تهران مانند دعوتنامه از فستیوال بروکنر در سال 2017 در اختیار داریم، اجرایی خواهیم کرد و علاقه‌مندیم ارکستر سمفونیک تهران برنامه‌های بین‌المللی خود را انجام دهد و تمام امکانات و امتیازاتی را که وجود دارد برای تحقق این تعهدات به کار خواهیم گرفت.

 

مدیرعامل بنیاد رودکی درباره‌ی شورای هنری ارکسترها، اظهار کرد: افرادی تا امروز پیشنهاد شده‌اند که در حال گفت‌وگو و صحبت هستیم و فکر می‌کنم به‌زودی بتوانیم شورای هنری را معرفی کنیم.

 

جمالی درباره‌ی نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری، بیان کرد: بنیاد رودکی به‌عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی نسبت با دولت، رابطه‌ی مشخصی دارد. دولت به بنیاد رودکی تفویض کرده که مدیریت ارکسترها را به عهده بگیرد. یعنی ما در بخش مدیریت اجرایی ارکسترها ورود می‌کنیم. طبیعتا سیاست‌گذاری‌ها و اهداف و مسائل کلان را دولت به بنیاد رودکی ابلاغ می‌کند که با رعایت این موازین و سیاست‌ها، بنیاد برنامه‌ی اجرایی‌اش را طراحی کند.

 

او افزود: طراحی ما هم در جهت و همسو با سیاست‌های دولت است. طبیعتا با توجه به ابلاغی که از طرف معاونت هنری به بنیاد رودکی می‌شود، بنیاد برنامه‌ی پیشنهادی خود را اعلام می‌کند. معاونت هنری برای اجرا، این موضوع را تصویب، تأیید و ابلاغ می‌کند و ما برنامه‌ی پیشنهادی‌مان را به این شکلی که توضیح دادیم، طراحی و پیشنهاد کردیم. هر تغییری که بخواهد در این اتفاق به‌عنوان نقش حاکمیت بیفتد، در اختیار معاونت هنری و دولت است.

 

یازدهم اسفند نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131